2020 októberében egymás után jelentek meg valótlan híresztelések a Hintalovon Gyermekjogi Alapítványról, miszerint gyerekvédelmi tevékenységbe bújtatott LMBTQ- propagandát végzünk óvodákban. A hazug állításokkal szemben a valóság az, hogy a gyermekvédelemben dolgozóknak és a 3. kerületi óvodákban dolgozó óvodapedagógusoknak szerveztünk átfogó képzést a gyermekvédelemről, a gyermekvédelmi irányelvek gyakorlati megvalósítási lehetőségeiről az Óbudai Önkormányzat felkérésére egy konkrét szexuális visszaélési eset, egy óvodás gyerek bántalmazása kapcsán elindult folyamat részeként.
A hamis hírek terjesztésével kapcsolatban sajtóhelyreigazítási-pert indítottunk a pestisracok.hu, a Magyar Nemzet.hu, a mandiner.hu, a vasarnap.hu és az origo.hu oldalak ellen. A pereket mind jogerősen megnyertük, és a médiumokat arra kötelezte a bíróság, hogy a valótlan állítások helyreigazítását közzétegyék a felületeiken, ennek az origo.hu a mai napig nem tett eleget.
Mit állítottak a hamis híreket terjesztő hírportálok, és mi történt valójában?
Állítások | A valóság |
Megkerestük az Önkormányzatot hogy óvodákban érzékenyítsünk LMBTQ témákban | NEM IGAZ az Önkormányzat keresett meg minket egy gyereket érintő bűntény kapcsán, ahol egy óvónő bántalmazott gyerekeket, szexuális visszaélés történt. |
“LMBTQ-propagandán” dolgozunk | NEM IGAZ Nem tudjuk, mit jelent ez, de mi gyermekvédelmi irányelveken dolgozunk, a bántalmazások megelőzése érdekében. |
Óvodásoknak tartunk érzékenyítő előadásokat | NEM IGAZ a gyermekvédelmi szakembereknek és óvodapedagógusoknak szakmai képzést tartunk a gyermekvédelmi jelzőrendszer és a gyermekvédelmi irányelvek működéséről. |
Az Alapítvány gyermekvédelmi programba bújtatja az “LMBTQ- programját” | NEM IGAZ nincs LMBTQ-programunk, és így nem is tudjuk bújtatni sehová. |
Az Alapítvány a Háttér Társasággal és a Melegekért szervezettel vidéki iskolákban terjeszkedik | NEM IGAZ Az Alapítvány nem terjeszkedik vidéki iskolákban sem egyedül sem a megnevezett két társasággal közösen |
Együtt dolgozunk Óbuda-Békásmegyer Önkormányzatával | IGAZ |
Miről szól valójában az együttműködés?
Budapest III. Kerület Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata 2020 szeptemberében azzal a céllal kereste meg Alapítványunkat, hogy szakmai támogatást nyújtson egy olyan komplex program kidolgozásában, amely a gyermekekkel szembeni bántalmazásesetek megelőzését és hatékony kezelését szolgálja. A megkeresés közvetlen előzménye egy szexuális visszaélés bűncselekmény volt, amelyben 2015 és 2016 között a kerület egyik óvodájába járó gyermekek is érintettek voltak, és egy óvónő követte el. A konkrét eset kapcsán az önkormányzat belső vizsgálatot folytatott, és annak eredményeit látva döntött úgy, hogy a 2020-ban már elindult gyermekvédelmi intézkedéseken kívül külső szakmai segítséget is bevon.
A fentiek nyomán felkérte az Alapítvány Nemecsek-programját, hogy közösen dolgozzanak a gyerekvédelmi rendszer fejlesztésén. A Nemecsek-program a Hintalovon Alapítvány gyermekvédelmi programja. A program az Európa Tanács ajánlása alapján készült, és a nemzetközileg elfogadott szakmai irányelvek és módszertan alapján kínál ingyenesen elérhető segítséget bármely gyerekekkel foglalkozó szervezet szakemberei számára ahhoz, hogy el tudják készíteni a saját gyermekvédelmi irányelvüket, és azt a mindennapokban alkalmazni is tudják a bántalmazásesetek megelőzésére és kezelésére. A gyermekvédelmi program részletei és alapdokumentumai, annak oktatási anyagaival együtt nyilvánosak és elérhetőek az Alapítvány honlapján.
Az önkormányzat és a Hintalovon Alapítvány szakmai együttműködési programja elsőként a szóban forgó szexuális visszaélés krízishelyzetének támogatását, megoldását célozta meg, hogy a benne érintett gyerekek és szülők megkaphassák a megfelelő szakmai segítséget. A hosszú távú megoldás érdekében arról született döntés, hogy a megelőzéshez szükség lesz egy átvilágításra, így egy közös auditálásra, hogy felmérjék, milyen területeken szükséges beavatkozni a jelenlegi gyermekvédelmi rendszerbe annak érdekében, hogy hasonló esetek ne fordulhassanak elő. Az auditálást követően közép- és hosszútávú intézkedéscsomagot állítottak össze az ehhez kapcsolódó szakmai képzések helyi rendszerének kiépítésével, amelyben a gyermekvédelemben dolgozó szakemberek és óvodapedagógusok vesznek részt.
Az ítéletek tartalma
A Fővárosi Törvényszék ítélete: 2021. január 7., Alperes: pestisracok.hu szerkesztősége
Felperes: Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány
„Köteles az alperes 5 napon belül a pestisracok.hu internetes sajtótermék címlapján 24 óráig, továbbá az alábbiakban megnevezett cikkben annak címe felett, a cikk elérhetőségének időpontjáig az alábbi helyreigazító közleményt közzétenni:
„A pestisracok.hu oldalon 2020. október 6-án megjelent »LMBTQ-propaganda az óbudai óvodákban« című cikkünkben valótlanul híreszteltük, hogy a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány bevonásával LMBTQ-propaganda valósul meg az óbudai óvodákban. Ezzel szemben a valóság az, hogy Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata és a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány együttműködése az LMBTQ-orientáció témáját nem érinti.
Valótlanul híreszteltük továbbá, hogy a Hintalovon Alapítvány jelenleg a Háttér Társaság a Melegekért szervezettel együtt a vidéki iskolákban terjeszkedik.”
Fővárosi Törvényszék ítélete: 2021.02.16. (elsőfok), 2021.10.07. (másodfok) , Alperes: Magyar Nemzet Online szerkesztősége
Felperes: Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány
„Kötelezi a bíróság az alperest, hogy az ítélet jogerőre emelkedését követő 5 napon belül a magyarnemzet.hu internetes oldal címlapján 24 óráig, továbbá a cikk címe felett a cikk elérhetőségének időpontjáig tegye közzé az alábbi helyreigazító közleményt:
„Helyreigazítás:
A magyarnemzet.hu oldalon 2020. október 6-án megjelent »Melegpropaganda költözik az óbudai óvodákba« című cikkünkben valótlanul állítottuk, hogy a Hintalovon Alapítvány jelenleg a Háttér Társaság a Melegekért szervezettel együtt a vidéki iskolákban terjeszkedik.”
„A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érinti, fellebbezett rendelkezéseit megváltoztatja. Az alperest az elsőfokú ítéletben meghatározott módon az alábbiak helyreigazítására is kötelezi:
„Valótlanul állítottuk, hogy Óbudán gyermekvédelmi programba bújtatták az LMBTQ-propagandát azáltal, hogy az óbudai önkormányzat a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvánnyal közösen valósítja meg az óbudai gyermekvédelmi programot.”
Fővárosi Törvényszék ítélete: 2020. 12. 16. (elsőfok), 2021. 07. 08. (másodfok) Alperes: mandiner.hu szerkesztősége
Felperes: Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány
„Kötelezi a bíróság az alperest, hogy 5 napon belül az általa szerkesztett mandiner.hu internetes sajtótermékben 24 órán keresztül önálló hírként a főoldalon megjelenített “Helyreigazítás a »Gyermekvédelmi programba bújtatták az LMBTQ-tevékenységet Óbudán« című cikk miatt” címről elérhetően, továbbá mindaddig, míg a cikk is elérhető, de legalább 30 napra a 2020. október 7. napján megjelent »Gyermekvédelmi programba bújtatták az LMBTQ-tevékenységet Óbudán« című cikk címe alatt, a szöveg felett tegye közzé a következő közleményt:
„Helyreigazítás:
A 2020. október 7. napján megjelent »Gyermekvédelmi programba bújtatták az LMBTQ- tevékenységet Óbudán« című cikkünkben valótlanul híreszteltük, hogy azáltal, hogy az Óbudai Önkormányzat a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvánnyal közösen valósítja meg az óbudai gyermekvédelmi programot, gyermekvédelmi programba bújtatták az LMBTQ- propagandát Óbudán.”
„A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.”
Fővárosi Törvényszék ítélete: 2020. 12. 15. Alperes: vasárnap.hu szerkesztősége
Felperes: Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány
„A bíróság kötelezi az alperest, hogy 5 napon belül a vasarnap.hu 2020. október 7-i számában »Melegpropaganda költözik az óbudai óvodákba« címmel megjelent cikk miatt a portálon 24 órán keresztül önálló hírként az eredeti cikket linkkel elérhetővé téve a főoldalon „Helyreigazítás a »Melegpropaganda költözik az óbudai óvodákba« címmel megjelent cikk miatt” szövegezéssel, majd elérhetőségi helyén a cím alatt és a lead felett míg a cikk elérhető, de minimum 30 napig az eredeti cikk megjelenésével azonos méretű szövegben adja ki az alábbi közleményt:
„Helyreigazítás:
Lapunk 2020. október 7-i számában »Melegpropaganda költözik az óbudai óvodákba« címmel megjelent cikkében valótlanul híreszteltük, hogy melegpropaganda indul az óbudai óvodákban, és hogy gyermekvédelmi programba bújtatott LMBTQ-lobbitevékenység veszi kezdetét. Valótlanul híreszteltük, hogy a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány által üzemeltetett a www.yelon.hu oldal többek között arra tanítja a gyerekeket és a szülőket, hogy a nemi identitásunk a legkevésbé sem a biológiai nemünkkel áll összefüggésben. Valótlanul híreszteltük, hogy a Hintalovon Alapítvány jelenleg a Háttér Társaság a Melegekért szervezettel együtt a vidéki iskolákban terjeszkedik. A valóság ezzel szemben az, hogy egy gyermekvédelmi szakmai program indul Óbudán, ami a teljes gyermekvédelmi rendszert érinti. Az érintett szakmai szervezet, a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány nem LMBTQ-szervezet, és nem folytat lobbitevékenységet, hanem segítő és támogató szolgáltatást nyújt a gyermekvédelmi jelzőrendszer tagjainak, elsősorban gyermekbántalmazás kérdéseiben.”
Fővárosi Törvényszék ítélete: 2021. 02. 19. (elsőfok), 2021. 10. 07. (másodfok) Alperes: origo.hu szerkesztősége
Felperes: Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány
Elsőfok: „A törvényszék kötelezi az alperest, hogy az általa szerkesztett www.origo.hu internetes portálon 2020. október 7. napján »Óbudán már az óvódákban érzékenyít egy LMBTQ-szervezet« címmel megjelent és a https://www.origo.hu/itthon/20201007-obudan-mar-azovodakban-erzekenyit-egy-lmbtq-szervezet.html linken elérhető cikkhez kapcsolódóan – a sérelmezett médiatartalomhoz hasonló módon és terjedelemben, közvetett és/vagy közvetlen kommentár nélkül – tegye közzé a cím alatt, a lead felett legalább 30 napig, illetve amíg az eredeti kifogásolt cikk elérhető és a www.origo.hu kezdőoldalának legelején ugyanolyan módon, ugyanakkora betűméretben és ugyanolyan betűtípusban, ahogy a sérelmezett cikk címe a kezdőoldalon megjelenítésre került, jelenjen meg 24 óra időtartamban az alábbi cím, amelyre kattintással az eredeti cikk és az abban foglalt helyreigazító közlemény közvetlenül elérhető: „Helyreigazítás: az »Óbudán már az óvódákban érzékenyít egy LMBTQ-szervezet« cikkünkhöz.”
„Helyreigazító közlemény:
„Az origo.hu oldalon 2020. október 7-én megjelent »Óbudán már az óvodákban érzékenyít egy LMBTQ-szervezet« című cikkünkben valótlanul híreszteltük, hogy a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány LMBTQ-szervezet. Valótlanul híreszteltük, hogy gyermekvédelmi tevékenységbe bújtatták az LMBTQ- propagandát Óbudán. Valótlanul híreszteltük, hogy a Hintalovon Alapítvány jelenleg a Háttér Társaság a Melegekért szervezettel együtt a vidéki iskolákban terjeszkedik.A valóság ezzel szemben az, hogy egy gyermekvédelmi szakmai program indul Óbudán, ami a teljes gyermekvédelmi rendszert érinti. Az érintett szakmai szervezet, a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány nem LMBTQ-szervezet, és nem folytat lobbitevékenységet, hanem segítő és támogató szolgáltatást nyújt a gyermekvédelmi jelzőrendszer tagjainak, elsősorban gyermekbántalmazás kérdéseiben.”
„A Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érinti, fellebbezett rendelkezéseit részben megváltoztatja, a felperessel összefüggésben az LMBTQ-szervezet kifejezés valótlan híresztelésének helyreigazítására, továbbá a valóság közlésére irányuló keresetet elutasítja.”