Tudástár – Gyerekrészvétel
Hangot adunk a gyerekeknek
Szavaló kislányok, rajzpályázat, kampányfotó a celeb szülő gyerekeivel? Lehet, hogy rendben van, de esélyes, hogy nem. Anyagaink abban segítenek, hogy a gyerekrészvétel valódi legyen, és a gyerekeket ne “biodíszletként” vagy “eszközként” kezeljék az eseményeken, projektekben.
Segítségre van szükséged? Nézz körül letölthető szakmai anyagaink között!
Segítség, válunk! Hogy van a gyerek? 1.
Egy válás mindenki számára nehéz és megterhelő, tele kétségekkel és bizonytalansággal. Ahhoz, hogy a gyerekek jól és biztonságban lehessenek a válás során, minden apró lépés számít – a szereteted, a figyelmed, és az, hogy szeretnél fejlődni, tanulni, elég jól csinálni. 3 órás, egyéni ütemben elvégezhető e-learning képzésünk ehhez ad segítséget, megerősítést.
Vigyázz magadra! – Miért és hogyan vonjuk be a gyerekeket az erőszak elleni védelembe?
Szeretnénk, hogy a gyerekek szólnának, ha bántják őket vagy másokat, lépjenek fel az erőszak ellen. De hogyan érjük ezt el? Ha kíváncsi vagy válaszainkra, válassz az alábbi adományösszegek közül, és töltsd le kiadványunkat!
Többet szeretnél tudni? Jelentkezz még ma e-mail-kurzusnkra!
Hogyan dolgozunk együtt a gyerekekkel? Lapozz bele beszámolóinkba!
Olvasd el a hozzánk beérkező, leggyakoribb kérdéseket is a témában!
MIért dolgozz együtt gyerekekkel?
Ha kikéred a gyerekek véleményét a róluk szóló döntésekben, az nagy mértékben erősíti a szervezet gyermekközpontú hírnevét, a szervezetedről tudni fogják, egy olyan, hely, ahol fontosnak tartják és komolyan veszik a gyerekek véleményét.
A gyerekek véleményének beépítésével hatékonyabb és fenntarthatóbb döntések, megoldások születnek, hitelesebben képviselhető a gyerekeknek vagy gyerekekről szóló üzenetek és termékek, erősíti a gyerekekkel való kapcsolatot, építi a bizalmat. A gyerekekkel való együttműködés motiváló a munkatársak számára, átgondolásra késztet, növeli a gyerekek biztonságérzetét, önbizalmát, fejleszti készségeit.
A gyermekjogi, etikai szempontok beépítésével elkerülhető, hogy a gyerekek csupán díszletek vagy eszközök legyenek, sérülékeny helyzetbe kerüljenek, és visszaéljenek személyiségi vagy magánélethez való jogaikkal. A gyermekrészvétel átgondolása azért is fontos, hogy ne fordulhasson elő, hogy visszaéljenek a gyerekek könnyű elérhetőségével vagy olcsó munkaerejével, és hátrány érje őket életkora, neme, származása vagy más jellemzője miatt. Megelőzhetővé válik, hogy a gyerekekkel rosszul bánjanak, vagy az esetleges jogsértésekre ad hoc válaszok szülessenek.
Kinek fontos a gyerekek részvételével kapcsolatban tájékozódni?
- Újságíróknak, a média munkatársainak, akik kapcsolatba kerülnek gyerekekkel
- Reklámszakma képviselőinek, akik gyerekszereplőkkel is dolgoznak
- Diákokat foglalkoztató szervezeteknek (pl. iskolai közösségi szolgálat vagy diákmunka)
- Rendezvényszervezőknek, akik gyerekek részvételét is tervezik
- Kutatóknak, döntéshozóknak, akik gyerekek megkérdezését vagy bevonását tervezik
- Gyerekek helyzetét vagy érdekérvényesítését segítő szervezeteknek
- Döntéshozóknak és politikusoknak
- Kortárs segítőket alkalmazó szervezeteknek
- Mindazoknak, akik gyerekeknek szóló terméket készítenek
MIért fontos a gyerekek véleménye?
Az ENSZ Gyermekjogi egyezménye szerint egy gyereknek joga van ahhoz, hogy minden őt érintő ügyben figyelembe vegyék a véleményét. A felnőtteknek elég információt és lehetőséget kell biztosítaniuk ahhoz, hogy véleményüket akár egyénileg akár közösen kialakíthassák és kifejezhessék. A gyerekek bevonása erősíti a gyerekek önbizalmát, biztonságérzetét és felelősségvállalását, segíti a demokratikus értékek kialakulását. Jobb döntésekhez vezet, mert a gyerekekkel közös gondolkozás hatékonyabb és fenntarthatóbb megoldásokat eredményez az őket érintő kérdésekben.
MIt jelent a gyerekrészvétel?
A gyerekrészvétel kifejezés arra a jogra utal, hogy a gyerekek részt vehetnek az őket érintő kérdésekben. Kifejezhetik a véleményüket, és azt figyelembe is kell venni. Ez egy alapelv, amely hangsúlyozza, hogy a gyerekek kompetensek a róluk szóló döntések meghozatalában, és fontos szerepük van a fejlődésükben és a védelmükben. A gyermekrészvétel jogát az ENSZ Gyermekjogi Egyezmény 12. cikke mondja ki.
A gyerekek bevonása és a véleményükre való odafigyelés akkor is fontos, ha egyetlen gyerekről van szó, például iskolaválasztásnál, válásnál vagy egy egészségügyi döntésnél. De akkor is fontos, ha a gyerekek csoportja áll ki a véleménye mellett, pl. diákönkormányzat vagy diáktüntetések formájában.
A gyerekek részvételi joga minden gyerekre vonatkozik, akkor is, ha koruknál vagy képességeiknél fogva még nem képesek szavakkal kifejezni azt (pl. a csecsemők), és akkor is, ha valaki olyan személyiség, hogy nem szeret vagy nehéz felszólalnia.
Mi nem gyerekrészvétel?
Ha a gyereket eszközként, díszletként használják (például politikai kampányokhoz vagy reklámokhoz, YouTube-videókhoz) vagy ha a szerepük látszólagos (például létrehoztak egy diáktanácsot, de nincs valódi párbeszéd velük). Az érdemi részvétel feltétele, hogy tájékoztatáson alapuljon, önkéntes legyen, jelentőségteljes és számukra releváns dologról szóljon, és megfelelő idő, tér és támogatás álljon a gyerekek rendelkezésére.
Mikor érvényesü a gyerekek részvételi joga?
- Ha a gyerekeket egy biztonságos és elfogadó környezet segíti abban, hogy szabadon kifejezhessék a véleményüket.
- Ha megfelelő információt kapnak és segítik őket a véleményük kifejezésében, a saját hangjuk megtalálásában.
- Ha figyelmet kap a gyerekek véleménye, és eljut azokhoz, akiknek szólnak.
- Ha a gyerekek véleményét komolyan veszik, és adott esetben aszerint cselekednek.
Mit nem jelent a gyerekrészvétel?
A gyerekek részvétele nem azt jelenti, hogy a gyerekek véleménye szerint kell dönteni. A lényeg az, hogy a véleményüket figyelembe vegyék, és a gyerekek számára is egyértelmű legyen, hogy mi a szerepük.
A gyerekek eltérő befolyással lehetnek a különböző döntésekre. Néha a véleményük tájékoztató jellegű, máskor a felnőttek és a gyerekek közösen gondolkodnak, majd együtt hoznak döntéseket. Partneri viszony és szorosabb együttműködés is kialakulhat közöttük. Egyes esetekben viszont a gyerekek döntenek, ők kezdeményeznek és kérik a felnőttek segítségét.
A részvétel szintjeiről számos felosztás és modell létezik, amelyek közül Hart (1992), Lansdown (2011), Shier (2001) vagy Thomas (2000) modelljét is érdemes megismerni. A szakértők is hangsúlyozzák, hogy a részvétel minősége nem azon múlik, hogy a gyerekek milyen szerephez jutnak a döntésben. Egyik verzió sem jobb a másiknál. A gyerekek optimális szerepe nagyban függ az érintettségüktől, az életkoruktól, a fejlettségüktől és a szándékuktól. A legfontosabb a választás lehetősége és a törekvés, hogy a képességeiknek megfelelő legmagasabb szinten vállalhassanak szerepet a döntésekben. Roger Hart lépcső-modelljéről itt érhető el egy magyar nyelvű összefoglaló.
Mire van szükség ahhoz, hogy a gyerekek érdemben és biztonságosan tudjanak részt venni az őket érintő kérdésekben?
A gyerekek érdemi és biztonságos részvétele nem a gyerekek képességén, hanem a felnőttek hozzáállásán múlik. Szükség van:
- Tájékoztatásra és átláthatóságra: A gyerekeket tájékoztatni kell a jogaikról és a részvételük folyamatáról, biztosítva annak átláthatóságát.
- Önkéntes döntésre: A gyerekek részvételének önkéntesnek kell lennie. A gyermekek bármikor dönthetnek úgy, hogy nem folytatják a részvételt.
- Tiszteletre: A gyerekeket és nézeteiket meg kell hallgatni, tiszteletben kell tartani, és lehetőséget kell biztosítani arra, hogy kezdeményezzenek. A gyerekeket az együttműködés során egyenlő félként kell kezelni.
- A gyerekek tudására, érdeklődésére épülő, releváns kérdésekre: A gyerekeket a számukra releváns kérdésekben kell meghallgatni, ahol képességeikre és tudásukra támaszkodva fejezhetik ki a véleményüket. Arra is lehetőséget kell biztosítani, hogy kiválaszthassák a számukra lényeges problémákat.
- Gyerekbarát működésre: Megfelelő időt, teret és erőforrást kell biztosítani annak érdekében, hogy a gyerekek a lehető legbiztonságosabb, számukra komfortos módon tudjanak véleményt mondani.
- Elfogadásra és a sérülékeny csoportok bevonására: Minden gyermeknek lehetőséget kell biztosítani a részvételre, hátrányos megkülönböztetés nélkül. Tenni kell azért, hogy azoknak a véleménye is figyelmet kapjon, akik esetében az nehezebben megismerhető vagy elérhető.
- Felkészítésre, képzésre: Segíteni kell, hogy a gyerekek gyakorolhassák és fejleszthessék a részvételükhöz szükséges készségeket, és magabiztosan tudjanak abban részt venni.
- Biztonságra és a kockázatok értékelésére: Minden esetben a gyerekek védelme az első. Ezért a felnőttek felelősek elsősorban.
- Visszajelzésre és elszámoltathatóságra: Tájékoztatni kell a gyerekeket arról, hogyan értelmezik és használják fel a nézeteiket.
Miért fontos a gyerekek bevonása az őket érintő döntésekbe?
A gyerekek képesek arra, hogy az őket érintő kérdésekhez érdemben hozzátegyenek, és ahogy bemutattuk, joguk is van rá. De gyakorlati oldalról is számos pozitív hatása van a gyerekek bevonásának, véleményük figyelembevételének.
Hasznos a gyerekeknek
- Segíti a gyerekek fejlődését: növeli a hatékonyságérzetüket, motivációjukat, önértékelésüket, fejleszti a társas készségeiket (pl. együttműködés, kommunikáció) és kognitív készségeket (pl. tervezés, gondolkozás, döntéshozatal).
- Segíti a kapcsolataikat: erősíti a felnőttekkel és a kortársakkal való viszonyukat, megtanulnak tiszteletet tanúsítani mások iránt, hiszen ők is tiszteletet tapasztalnak saját maguk irányában.
- Segít elfogadni a társas szabályokat és döntéseket, növeli a gyerekek felelősségvállalását, rugalmas megküzdését, és csökkenti a stresszt.
- Felkészíti őket az önálló, felelős döntésekre felnőttkorban.
Hasznos az adott közösségnek és a társadalomnak
- Jobb döntésekhez, újszerű megoldásokhoz vezet, hiszen saját életüket, problémáikat, szükségleteiket a gyerekek ismerik a legjobban. Azok a döntések, amelyekben helyet kap a gyerekek nézőpontja, relevánsabbak, hatékonyabbak és fenntarthatóbbak lesznek.
- Erősíti a gyerekekkel való kapcsolatot, építi a bizalmat és a közösség gyermekközpontú hírnevét. Hitelesebben képviselhetőek a gyerekeknek vagy a gyerekekről szóló üzenetek és termékek, és a közösség számára is motiváló, ha új nézőpontokat ismerhetnek meg.
- Erősíti a demokráciát, a szolidaritást, a társadalmi felelősségvállalást és érzékenységet, megtanulják tisztelni a különbözőséget, mások véleményét, és ez befolyásolja a hatalomhoz való viszonyukat is.
Kiemelt projektjeink gyerekrészvétel témakörben
További letölthető dokumentumok gyerekeknek
- Mikor etikus és valódi a gyerekek részvétele?
- Hogyan biztosítható a gyerekek valódi részvétele?
- A gyerekrészvétel formái
- Gyermekjogi 1×1 politikusoknak
- A gyerekek politikai kampányba való bevonása- Irányelv politikusoknak
- Mitől lesz egy anyag gyerekbarát?
- Ajánlások újságíróknak: interjúkészítés gyerekekkel
- Rendezvényt szervezel gyerekekkel?
- 2020. májusi Kuratóriumi ülés jegyzőkönyve
- 2020. májusi Kuratóriumi ülés jegyzőkönyve
Nem csak magunkat, őket is ajánljuk!
Adományozás
Mi mindennap azért dolgozunk, hogy jobb hely legyen ma Magyarország a gyerekek számára. De ehhez most rád is szükségünk van.
Így tudsz támogatni bennünket:
- Állíts be egyszeri vagy havi támogatást honlapunkon keresztül vagy utald el adományod a 11600006-00000000-77668686 (ERSTE BANK) számlánkra!
- Hívd 13620-as adományvonalunkat, melynek hívásával 500 forinttal támogathatsz bennünket!
- Nézz körül adományboltunkban és adományért cserébe töltsd le szakmai anyagainkat!
- Használd online adományképeslap küldő felületünket!
Köszönjük!