Tudástár – Online biztonság

Itt minden fontos információt megtalálsz az online biztonságról, digitális szülőségről

Az aggódás önmagában nem elég

Emlékszel még az első mobilodra? Hány éves voltál amikor kézbe vetted? A gyereked hány évesen használt először mobilt? Tudod, mit csinál a gyereked a neten? Milyen appokat használ? Ezernyi kérdés kavarog a szülőkben, szakemberekben, gyerekekben, ha online biztonságról van szó, mi pedig megpróbálunk segíteni nektek, hogy választ kapjatok a legfontosabbakra.

Segítségre van szükséged ? Nézz körül letölthető szakmai anyagaink között!

Grooming – előzd meg, vedd észre, támogasd jól a gyereked!

Ha kíváncsi vagy mit is jelent a grooming és hogyan veheted észre, ha gyereked becserkészés áldozata lett, akkor válassz az alábbi  adományösszegek közül és töltsd le az erről szóló kiadványunkat!

Szexting – Mit gondolj át mielőtt belemész ebbe a játékba?

Ha kíváncsi vagy mit is jelent a szexting és mit érdemes átgondolnod mielőtt belemész ebbe a játékba, akkor  töltsd le az erről szóló plakátunkat!

Amit felelős felnőttként a groomingról tudni érdemes

Ha kíváncsi vagy mit is jelent a grooming, akkor válassz az alábbi  adományösszegek közül és töltsd le az erről szóló kiadványunkat!

Mi az a grooming és hogyan ismerheted fel?

Plakátunkban összefoglaltuk neked a grooming jeleit és találhatsz pár hasznos tanácsot is, hogy hogyan lehetsz az online térben biztonságban. Válassz az alábbi  adományösszegek közül és töltsd le erről szóló kiadványunkat!

Mit mondj ahelyett, hogy elveszem a telefonod!

Mit lehet tenni a kémkedés helyett, mi a jó megoldás ahhoz, hogy megtudjuk mit csinál a gyerek amikor online van? Tippek szülőknek.

Online zaklatás- Kérdések és válaszok fiataloknak

Online konzultáció gyerekekkel

Milyen szempontokt érdemes figyelembevenni, ha egy gyerekekkel, virtuálisan, online tartunk megbeszélést? Ajánlás szakembereknek.

mi értelme az online kérdőíveknek

Van értelme kitöltenem? Kérdőíves konzultációkról gyerekeknek

Mire jó egy online kérdőív? Tényleg számít, mit gondolnak a gyerekek? Honnan tudhatjuk, hogy nem élnek vissza vele?

gyerekekaneten

Hogyan legyél elég jó digitális szülő?- 7 napos email kurzus

Ha kiváncsi vagy e-mail-kurzusunkra, válassz az alábbi adományösszegek közül és jelentkezz még ma!

Ne posztolj

Ne posztolj a gyerekről!

Tudod mi az a digitális lábnyom? Tudtad, hogy van összefüggés a posztolt képek és az iskolai bullying között? Legyetek online is biztonságban!

Top 10 ötlet a digitális oktatáshoz – Plakát

Mitől működne jobban a digitális oktatás? Mire van szüksége a gyerekeknek a hatékony online tanuláshoz? Megkérdeztük a gyerekeket!

Mitől jó a digitális oktatás: tippek gyerekektől tanároknak

Tudd meg, hogy a gyerekek szerint mi teheti jobbá a digitális oktatást, válassz alábbi adományösszegek közül és töltsd le tanároknak szóló tippjeinket!

Internetes házirend – Segítség szülőknek és gyerekeknek

Nem tudod hogyan szabályozd a netezést? Támogasd, vedd el, korlátozd? Ha bizonytalan, mennyit lés hogyan lehessen otthon netezni, ez a kidvány neked szól!

Online biztonság az otthontanulásban

Hogyan lehet a diák, a tanár és a szülők online biztonságát az iskolai távoktatás idején is megtartani? Online biztonság, digitális oktatás lehetőségei, olvass bele!

Tanárként a digitális osztályteremben

Összeállítottunk egy segítő anyagot a tanároknak, melyben az aktuális helyzettől a digitális gyerekeken át a konkrét praktikákig, technikákig, valamint a magunkról való gondoskodásig számos, hasznos információt gyűjtöttek össze.  Válassz az alábbi adományösszegek közül és töltsd összefoglalónkat!

Többet szeretnél tudni a témáról? Jelentkezz még ma képzésünkre!

Kíváncsi vagy a gyakorlati példákra is? Lapozz bele a témáról szóló esettanulmányainkba!

Mit lehet tenni, ha egy óvoda rendszeresen képeket oszt meg a gyerekekről ? Kivel oszthatóak meg a képek? Jogosan aggódik- e a szülő, ha nem ismer mindenkit azok közül, akivel a képeket megosztják? Van -e erre jó gyakorlat? Óvodai esettanulmány a képmegosztásról.
Nagy felelősségük van az óvodáknak és óvodapedagógusoknak abban, hogy mennyire tudatosak az óvodás gyerekek képmegosztásait illetően – a szülők beleegyezése csak az első lépés.
A gyermekekről készült képek elkészítéséhez és felhasználásához is szükséges a szülő előzetes tájékoztatása és hozzájárulása – hogyan fest ez a gyakorlatban?
Mi a teendő szülőként akkor, ha a család egy másik tagja úgy oszt meg képeket a gyerekünkről, hogy mi azzal nem értünk egyet? Milyen jogszabályok vonatkoznak a posztolásra, és milyen lehetőségeink vannak ilyen esetekben?
Egy gyermek szüleinek válása és a gyerek elhelyezésének a rendezése kizárólag a szülőkre és az érintett gyerekekre tartozik; mi a teendő, ha a média mégis tudósítani szeretne erről? Hogyan óvhatjuk meg a történet gyerek-szereplőjét?
Magyarországon minden oktatási intézmény egyedileg rendezheti a saját fegyelmi eljárásrendjét és az alkalmazható büntetések körét, azonban ezek semmi esetben sem sérthetik a kiskorú alapvető és elidegeníthetetlen gyermeki jogait. Egy konkrét eset kapcsán tanulmányunkban a tanulóval szemben indítható fegyelmi eljárás főbb szabályait foglaltuk össze.

Olvasd el a hozzánk beérkező, leggyakoribb kérdéseket is a témában!

A gyerekemet online zaklatja az osztálytársa. Kihez fordulhatok?

Az emberi méltósághoz való jog mindenkit – így az oktatás valamennyi szereplőjét – megillető alkotmányos alapjog, amely alapján – többek között – tilos a tanulók testi és lelki bántalmazása. A 2011. évi CXC. törvény (köznevelési törvény, Kntv.) kimondja a zéró toleranciát a gyerekekkel szembeni erőszakkal szemben, azonban az oktatási intézmények esetén a törvény rendelkezéseit konkrét formában a házirend és az szervezeti és működési szabályzat (SZMSZ) tartalmazza – az esetleges egyedi, egyéni szükségleteknek, szabályozási elvárásoknak megfelelően. A netes zaklatás soha nem csak a zaklatóról és az áldozatáról szól. Mindig érintettek azok is, akik megfigyelőként, kívülállóként látják, olvassák, ami történik, és tanúi az erőszaknak.

A megfigyelők szerepe elképesztően fontos, mert hozzáállásukkal és reakciójukkal befolyásolni tudják az erőszak súlyosságát. Ha csendben maradnak, ha semmit nem csinálnak, annak ugyanúgy következménye van, mintha kiállnak az áldozat mellett, vagy ha lájkolják a bántó kommentet. Ez a hatás pedig észrevétlenül, de magára a megfigyelőre is visszahat. Tudjuk, hogy ha egy kortárs közösségen belül fordul elő bántalmazás, az mindig az egész közösséget érinti. Ha online térben történik a bántalmazás osztálytársak között, az iskola nem hunyhat szemet, és egy ilyen problémánál fontos látni, hogy az az egész közösséget érinti. A kialakult helyzet csak egységként kezelve, valamennyi érintett bevonásával rendeződhet mindenki számára megnyugtató módon – és erre az SZMSZ, a házirend és a Kntv. is lehetőséget ad (egyeztető eljárás címén).


Nem a feljelentés megtétele és büntető eljárás indulása fogja előrevinni az ügyet, a jog ezekben a helyzetekben legtöbbször alkalmatlan a változás elősegítésére – megjegyezve, hogy a büntethetőségi korhatár jelen esetben 14 év. A 2017-ben elfogadott Digitális Jólét Program és a Digitális Oktatás Stratégia sem kriminalizálni akarja az internetes zaklatást, hanem megelőzni és hatékonyan kezelni: előadásokkal és őszinte beszélgetésekkel a gyerekekkel. Esettanulmányunkat az iskolai zaklatásról itt olvashatod el.

Az internetre feltöltött képei utàn mindenkit szerzői jog illet meg, így annak felhasznàlàsa, posztolàsa a készítő engedélyéhez kötött. 

Ha mégis valaki ilyeneket tenne gyermekünk engedélye nélkül, annak jogi következményei lehetnek: bírósághoz is lehet fordulni és kérni, hogy az illető törölje a tartalmakat, hogy hagyja abba és többé ne tehesse ezt meg, vagy akár adjon elégtételt, esetleg sérelemdíjat azért, amit tett. A bírósághoz a gyerekünk velünk együtt fordulhat, de ha 14 éves elmúlt, akár önállóan is megteheti ezt.

 

Ezen kívül egyes platformok folyamatosan ellenőrzik a saját szabályzataikban leírtak, így a szerzői jokora vonatkozó szabàlyok betartását. Ha a rendszer észleli, hogy megsértette ezeket valaki, le is tilthatja, eltávolíthatja a sértő tartalmakat. 

Emellett lehetőség van az adott oldalon történő önàlló bejelentésre is, amelynek szintén lehet bìrósàgi következménye is. Az Instagram sajàt útmutatàsa itt olvasható: https://help.instagram.com/126382350847838?helpref=page_content

Röviden a válasz: nem. Mindenkinek van magánélete, a gyerekeknek is, amit minden embernek tiszteletben kell tartania, így a szülőknek, testvéreknek, tanároknak, idegeneknek is.

Mindenkinek lehetnek olyan személyes dolgai, beszélgetései, amik csak rá tartoznak. Ilyen például a magánlevelezés joga, amely a magánélethez való jog része, ami minden gyereket megillet. Ugyanez vonatkozik az összes tárgyra, amik a gyermek személyes gondolatait, emlékeit, holmijait jelentik: mobiltelefon, tablet, számítógép, levelek, saját napló és ezek személyes tartalmai. 

A gyerekeknek szóló levelet, e-mailt vagy beszélgetést az engedélyük nélkül tehát nem olvashatjuk el sem otthon, sem az iskolàban.

Egy tanórai levelezésért a tanár szólhat ugyan, sőt akár el is kobozhatja átmenetileg a levelezést vagy a telefont, de nem olvashat bele ezek tartalmába.

 

A fentiek alól kivételes eset, amikor gyermekünk biztonsága veszélyeztetve van, feltehetően veszélyben van, valaki zaklatja, stb. Ilyenkor ugyanis a szülők a gyermek biztonsága érdekében akár a beleegyezése nélkül is megnézhetik az érintett tartalmakat.

A közösségi médiában való jelenlét a gyermekünk magánügye, a magánélethez való jogànak része. Ha kiposztolja véleményét valamiről, például egy iskolai történetről, ahhoz szintén joga van, ez az úgynevezett véleménynyilvánításhoz való jogának része. 

Fontos azonban, hogy ennek komoly korlátai vannak: miközben valaki kiifejti a véleményét egy iskolai történről, tiszteletben kell tartania mások jogait, méltóságát, becsületét. Egy-egy ilyen poszt kapcsán például érdemes elkerülni a konkrét neveket, minősítést stb. 

Az adott iskola házirendjét pedig mindig érdemes áttanulmányozni, mert abban írhatják le, hogy egyáltalán megoszthatóak-e ilyen tartalmak. Ha például nem megfelelően nyilatkozik valakiről, akkor az iskola házirendjében meghatározottak szerint felelősségre is vonható! 

A gyerekeknek joguk van ahhoz, hogy tanuljanak és ismereteket szerezzenek a világról, az őket körülvevő emberekről és dolgokról. Mivel napjainkban ez màr javarészt az internet segítségével történik, nem akadályozható meg annak használata. Ezt szülőként figyelembe kell ezt venni, így az iskolai tanulmányok kapcsán nem tilthatóak el a gyerekek az internethasználattól.

Különösen akkor nem, ha a tanuláshoz szükséges információhoz csak online lehet hozzáférni, máshogy nem. 

 

Ezen kívül érdemes àtgondolni: vajon mennyiben reàlis egyàltalàn, hogy elzàrjuk a netezés lehetőségét valaki elől? Kamasz gyermekünk könnyedén besétàlhat egy kàvézóba netezni, vagy az iskolai gépeket hasznàlja, esetleg titokban kölcsönkér egy eszközt baràtaitól. Ha pedig a wifi kódot vàltoztatjuk meg, felcsatlakozik a szomszédéra. Ebből kifolyólag nem csak a tàjékozódáshoz és a magànélet kibontakoztatásàhoz való jogait korlàtoznànk a tiltàssal, de adott esetben fölösleges szakadékot is kreàlnànk magunk közé.

Kiemelt projektünk online biztonság kérdéskörben

Nem csak magunkat, őket is ajánljuk!

Adományozás

Mi mindennap azért dolgozunk, hogy jobb hely legyen ma Magyarország a gyerekek számára. De ehhez most rád is szükségünk van.



Így tudsz támogatni bennünket:

  • Állíts be egyszeri vagy havi támogatást honlapunkon keresztül vagy utald el adományod a 11600006-00000000-77668686
(ERSTE BANK) számlánkra!
  • Hívd 13620-as adományvonalunkat, melynek hívásával 500 forinttal támogathatsz bennünket!
  • Nézz körül adományboltunkban és adományért cserébe töltsd le szakmai anyagainkat!
  • Használd online adományképeslap küldő felületünket!

Köszönjük!

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear