A gyermekjogi érdekképviselet lehetőségei

Hogyan küzdenek meg a gyerekekkel foglalkozó civil szervezetek az őket érő kihívásokkal?
Érdekképviselet-demokrácia

Hintalovon

2024.11.29.

Az ECPAT International felkérésére 2024-ben kutatást végeztünk arról, hogy mi jellemzi a gyerekekkel foglalkozó civil szervezetek érdekképviseleti kihívásait és stratégiáit Magyarországon. A gyerekekkel foglalkozó szervezetek speciális helyzetben vannak Magyarországon. Egyszerre kell megküzdeniük a nemzetközi térben is jellemző globális változások kihívásaival, de azzal is szembe kell nézniük, hogy a magyar gyermekvédelmi rendszer egyre nehezebb helyzetben van. Olyan mély, rendszerszintű problémák jelennek meg, amiben már a civil elköteleződés a párhuzamos szolgáltatások nyújtásán keresztül is csak az egyes problémák rész megoldásait jelenthetik. A kutatás során felismerhetővé váltak olyan tendenciák, melyek szerint a mélyen gyökerező problémák pedig a politikai és ideológiai támadásokkal megosztott szervezeteket az összefogás irányába mozdítják.

A civil szervezeteket egyre inkább korlátozzák szigorúbb szabályozások, pénzügyi korlátok és társadalmi közöny, amely túlélésre, nem pedig bővülésre készteti őket. A kutatás rámutat arra is, hogy ebben a politikailag ingatag környezetben a konfliktuskerülő stratégiák alkalmazása és az együttműködő hálózatok építése alapvető fontosságú az érdekképviseleti tevékenységek fenntarthatósága érdekében. Ugyanakkor a koalíciókra való támaszkodás önmagában nem biztos, hogy megvédi a szervezeteket.

A kutatási jelentés ajánlásokat is tartalmaz. A legfontosabbak közé tartozik egy egyértelmű, lokalizált érdekképviseleti definíció kialakítása a szektoron belüli egységes fellépés előmozdítása érdekében, hosszú távú edukációs/figyelemfelhívó kezdeményezésekbe való befektetés a gyermekjogok társadalmi megértésének növelésére, valamint a magas színvonalú szolgáltatásnyújtás érdekképviseleti eszközként való kihasználása. Emellett elengedhetetlen a digitális biztonság, jogi védelem és pszichológiai támogatás erősítése a munkatársak számára az civil szervezetek működési ellenállóképességének megőrzése érdekében. Végezetül, az állami és nemzetközi donoroktól való pénzügyi függetlenség elősegíti az autonómiát, lehetővé téve a szervezetek számára, hogy szabadabban végezhessék küldetésüket egy egyre korlátozóbb környezetben is. Ez a sokrétű megközelítés elengedhetetlen ahhoz, hogy a szervezetek alkalmazkodjanak a változó politikai klímához, miközben megvédik a gyerekek, és a róluk gondoskodó, értük felelős sérülékeny szakma-csoportok jogait.

A kutatás jelentés magyar és angol nyelven is elolvasható.

További tartalmak a témában

A magazin “Az év hősnője” elismeréssel 2011. óta díjaz olyan nőket, szervezeteket, akik kiemelkedően sokat tesznek másokért, ezáltal pedig példaként szolgálhatnak mindannyiunk számára.
Milyen volt gyereknek lenni 2022-ben Magyarországon? Megjelent a legfrissebb Gyermekjogi jelentés.
Szülőként van jogod a gyereked mellett lenni, ha karanténba kerülne? Tudd meg, pontosan milyen jogokat, és milyen mértékben érintenek a korlátozások.
2020. februárjától a Baker & McKenzie Ügyvédi Iroda csapata is pro bono segíti az Alapítvány Gyermekjogi Központja által végzett munkát.

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

Online zaklatás- Kérdések és válaszok fiataloknak

Szexedukáció szülőknek -10 napos e-mail kurzus

Felvilágosítás – szexedukáció szülőknek – 10 napos e-mail-kurzus

Ha kiváncsi vagy e-mail-kurzusunkra, válassz az alábbi adományösszegek közül és jelentkezz még ma!

28 pozitív mondat – Plakát

Összegyűjtöttünk ehhez 28 mondatot, amivel bátoríthatod a gyerekedet és kifejezheted mennyire szereted őt.

Cikkajánló

×
×

Cart