Tudástár – Szülőség
Az elég jó szülőség tanulható
Azt mondják, hogy szülő bárki lehet, mert nem kell hozzá “jogosítvány”. Ez igaz, miközben azt is látjuk, nagyon sokan (és egyre többen) szeretnétek tanulni, többet tudni az elég jó szülőségről. Ezek az anyagok megerősítenek abban, hogyan tudsz a mindennapokban jól lenni, és jól érezni magadat, miközben a különböző helyzetekre reagálnak.
Segítségre van szükséged? Nézz körül letölthető szakmai anyagaink között!
Vigyázz magadra! – Miért és hogyan vonjuk be a gyerekeket az erőszak elleni védelembe?
Szeretnénk, hogy a gyerekek szólnának, ha bántják őket vagy másokat, lépjenek fel az erőszak ellen. De hogyan érjük ezt el? Ha kíváncsi vagy válaszainkra, válassz az alábbi adományösszegek közül, és töltsd le kiadványunkat!
E-mail-kurzusaink
A sportszülőség 6 fontos témája, amit érdemes átgondolni – 6 napos e-mail-kurzus
Tarts velünk 6 napos e-mail-kurzusunkon, amelynek célja, hogy sorra vegyük a sportolással, a sportoló gyerekekkel kapcsolatban felmerülő legfontosabb témákat, valamint igyekszünk a legégetőbb kérdésekre és problémákra választ találni. Válassz az alábbi adományösszegek közül és kezdd el még ma e-mail-kurzusnkat!
Plakátok
8 kérdés, amit érdemes tudnod az iskolai bántalmazásról – plakát
Összeszedtük a 8 legfontosabb kérdést az iskolai bántalmazással kapcsolatban. Mit jelent a bullying? Hogyan ismerhető fel? Kihez érdemes segítségért fordulni? Válassz az alábbi adományösszegek közül és töltsd le pdf-ben a válaszainkat!
Gyerekjogi ábécé – Plakát
Mire van szüksége a gyerekeknek? Mitől kell megóvni őket? A gyerekjogok nem elvont, bonyolult jogi passzusok, hanem azok a feltételek, melyek a kiegyensúlyozott gyerekkorhoz szükségesek. Ha kíváncsi vagyok Gyerekjogi ábécé-nkre, válassz az alábbi adományösszegek közül, és töltsd le plakátunkat!
Többet szeretnél tudni? Jelentkezz még ma képzéseinkre!
Kíváncsi vagy a gyakorlati példákra is? Lapozz bele témáról szóló esettanulmányainkba!
Olvasd el a hozzánk beérkező, leggyakoribb kérdéseket!
Mit jelent az elég jó szülőség?
Az “elég jó szülőség” az jelenti, hogy a szülő nem törekszik a tökéletességre, hanem arra fókuszál, hogy szeretetteljes, kiegyensúlyozott környezetet biztosítson gyermekei számára. Az elég jó szülő felismeri és elfogadja saját hibáit, és igyekszik tanulni belőlük, hogy jobban támogathassa gyermeke fejlődését. Nem az a cél, hogy minden helyzetben hibátlanul cselekedjünk, hanem hogy a szeretet és megértés mindig ott legyen a nevelés középpontjában.
Engedékenység vs. büntetés. Melyik a jó választás?
A totális szabadság és a megalázó büntetés sem jó megoldás – a szeretetteljes nevelés valahol a kettő között foglal helyet. Az engedékenység és a szigorúbb keretek nem ellentétei egymásnak: ha következetesen neveljük a gyerekünket, mindkettő hasznos lehet.
A korábbi évtizedekben a poroszos, szigorú, távolságtartó, hierarchikus felfogás uralta a gyereknevelést, a családok légkörét. A gyerekeknek automatikusan rá kellett bólintania mindenre, amit a felnőtt mondott, elő sem fordulhatott, hogy valamire nemet mondjon. Sok mai felnőtt szenvedett ettől a hozzáállástól gyerekkorában, sok mai szülő határozta el talán már gyerekként, hogy ha neki gyereke lesz, ő biztos másképp fogja majd kezelni, nevelni.
A mai családokban éppen ezért sokkal gyakoribb a gyerekek totális szabadsága, egyenrangúként való kezelése. Ez alapvetően pozitív hozzáállás, mégis, a végtelenül szabad gyerekek sokszor tele vannak szorongással. Szép dolog az egyenrangúság, csak úgy, mint a szabadság, és valóban, meg is illetne minden gyereket, de sosem szabadna elfeledkezni arról, hogy ők még csak gyerekek. Ebből kifolyólag pedig szükségük van korlátokra, amelyek nem feltétlen a szabadságuktól fosztják meg őket, hanem amelyekbe kapaszkodhatnak, amelyek biztonságot adnak. A gyerekek egyenrangúként való kezelése nem ritkán olyan irányba csúszik, hogy a végén a gyerekek irányítják a családot, a szüleiket, a felnőtteket. Ami nemcsak a családi egyensúly felborulásához vezet, de óriási terhet is tesz a gyerekekre. Hiszen a gyerekkor biztonságához szükségük van arra, hogy a szüleik tudják, mi a jó nekik, képesek legyenek mindenféle érzelmi és viselkedési nehézségeiket kezelni. Számtalan fölösleges bűntudatot kell cipelnie annak a gyereknek, akinek egy hisztijétől mindenki fél, akinek a sírása minden felnőttet kiborít, akinek érzelmi állapotai nemcsak őt magát, hanem a szüleit és az egész családját is uralják és irányítják.
Hogyan védi a gyerek lelki épségét az otthon kapott tisztelet?
A gyerek lelki épségének védelme ott kezdődik, hogy azt tapasztalja, hogy tisztelik őt: a személyiségét, a határait, az igényeit, a kívánságait, az egyéniségét, az érzéseit ‒ mindezek már nagyon fiatal korban megmutatkoznak. A gyerek biztonsága azon alapul, hogy pici korától megkapja-e az őt megillető szeretetet és tiszteletet. Ez nem azt jelenti, hogy minden kívánsága teljesülhet, hanem azt, hogy bármit is szeretne, bármit érezhet, bármit kimondhat, bármitől félhet, sosem teszik nevetségessé, nem alázzák vagy szidják meg érte.
Ha egy gyerek olyan közegben él, ahol tiszteletben tartják, ahol úgy szeretik, ahogy igényli, ahol nem kell szégyellnie magát, ahol értékelik, ahol nem ér kevesebbet, mint bárki más a családban, akkor ehhez a jó bánásmódhoz szokik hozzá. Ebből pedig adódik, hogy feltűnik majd neki és zavarni fogja, ha bárhol, bármikor ettől eltérő viselkedést tapasztal. Ezáltal ki fog tudni magáért állni. Azonban az a gyerek, akit a saját családja nem tart tiszteletben, csak neki kell tiszteletben tartania a felnőtteket, nem tanul meg kiállni magáért. Nem tűnik fel neki, ha az otthonán kívül tiszteletlenül bánnak vele, megsértik a határait, hiszen a saját családjától is ezt szokta meg. Számára ez válik természetessé. Ha nem tisztelik, nem úgy szeretik, ahogy neki arra szüksége van, csupán egyet gondolhat: azt, hogy ő ezt érdemli.
Mit jelent és miért fontos az érzelmi elérhetőség?
A legkevesebb, amit a ténylegesen együtt töltött idő kell hogy jelentsen, az a szülő elérhetősége. Lehet, hogy a szülő éppen fúr-farag, a gyerek meg mellette legózik. De ha a gyerek szól hozzá, akkor nem hajtja el azzal, hogy: „Nem látod, hogy mást csinálok?” Le lehet tenni a szerszámot, vagy ha munka közben is lehet figyelni a gyerekre, akkor még azt sem kell, de felelni, a gyerekkel lenni elengedhetetlen. Akkor is, ha 4 évesen ötödször mondja el ugyanazt. Ideális esetben a szülő legalább egy időre leül a gyerekkel legózni, mást játszani. De ha ez nem megy, akkor hadd játsszon ott, ahol a szülőnek dolga van, és a szülő legyen megszólítható, bevonható, elérhető. Ha nem az, akkor a gyerek nem fogja ezt az időt vele töltött időnek érezni, az marad meg benne, hogy apa, anya munkája, dolga fontosabb nála.
Mitől lesz minőségi a közösen töltött idő?
Sokan arra törekszenek, hogy „minőségi időt” töltsenek a gyerekkel. Elismerik, hogy kevés ugyan az az idő, amikor együtt vannak vele, de büszkék arra, hogy ilyenkor viszont mindig valami nagyon hasznos, értelmes, szép dolgot csinálnak. Múzeumba mennek, vagy valamilyen szuperhasznos foglalkozásra, ahol a szülő félreül, és nézi, ahogy a gyereke más gyerekekkel vagy rosszabb esetben a foglalkoztató felnőttel játszik. Pedig a gyerek csak arra vágyik, hogy vele legyenek. Ha a minőségi idő azt jelenti, hogy valamit megmutatunk, valamire megtanítjuk, akkor a gyerek ebből azt érzi, hogy a szülő az ő „javítására” szán időt, nem pedig rá, úgy ahogy van. Fontos a közös program, minden olyasmi is, amit meg akarunk mutatni a gyereknek, de a „csak úgy” együtt töltött időt semmi nem pótolja. Amikor lehet önfeledten össze-vissza beszélni, nevetgélni, cél nélkül kergetőzni, nagyobb gyerekkel szócsatát vívni, kacsázni a vízen, birkózni, barangolni a városban vagy az erdőben. Ezek azok az alkalmak, amikor a gyerek azt érezheti, hogy önmagáért van vele a szülő, nem a „projekt” kedvéért, amit meg akar vele valósítani.
Kiemelt projektjeink elég jó szülőség témában
Nem csak magunkat, őket is ajánljuk!
Adományozás
Mi mindennap azért dolgozunk, hogy jobb hely legyen ma Magyarország a gyerekek számára. De ehhez most rád is szükségünk van.
Így tudsz támogatni bennünket:
- Állíts be egyszeri vagy havi támogatást honlapunkon keresztül vagy utald el adományod a 11600006-00000000-77668686 (ERSTE BANK) számlánkra!
- Hívd 13620-as adományvonalunkat, melynek hívásával 500 forinttal támogathatsz bennünket!
- Nézz körül adományboltunkban és adományért cserébe töltsd le szakmai anyagainkat!
- Használd online adományképeslap küldő felületünket!
Köszönjük!