Kiskorú Kollégánk szólalt fel az Európai Parlamentben

A gyermekjogok világnapja alkalmából Kiskorú Kollégánk, Abigél is felszólalt az Európai Parlament képviselői előtt, kilenc Eurochild-os társával együtt.

Hintalovon

2024.12.20.

A Eurochild, mint nemzetközi szervezet az európai gyermekjogi szervezeteket fogja össze és támogatja munkájával, ezen felül önálló tevékenységükkel is kiállnak a gyermekek jogaiért. Ebben segíti őket a gyermektanácsuk (ahogyan minket Kiskorú Kollégáink), amelybe 12 európai államból választanak ki fiatalokat, hogy két éven keresztül közösen dolgozzanak a gyermekjogok és azon belül különösen a gyermekrészvétel érvényesülésért. Már második alkalommal ér minket az a megtiszteltetés, hogy egyik Kiskorú Kollégánk is tagja lehet a csapatnak, amely alapvetően online dolgozik, de évente kétszer a Eurochild székhelyén, Brüsszelben is találkoznak. 

Az idei őszi találkozó során a Eurochild csapata gondoskodott róla, hogy tartalmasan teljen a közösen töltött négy nap. A gyermektanács tagjai több képzésen vettek részt, tanultak a gyermekrészvételről, és párbeszédeket kezdeményezhettek európai döntéshozókkal. A legizgalmasabb esemény pedig az utolsó napon, november 20-án várt rájuk.

Gyerekjogok világnapja az EP-ben

A Eurochild a Gyermekjogok világnapja alkalmából egy különleges eseményt szervezett az Európai Parlamentben. Az ENSZ Gyermekjogi Egyezmény elfogadásának 35. évfordulója tökéletes alkalmat biztosított egy különleges esemény formájában a gyerekek helyzetének felmérésére, a jövő tervezésére, és a gyerekek véleményeinek kihangosítására.

A rendezvényt Veronika Cifrová Ostrihoňová, társszervező EP-képviselő, és Marie-Cécile Rouillon, az Európai Bizottság gyermekjogi koordinátora nyitották. Majd a gyermektanács tagjai kaptak teret a felszólalásra. Beszédeikben számos területre kitértek, ami őket és társaikat kiemelten foglalkoztatja, és amelyben a jelenlévő döntéshozók pozitív változásokat tudnak elérni. Felszólalásuk mellett kérdéseket is intézhettek a parlamenti képviselőkhöz, akik meséltek eddigi sikereikről, és jövőbeli terveikről. A gyerekek beszédei érintették az oktatás, mentális egészség, inklúzió, online biztonság, bántalmazás, klímaváltozás, és gyerekrészvétel témáit. Személyes tapasztalataik megosztásával közelebb hozták ezeket az ügyeket a résztvevőkhöz, és felhívták figyelmüket a cselekvés fontosságára.

Az esemény keretein belül a gyerekek felkérték a jelenlévő döntéshozókat, hogy velük együtt írjanak alá egy nyilatkozatot arról, hogy a gyerekek jogai és érdekei mindig központi helyet kapjanak munkájuk során. A dokumentum kidolgozásában részt vett a Eurochild gyermektanácsa is. A nyilatkozat egyben egy ígéretként is szolgál, hogy november 20-án évente újra összegyűlnek, és felmérik a gyerekek helyzetének alakulását európai szinten.

Egy Kiskorú Kollégánk gondolataival zárult az esemény

Az esemény záróbeszédét Abigél, Kiskorú Kollégánk tartotta. Felszólalásában összegezte a nyilatkozat tartalmát, és fontosságát. Reflektált a társai beszédeire, az általuk felvázolt témák és üzenetek jelentőségére. A döntéshozókat megszólítva, a jövőbe tekintve hangsúlyozta a gyermekrészvétel kulcsfontosságú szerepét a gyerekekért folytatott munka során. Valamint kiemelte a minőségi, mindenki számára elérhető oktatás jelentőségét. 

Nagyon büszkék vagyunk azért a kitartó és színvonalas munkáért, amit végzett a felkészülés és parlamenti felszólalás során, mindeközben erősítve a Eurochild gyermektanácsát, és a Kiskorú Kollégák csapatát. A brüsszeli út során szerzett tapasztalatairól így írt:

Nagyon fontos a gyermekrészvétel, az hogy el tudjuk mondani véleményünket, és hogy meg is hallgassanak, mivel a mi generációnk fog a jövőben szembesülni, a mai emberek tetteinek következményeivel.

Két részre tudnám osztani a Brüsszeli utamat. Az élmények, foglalkozások és a társaság. Szerencsére azt tudom mondani, hogy nagyon jó volt mindkettő. Sok hasznos és érdekes foglalkozáson tudtam részt venni, ilyen például a gyermekjogokról való képzés. Nagyon sűrű 3 napunk volt tele ilyen képzésekkel, de persze szántak időt a csapatépítésre és kikapcsolódásra is. Egyik kedvenc emlékem az útról az, amikor szabadulószobába mehettünk a csapattal. Szerencsére mindenki kiszabadult:). Úgy érzem hogy így sokkal jobban össze tudott szokni a csapat és amikor ideje volt hazamenni akkor már mindenki nagyon szomorú volt, hogy vége van.

Mivel november 20-án, a Gyermekjogok világnapján pont ott voltunk, ezért elmehettünk az Európai Parlamentbe egy előadást tartani különböző problémákról, amelyek hatással vannak a gyerekekre, és megbeszélni ezeket EP képviselőkkel. Az én szerepem az volt, hogy én mondtam a záró beszédet. Összefoglaltam az eddig elmondottakat és prezentáltamegy nyilatkozatot, amelyet aláírt az összes résztvevő. Ezzel megfogadva, hogy minden november 20-án összejövünk és megünnepeljük a gyermekjogokat. Nagyon nagy élmény volt nekem, és jó volt látni, hogy fel tudtunk szólalni a problémákkal kapcsolatosan, amiket naponta érzékelünk.

Köszönjük a szervezést a Eurochild gyermekrészvételi munkatársainak is, hiszen rengeteg munkájuk volt abban, hogy ez az esemény megvalósulhasson. Mi, mint gyermekjogi alapítvány is mindig sokat tanulunk az ilyen alkalmakból, hogy hogyan lehet a Gyerekrészvétel Programunk minél gyermekközpontúbb. Ezen felül pedig egy életre szóló lehetőséget biztosítanak ezáltal gyerek önkénteseknek is.

További tartalmak a témában

Gyerekbarát verzióban is olvasható már az Európai Unió 2021-2024-es időszakra szóló gyerekjogi stratégiája.
Miként fonódnak össze a klímaválság kérdései és a gyerekjogok? Miről szól az ENRICH Projekt? Tudj meg többet cikkünkből!
A svéd Raoul Wallenberg Akadémia által alapított nemzetközi Young Courage Award (Fiatal Kurázsi-díj) egyik idei díjazottja Szonja, az alapítvány Kiskorú Kollégája. Ez a nemzetközi díj olyan 13 és 20 év közötti fiatalokat ismer el, akik önzetlen kiállásukkal embertársaik életét szeretnék jobbá tenni. Az alábbiakban Szonja beszámolóját olvashatjátok a történetéről és a svédországi díjátadóról.
Miért fontos a gyerekek véleménye? Hogyan vehetnek részt a gyerekek a közösségi gyerekvédelemben? Tudj meg többet a közösségi gyermekvédelemről!

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

Mitől jó a digitális oktatás: tippek gyerekektől tanároknak

Tudd meg, hogy a gyerekek szerint mi teheti jobbá a digitális oktatást, válassz alábbi adományösszegek közül és töltsd le tanároknak szóló tippjeinket!

20 segítő mondat szülőknek, hogy a gyereknek igazi öröm lehessen a sport – plakát

Válassz az alábbi adományösszegek közül és töltsd le plakátunkat!

Jól válni gyerekkel – Felelős szülők 10 pontja

A válás nehéz, főleg ha gyerek is érintett benne, de hisszük, hogy lehet jól válni! Ebben igyekszünk segíteni a felelős szülők 10 pontjával!

Cikkajánló

×
×

Cart