ChiLLs konferencia a Leuveni és Bolognai Egyetemmel

Program a gyermekközpontú igazságszolgáltatásért: a ChiLLS a Leuveni Katolikus Egyetem, a Bolognai Egyetem és a Hintalovon Alapítvány közös programja, amelyben az Alapítvány fiatal munkatársai, a Gyermekjogi követek is aktívan részt vettek.

Hintalovon

2020.11.09.

A ChiLLS program  célja a gyermekközpontú igazságszolgáltatás támogatása, kiemelten a gyerekek meghallgatásának, kihallgatásának körülményeinek javítása, különös tekintettel a fokozottan sérülékeny (bántalmazott, erőszak áldozatává vált, az eljárás nyelvét nem ismerő, fogyatékossággal élő, stb.) gyerekekre. Az Európai Bizottság támogatásával 2018 novemberében indult el a ChiLLS program a Leuveni Katolikus Egyetem, a Bolognai Egyetem és a Hintalovon Alapítvány közös programja, amelyben az Alapítvány fiatal munkatársai, a Gyermekjogi követek is aktívan részt vettek.

Program a gyermekközpontú igazságszolgáltatásért

Gyerekjogi Követek a Chills programban

A Hintalovon Alapítvány  Gyermekjogi Követei is részt vettek a Chills Program Antwerpeni  workshopján,  ahol az igazságszolgáltatásban dolgozó szakértők és a gyermekek nézőpontját képviselő Követek cseréltek tapasztalatokat.  Véleményezték és segítették a projekt részeként elkészülő gyerekbarát anyagokat, köztük történeteket, folyamatábrákat, tájékoztatókat. A kiadványok  abban segítik a felnőtteket, hogy átfogó és könnyen érthető információt adjanak a gyerekek számára, összegyűjtik a büntetőeljárásokkal, a menedékjogi eljárásokkal és tolmácsolással kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat. Bár önállóan is hasznosak lehetnek a gyerekek számára, elsősorban a beszélgetést kívánják támogatni a gyerekekkel. Az angol nyelvű anyagok itt elérhetőek.

Az Alapítvány Gyermekjogi Követei komoly szerepet kaptak az októberben megrendezésre került közel 500 fős online konferencián is. Céljuk volt, hogy felhívják a szakemberek figyelmét  azoknak a gyerekeknek a nehézségeire, akik nem beszélik az adott ország nyelvét, viszont kapcsolatba kerülnek valamilyen formában az igazságszolgáltatással.

Gyerekjogi Követeink a Chills Online konferenciájának szünetében

Ehhez feldolgozták a Leuveni Katolikus Egyetem és a Bolognai Egyetem  által, menekült gyerekekkel és büntetőeljárásban lévő gyerekekkel készített interjúkat, amelyekben a gyerekek, a tolmácsokkal és az igazságszolgáltatással kapcsolatos tapasztalataikról meséltek. Munkájuk eredményeképp ismeretterjesztő anyagok, plakát és videós tájékoztató anyagok készültek. A Chills Konferencián a Gyerekjogi Követek közös prezentációján túl a Követ  Program vezetője, Németh Barbara is előadást tartott. 

A közös munkáról a Chills program partnerei, a Bolognai Egyetem és a Leuveni Katolikus Egyetem is elismerően nyilatkozott, a munka folytatódik a közösen meghatározott keretek és célok mentén.

A ChiLLS projekt belátást adott nekünk abba, hogy milyen lehet gyerekként bekerülni az igazságszolgáltatásba egy idegen országban, ahol csak mediátorok segítségével lehet kommunikálni. Sokféleképpen részt vettünk a projektben – workshopokat hallgattunk, gyerekbarát anyagokat véleményeztünk, gyerekekkel készült interjúkat olvastunk – és fantasztikus volt, hogy a végén bemutathattuk a konferencián a szakembereknek a projektünket, aminek a fő üzenete az, hogy mindenekelőtt gyerekként kell gondolni azokra, akik egy ilyen eljárásban találják magukat.- Juhász Lili, Gyermekjogi Követ

További tartalmak a témában

Ha az az érzésed, hogy egy tanár egyértelműen bántani akarja, kipécézte magának, sokszor megalázza a gyerekedet – azt nem szabad a szőnyeg alá söpörni. Összeszedtük, miből veheted észre a bántalmazást, és mit tehetsz szülőként.
A világon minden 5. percben meghal egy gyerek gyermekbántalmazás miatt. Évente 200 millió gyerek válik szexuális bántalmazás áldozatává. Mit tehetünk, hogy javuljon a helyzet?
Szülőként fontos kérdés lehet, hogy mivel a jelenlegi járványügyi intézkedések nem teszik lehetővé, hogy a felnőttek bekísérjék a gyermekeiket az intézménybe, egy „nyílt nap“ alkalmával az óvodás korú gyermeket egyedül kell-e beengedniük a teljesen idegen oktatási intézménybe
A civilek és a kormány félévente esedékes találkozóján Gyermekjogi Követünk az első gyermek résztvevőként vett részt, miután 2019-ben a követek meghívást kaptak a részvételre.

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

Top 10 ötlet a digitális oktatáshoz – Plakát

Mitől működne jobban a digitális oktatás? Mire van szüksége a gyerekeknek a hatékony online tanuláshoz? Megkérdeztük a gyerekeket!

Vigyázz magadra!

Vigyázz magadra! – Miért és hogyan vonjuk be a gyerekeket az erőszak elleni védelembe?

Szeretnénk, hogy a gyerekek szólnának, ha bántják őket vagy másokat, lépjenek fel az erőszak ellen. De hogyan érjük ezt el? Ha kíváncsi vagy válaszainkra, válassz az alábbi adományösszegek közül, és töltsd le kiadványunkat!

Médiaszereplés alapelvei gyerekeknek

Hogyan bánhat a gyerekkel egy riporter? Mire érdemes figyelni, ha gyereked médiaszereplésre készül? Töltsd le gyerekeknek szóló anyagunkat!

Cikkajánló

×
×

Cart