Kutatás az első csókról és az első szexről

A Neticle és a Hintalovon közös kutatásának eredményei az első csókról, az első szexről és a kamaszkor fontosabb kérdéseiről megerősítették, hogy a gyerekek többsége sem otthon, sem az iskolában nem kapja meg a biztonságos, egészséges fejlődéséhez szükséges, alapvető információkat.
első csók

Hintalovon

2018.04.12.

A tapasztalatok szerint a gyerekek többsége sem az iskolákban, sem otthon nem részesül megfelelő szexuális felvilágosításban – ezért a net az elsődleges információforrásuk.

Első csók, első szex – Hol talál információt a gyerek?

Ugye te is emlékszel még az elsőre… az első csókra, szerelemre, szexre… és arra, hogy hol olvastál, kivel beszéltél ezekről? A Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány és a Neticle kutatást végzett arról, hogyan jelennek meg a kamaszkori testi változásokkal, a szerelemmel és a szexualitással kapcsolatos témák a publikus magyar weben.

A vizsgálat az „elsők” online reprezentációját elemezte, azaz hogy mennyit, hol és hogyan foglalkoznak a magyar nyelvű weboldalak az első csókkal, első szexszel, első szerelemmel, és mi jellemzi az első menstruációról vagy az első magömlésről szóló netes említéseket.

A kutatás főbb megállapításai:

  • A lányos témák sokkal több figyelmet kapnak. A fiúk nemi érése (pl.: az első magömlés) a neten is tabu.
  • Kevés a cikk, viszont a névtelenséget biztosító oldalakon (fórumokon, közösségi oldalakon, vlogger és blogger csatornákon) rengeteg az információkérés és a személyes tapasztalatcsere.
  • A neten az „első szerelem” és az „első szex” témája összesen nem kap annyi említést, mint az „első csók”. Ez érdekli legjobban a nethasználókat.
  • A félelem és az aggodalom, illetve az erőszak állandó kísérője a gyerekek szexualitásával összefüggő netes megjelenéseknek.
  • Az első menstruációt sokkal több negatív érzelem, gondolat kíséri, mint az első magömlést.

A Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány online szexedukációs programja, a Yelon.hu weboldal nagy sikerrel működik a 2017. februári indulás óta több mint 48.000 egyedi felhasználóval, több mint 226.000 oldalmegtekintéssel és átlagosan 3,5 perces oldalon töltött idővel. A Yelon tartalmai olyan biztonságos, tematikus, szakmai, de közérthető segítséget nyújtanak a 10–18 éves fiúknak és lányoknak, amit a weben magyar nyelven máshol általában nem találnak meg. A program része egy olyan ingyenes chatszolgáltatás is, ahol a 10–18 éves gyerekek név nélkül tehetik fel a szexualitással összefüggő kérdéseiket, és aminek keretében 2017. február óta több mint 1500 chatbeszélgetés zajlott megközelítőleg 950 óra időtartamban.

A Yelon-ban szerzett tapasztalatok és a kutatás eredményei is azt erősítik meg, hogy a weben teszik fel a legkönnyebben a szexualitással, szerelemmel összefüggő kérdéseiket a gyerekek. Viszont fontos, hogy erre szakmailag felkészült, és jó válaszokat kapjanak.

A kutatás teljes anyaga itt tölthető le.

További tartalmak a témában

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

Kamaszkor – útikalauz (a felvilágosításról) szülőknek 2. rész

A kamaszkor nehéz. Segítünk eligazodni a kamaszkor kényes nevelési kérdéseiben, legyen szó felvilágosításról, szexuális nevelésről, más fontos kérdésekről.

Teljesen rendben van, ha- plakát

Teljesen rendben van – Plakát

Milyen az a hely, ahol a gyerekek biztonságban érzik magukat? Szerintünk olyan, ahol lehet hibázni, kérdezni, fáradtnak lenni, segítséget kérni  Ha kíváncsi vagy plakátunkra, válassz az alábbi adományösszegek közül, és töltsd le még ma!

mi értelme az online kérdőíveknek

Van értelme kitöltenem? Kérdőíves konzultációkról gyerekeknek

Mire jó egy online kérdőív? Tényleg számít, mit gondolnak a gyerekek? Honnan tudhatjuk, hogy nem élnek vissza vele?

Cikkajánló

×
×

Cart