Gyerekekről gondolkodni csak velük együtt érdemes, ezért minden programunkban részt vesznek gyerekek. A 13-17 éves önkénteseinket egyedileg kialakított módszertan alapján, különböző szerepekben vonjuk be a munkánkba – a tanácsadástól kezdve a szemléletformálásig. Részvételüket a Gyerekvédelmi irányelv szabályozza, melyet évente felülvizsgálunk.
Hány gyerekkel dolgoztunk együtt 2022-ben?
Az előző évekhez (2020, 2021) hasonlóan 2022-ben is kb. 35-40 gyerekkel dolgoztunk együtt, háromféle minőségben.
- A Gyermekjogi Követek szinte kollégaként vettek részt az alapítvány tevékenységeiben.
- Egy külön gyerek tanácsadó csapatot hoztunk létre a gyerekbarát igazságszolgáltatással foglalkozó CLEAR-Rights projekt támogatására.
- Alkalmi önkénteseket vontunk be egy-egy konzultáció, vagy az iskolai közösségi szolgálat (IKSZ) részeként.
Milyen témák kapcsán kérdeztük meg a velünk dolgozó gyerekek véleményét?
Az iskola és oktatás, válás, tüntetések, háború, erőszak elleni védelem, online biztonság, a gyerekek biztonsága a sportban, gyerekbarát igazságszolgáltatás, a közösségek, gyermekvédelmi irányelvek mind olyan témák voltak, melyek kapcsán figyelembe vettük a gyerekek véleményét szakmai és kommunikációs anyagaink elkészítéséhez és segítettük annak megismerését.
2022 legfontosabb eredményei
- Segítettük az Európa Tanácsot a gyerekek véleményének megismerésében, aki a szülők különválása és az állami gondozásba vétel kapcsán fogalmaz meg ajánlásokat a tagállamok számára. Gyerekkonzultációkat tartottunk itthon, összefogtuk és támogattuk a külföldi partnereket az ottani gyerek konzultációk lebonyolításában, és képviseltük a gyerekek véleményét Dublinban.
- A gyerekek véleményét megismerve tájékoztató anyagokat készítettünk. Például az oktatás, a tüntetések és a gyerekek támogatása, a gyerekek erőszak elleni védelmében való részvétele kapcsán, illetve gyerekbarát interaktív tananyagot készítettünk a gyerekjogokról. Követeink részt vettek gyerekjogi óravázlatok, tájékoztatók elkészítésében, beleértve a NEMECSEK Program és az ukrán háborúval kapcsolatos anyagainkat.
- 9-ről 18 főre bővült Gyermekjogi Követ csapatunk, ahová már 12-13 évesek és Budapesten kívül élő fiatalok is csatlakoztak. Velük szeptembertől új struktúrában dolgoztunk együtt, és kéthetente tartottunk személyes találkozókat.
- Segítettük a gyerekek részvételét a gyerekbarát igazságszolgáltatás előmozdításáról szóló CLEAR-Rights projektben, melynek részeként az általunk facilitált gyerek tanácsadó testület videót készített a PILnet globális konferenciájára.
- Gyerek Tanácsadó Testületet állítottunk fel a NEMECSEK Sport Program támogatására.
- A velünk dolgozó gyerekek több videót és podcastot készítettek a gyerekekkel szembeni erőszak és a gyerekbarát igazságszolgáltatás témájában.
- Követeink részt vettek a közösségi gyermekvédelem előmozdítását célzó cselekvési terv elkészítésében és egy lakossági fórumon.
- Követeink gondolatai bekerültek a 2021. évről szóló gyermekjogi jelentésbe.
- Gyerek önkéntesünk bekerült a Eurochild Gyerektanácsába.
- Részt vettünk számos hazai és nemzetközi konferencián, előadtunk például a Keeping Children Safe globális konferenciáján, a Kamaszkonferencián, a CLEAR-Rights projekt keretén belül rendezett konferenciákon, a Gyermekjogi Civil Koalíció konferenciáján.
- Támogattuk, hogy magyar gyerekek is részt vehessenek nemzetközi konzultációkon és eseményeken, pl. az Európa Bizottság 14. Gyermekjogi Fórumán, vagy a nők jogairól szóló ENSZ konzultáción.
- Rendszeresen végeztünk kockázatelemzést, és a Gyermekvédelmi irányelvünk a mindennapi gyakorlatot átszövő működése segítség volt abban, hogy a munkánk biztonságos legyen a gyerekek és a felnőttek számára is.
Hogyan dolgoztunk a gyerekekkel?
- Különböző szerepben vontuk be a gyerekeket a munkánkba.
- Bővült a gyerekekkel dolgozó felnőttek csapata.
- Új struktúrát alakítottunk ki a velünk legszorosabban dolgozó gyerekek, a Gyermekjogi Követek bevonására.
- Kifejezetten egy-egy projektre alakult gyerek csoportokkal is dolgoztunk.
A Gyerekrészvétel program 2022-es beszámolójával célunk, hogy áttekintést nyújtsunk a közös munkánkról, rámutassunk a gyerekek bevonásának sokszínű lehetőségeire, és hozzájáruljunk a jó gyakorlatok megismeréséhez és módszertani dilemmák megvitatásához.
Teljes szakmai beszámolónk itt található.