Kiskorú Kollégáink is közreműködtek a VoxPop vitajáték fejlesztésében

A GameOn for Democracy projekt keretében a résztvevő szervezetek játékos módszereken keresztül sajátították el a demokratikus vitakultúra alapjait, amelyeket a fiatalok bevonásával alakítottak a saját témáikra.

Hintalovon

2025.05.23.

A GameOn for Democracy, másnéven „Using Digital Games to Promote Youth Engagement and a Culture Democratic Debate in Hungary” projekt a United Nations Democracy Fund „Digitális játékok használata a fiatalok elkötelezettségének és a demokratikus vita kultúrájának előmozdítására Magyarországon” programjának támogatásával valósult meg, a Demokratikus Ifjúságért Alapítvány koordinálásával.

A projekt célja, hogy a résztvevő 14 szervezet megismerje a DIA-ban használt demokráciára nevelés és vitakultúra-, vitakészség-fejlesztés módszertanát, majd saját témáik, ügyeik mentén alkalmazzák ezeket a gyakorlatokat az eseményeiken, workshopokon, az ügyükkel megszólított fiatalokat elérve.

Tavaly már kipróbáltuk Kiskorú Kollégáinkkal a SZÁRNY játékot. Ezúttal a VoxPop vitajátékot használtuk egy foglalkozás során. A VoxPop egy eszköz arra, hogy a játékosok több szempontból körbejárjanak egy megosztó témát. A játék során fejlődnek az érvelésben, és új tudást szerezhetnek. Fontos, hogy nincsen nyertese vitának, ez egy közösségi élmény.

A projekt során a résztvevő szervezetek először megismerkedtek a játékkal, a vitakultúra-fejlesztés módszertani lehetőségeivel, majd elindult egy mentorálási folyamat. A DIA munkatársainak segítségével, mindegyik szervezet kidolgozott a saját ügyéhez egy tételmondatot és mentőöv csomagot, ezzel személyre szabva maguknak a VoxPop játékot. A gyerekrészvétel jegyében, már a projekt ezen fázisába is bevontuk a KiKo-kat, közösen ötletelve, hogy milyen tételmondatról lenne a legérdekesebb érvelni. Végül a következő született: “A gyerekeknek kellene eldönteniük, hogy melyik középiskolába fognak járni.”

Legutóbbi találkozónkra meghívtunk korábbi KiKo-kat, és mentorokat is, hogy még több tapasztalat tudjon megjelenni a játékban. Először játékos gyakorlatokon keresztül kezdtünk el érvelni, és a gyerekrészvételről beszélgetni, majd megismerkedtünk a VoxPop-pal. A játék sajátossága, hogy minden résztvevőnek kell a tételmondatként szolgáló állítás mellett, és ellen is érvelve. Adott esetben a saját véleményétől eltérő nézőpontot képviselve, ezzel jobban körbejárva azt. Izgalmas volt látni, hogy a sok résztvevő mennyi különböző szempontot, tapasztalatot hozott a vitákba. Végül teret kaptak a jelenlévők arra is, hogy személyes részvételi élményeikre reflektáljanak.

A Hintalovon tételmondata és kiegészítő mentőöv paklija hamarosan elérhetővé válik a DIA oldalán, hogy mások is kipróbálhassák, együtt gondolkodhassanak a gyerekrészvételről.

Ha többet szeretnél olvasni arról, hogy hogyan és miért dolgozunk együtt gyerekekkel, ide kattintva megteheted.

Sok minden veszélyben van most - a Hintalovon is

Évről évre egyre nehezebb körülmények között dolgozunk – azonban most először kérdésessé vált, hogy tudjuk-e folytatni a munkánkat. A Hintalovon Alapítvány már márciusban felkerült a Szuverenitásvédelmi Hivatal listájára –  csak azért, mert uniós támogatást nyertünk egy gyermekjogi, környezetvédelmi projektünkre.  

 

Most újabb lista van készülőben az “átláthatósági” törvényjavaslatnak köszönhetően. Ha felkerülünk erre a listára, az ellehetetlenít mindent, amit eddig felépítettünk.

Csatlakozz kampányunkhoz és támogass bennünket, hogy továbbra is kiállhassunk a gyerekekért és jogaikért!

Adószámunk: 18752836-2-41

Sikeres másolás!

Neked csak két perc, nekünk hatalmas segítség.

További tartalmak a témában

Felismerjük-e a gyermekbántalmazást és ha igen, mit teszünk ellene? Megjelent a Hintalovon Alapítvány kutatás a közösségi gyerekvédelemről
Regionális kutatás a bántalmazásról, hogy a felnőtt társadalom, a gyerekek és egy kiválasztott helyi közösség véleményének megismerésével
A Hintalovon Alapítvány jogásza és Gyermekjogi Követei segítették az ELTE alapjogi jogalanyiság kutatását.
Az Európai Bizottság ebben az évben a Gyermekjogi Fórumon a gyerekek aktív részvételét is lehetővé tette, résztvevőként és közreműködőként is. A gyerekek részvételét a Eurochild támogatja és biztosítja, hogy az eseményen résztvevők felkészültek legyenek az online térben is a biztonságos kommunikációra a gyerekekkel.

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

Vigyázz magadra! – Miért és hogyan vonjuk be a gyerekeket az erőszak elleni védelembe?

Szeretnénk, hogy a gyerekek szólnának, ha bántják őket vagy másokat, lépjenek fel az erőszak ellen. De hogyan érjük ezt el? Ha kíváncsi vagy válaszainkra, válassz az alábbi adományösszegek közül, és töltsd le kiadványunkat!

Mitől lesz gyerekbarát egy anyag?

Mitől lesz egy anyag gyerekbarát?

Ha kíváncsi vagy, hogy mire érdemes figyelned egy gyerekeknek szóló anyag készítése kapcsán, akkor válassz az alábbi  adományösszegek közül és töltsd le erről szóló kiadványunkat!

Ismerd meg a jogaidat! – Gyerekjogokról gyerekeknek

18 éven aluli vagy és mindig csak a kötelességeiddel jönnek? Ismerd meg a jogaidat is, ez a kiadványunk neked szól! A gyerekjog világnézet:)

Cikkajánló

×
×

Cart