Tudástár – Szexuális nevelés

Itt minden fontos anyagunkat megtalálod felvilágosítás, szexedukáció, nemi nevelés témában

Az információ véd. A tabusítás védtelenné tesz.

A gyerekek szexuális felvilágosítása, nemi nevelése a szülők joga és felelőssége Magyarországon. A feladat nagy, segítséget viszont alig kapnak a szülők. Mi megpróbálunk ezen változtatni. Szakmai anyagainkból megtudhatod, hogy miről érdemes beszélgetni a gyerekkel, és mikor? Hogyan érdemes hozzáfogni az egészhez? Választ kaphatsz arra is, hogy mi történik azzal a gyerekkel, aki pornót néz? A szexuális edukáció, nemi nevelés témájában elsősorban többszörös díjnyertes korábbi programunk, a Yelon.hu anyagait ajánljuk, de érdemes itt is böngészni.

Segítségre van szükséged? Nézz körül letölthető szakmai anyagaink között!

Minden gyerek kicsi kincs – Bugyiszabály ovisoknak – pedagógusoknak szóló segédanyaggal

Szerezd be tőlünk a Minden gyerek kicsi kincs mesekönyvet és az óvodapedagógusoknak szóló segédanyaggal!

Beszélnünk kell róla, hogy megelőzhessük…- 7 napos e-mail-kurzus a szexuális erőszakról

Ha kiváncsi vagy e-mail-kurzusunkra, válassz az alábbi adományösszegek közül és jelentkezz még ma!

Hogyan beszélj a kamasz fiaddal a testi változásokról? – 7 napos e-mail-kurzus

Ha kiváncsi vagy e-mail-kurzusunkra, válassz az alábbi adományösszegek közül és jelentkezz még ma!

Hogyan beszélj a kamasz lányodal a testi változásokról? - 7 napos e-mail-kurzus

Hogyan beszélj a kamasz lányodal a testi változásokról? – 7 napos e-mail-kurzus

Ha kiváncsi vagy e-mail-kurzusunkra, válassz az alábbi adományösszegek közül és jelentkezz még ma!

Biztonságos, egyszerűen hozzáférhető és könnyen használható – mi az? Az óvszer

Miért a biztonságos szex a jó szex? Válassz az alábbi adományösszegek közül és töltsd le kiadványunkat, mely jó kiindulási alap lehet a biztonságos szexről szóló beszélgetéseknek.

Jé, ezt nem is tudtam…- Menstruációról gyerekeknek

Mindent a menstruációról. Gyerekeknek szóló kiadványunkban összeszedtük a menstruációval kapcsolatos legfontosabb információkat! Válassz az alábbi adományösszegek közül és töltsd le kiadványunkat!

Ne legyen tabu!- Hogyan beszélj a gyerekeddel a menstruációról?

Ne legyen tabu!- Hogyan beszélj a gyerekeddel a menstruációról?

Annak ellenére, hogy természetes jelenség, nem könnyű beszélgetni a menstruációról. Mit mondjunk a gyerekünknek és hogyan? Válassz az alábbi adományösszegek közül, és töltsd le kiadványunkat!

Lili és a bátorság: Te tudod- titoknyitogató füzet

Mia különbség jó és rossz titok között? Ilyen és ehhez hasonló nehéz témákat jár körbe Te tudod- titoknyitogató fűzet.

Szexedukáció szülőknek -10 napos e-mail kurzus

Felvilágosítás – szexedukáció szülőknek – 10 napos e-mail-kurzus

Ha kiváncsi vagy e-mail-kurzusunkra, válassz az alábbi adományösszegek közül és jelentkezz még ma!

Online zaklatás- Kérdések és válaszok fiataloknak

Gyerekjogok az orvosnál – Plakát

Milyen jogai vannak a gyerekeknek, kamaszoknak az orvosnál? Milyen tájékoztatási kötelezettsége van az orvosnak a szülők felé?

Gyerekjogok a nőgyógyásznál - Plakát

Gyerekjogok a nőgyógyásznál – Plakát

Milyen jogai vannak a gyerekeknek, kamaszoknak a nőgyógyásznál? Milyen tájékoztatási kötelezettsége van az orvosnak a szülők felé?

Gyerekek és a szexualitás

Felvilágosítás – Mikor és mit mondjunk a gyerekeknek a szexualitásról?

Mikor kezdjünk el beszélni a gyerekeknek a szexualitásról? Mikor és milyen információkat, hogyan osszunk meg a gyerekekkel? A felvilágosítás egy folyamat.

Kamaszkor – útikalauz (a felvilágosításról) szülőknek 2. rész

A kamaszkor nehéz. Segítünk eligazodni a kamaszkor kényes nevelési kérdéseiben, legyen szó felvilágosításról, szexuális nevelésről, más fontos kérdésekről.

kamaszkor útikalauz

Kamaszkor – Útikalauz (felvilágosításhoz) szülőknek 1. rész

A kamaszkor nehéz. Segítünk eligazodni a kamaszkor kényes nevelési kérdéseiben, legyen szó felvilágosításról, szexuális nevelésről, más fontos kérdésekről.

Többet szeretnél tudni? Jelentkezz még ma képzéseinkre!

Tudj meg többet az esettanulányainkból a témáról!

A tetvesség felderítésére irányuló vizsgálat nem sértheti a gyermekek emberi méltósághoz való jogát, továbbá a személyes (egészségügyi) adataik védelméhez való jogot és nem eredményezhet embertelen, megalázó bánásmódot.
A gyerekeket ugyanúgy megilleti a testük és a magánszférájuk védelme – vajon a velük foglalkozó tanárok, orvosok, egészségügyi dolgozók segítenek a gyakorlatban is érvényesíteni ezt?

Olvasd el a hozzánk érkező, leggyakoribb kérdéseket a témában!

Miben több a szexuális nevelés a felvilágosításhoz képest?

Míg a felvilágosítás egy frontális, egyszeri beszéd (gyakran inkább előadás), addig a szexuális nevelés egy folyamatos kommunikáció – a gyerek korának, érettségének megfelelő, kérdéseire, bizonytalanságára reflektáló párbeszéd. A szexuális nevelést az jellemzi, hogy egyrészt a gyerek kérdéseire akkor válaszol a felnőtt, amikor az a gyerekben felmerül (biztosítva ezzel, hogy ne máshol, akár esetlegesen traumatizáló, életkorának nem megfelelő tartalmak mentén találja meg a keresett „válaszokat”, pl. az interneten, pornóoldalakon). Másrészt mindez egy bizalmi, partneri viszony keretein belül történik. Vagyis a szexuális nevelés során a felnőtt nem előad, hanem

  • együtt gondolkodik a gyerekkel,
  • miközben átadja a szükséges minőségű, mennyiségű és mélységű információt,
  • ezzel segítve a gyereket abban, hogy megtalálja saját válaszait a kérdéseire.

Nem érdemes várni, mert tökéletes helyzet úgysem lesz. Szexuális nevelés alatt egy folyamatot értünk, aminek sok-sok eleme nem tudatos, és amiben nagy szerepe van a mintakövetésnek, a gyereket érő különféle hatásoknak (a kortársaktól kezdve a felnőtteken át az internetig), és persze a beszélgetéseknek is. A szexuális nevelés egy születéskor elkezdődő, és az élet utolsó pillanatáig tartó folyamat. Ahhoz, hogy egy gyerek vigyázni tudjon magára, amikor annak eljön az ideje, és már a családban is tudja jelezni, ha valami nem jó neki, korán el kell kezdeni a testrészekről való beszélgetést. Mire a gyerek közösségbe kerül, tudnia kell, hogy senki nem nyúlhat a nemi szervéhez, vagy hogy csak az őt nevelő felnőttek törölhetik a fenekét. Ezen túlmenően azt is tudnia kell, hogy ha valami számára kellemetlen, akkor azt bátran mondja el, bármi is az. Majd a felnőttek eldöntik, mit kell tenni vele.

Ahogy egy gyerek nő, úgy tanul meg egyre többet magáról, mindig a racionálisan lehetséges tapasztalatok megértésének a határáig. Így lesz mindig felvértezve azokkal a szavakkal és önismerettel, amire szüksége van ahhoz, hogy tényleg meg tudja magát védeni, de ha mégsem tudja, akkor segítséget tudjon kérni.

Arra válaszolj, amit kérdez, nem többre, mert ha a szülő a saját fantáziáját követve válaszol, azzal zavart kelthet a gyerekben, előbbre viheti a szexualitásra vonatkozó kíváncsiságát, mint ahogyan az magától alakulna. Például ha egy óvodáskorú gyerek a tv-ben egy szexjelenetet látva azt kérdezi, hogy mit csinálnak ezek az emberek, akkor annyit lehet mondani, hogy a felnőttek szokták így szeretni egymást. Kb. ez az, ami az ő életkorában megfelelő mennyiségű és minőségű információ – de ha további kérdései vannak még, azt fel tudja tenni később.

A gyerekek tudnak pikánsat kérdezni, és milyen jó, hogy így tesznek! Ha esetleg zavarba is jön a gyerek kérdéseitől, akkor maradhat mégis hiteles, ha azt mondja, hogy „hű, most zavarba hoztál, hadd gondolkodjak egy kicsit, hogy hogyan tudok neked jól válaszolni”. A gyerekek értékelik, ha őszinték velük, és az sem baj, ha megtanulják, hogy a felnőttek sem tudják mindenre a választ, vagy hogy nem könnyű bizonyos dolgokat jól megfogalmazni. Ha a szülő engedi, hogy a gyerek rálásson a bizonytalanságaira, akkor a gyerek is úgy érezheti, hogy szabad bizonytalannak lenni, ez nem kudarc, hanem természetes viselkedés.

Ha valaki aggódik, hogy a gyerek lemarad valami fontos információról, mert nem akar vele beszélgetni, érdemes gondoskodni arról, hogy tudja, hova máshova fordulhat. 12 éves kortól meg lehet mutatni neki www.yelon.hu honlapot, ahol tényeken alapuló, megszégyenítés nélküli cikkeket olvashat rengeteg mindenről, ami a szexualitással és a kamaszkorral kapcsolatos. Vagy lehet akár a korosztályának, érettségének megfelelő könyveket is hagyni a közelében, amik a témába vágnak. Ilyen például a Minden gyerek kicsi kincs c. mesekönyv, de a képzés végén további hasznos könyveket is ajánlunk.

A bugyiszabályok Európa legismertebb olyan programja, ami a gyerekek egészséges testképének kialakulását támogatja és segít a szexuális visszaélés esetek megelőzésében. A bugyiszabályok elsősorban a 3–7 éves gyerekeknek szólnak, és így fogalmazhatóak meg röviden: 

  • A tested a tiéd – ott, ahol a fehérnemű (bugyi, trikó, kisgatya) fedi a testedet, senki nem érhet hozzád anélkül, hogy arra te engedélyt adnál. 
  • Jogod van nemet mondani minden olyan érintésre, ami az alsóneművel (bugyi, trikó, kisgatya) fedett testrészeidre irányul, és minden más érintésre, testi kapcsolatra is, amitől kényelmetlenül vagy rosszul érzed magad. 
  • Senkinek nincs joga arra, hogy a testedről fotót vagy videót készítsen a hozzájárulásod és a szüleid előzetes engedélye nélkül. 
  • Ha olyasmi történt a testeddel, amitől rosszul érzed magad, vagy ha egy felnőtt olyan dolgot kért tőled, vagy tett veled (próbált megtenni veled), ami kellemetlenül érintett, amitől kényelmetlenül érezted magad, az jobb, ha nem marad titokban. Keress egy olyan felnőttet, akiben megbízol, és mondd el neki. 
  • Vannak jó titkok és vannak rossz titkok. A rossz titkokat (amiktől összeszorul az ember gyomra, rosszul alszik, alig tud enni stb.) nem jó magadban tartani. A rossz titkokat onnan is fel lehet ismerni, hogy az ember szégyelli őket, vagy félelmetesnek érzi, hogy kiderül mások számára is. Ezek természetes érzések. Mégis fontos, hogy a rossz titkokat ne őrizgesd magadban. Keress egy olyan felnőttet, akiben megbízol, és mondd el neki.

A gyerekek sokszor sokkal „szégyentelenebbek” a testi folyamatokat illetően, mint mi, jól nevelt felnőttek. Ha a gyereked testi ügyekről, tv-ben látott tisztaságibetét-reklámról (és az ott látható, érdekes módon kék színű foltokról) vagy a fürdőszobai tamponos dobozról kérdez, ezek remek alkalmak lehetnek arra, hogy beszélgess vele, és újra és újra megadd neki azokat az információkat, amikre épp kíváncsi.

 

Ha nem áll elő hasonló kérdésekkel, akkor rajtad a sor, hogy felhozd a témát. Egy nagy, mindenre kiterjedő felvilágosító beszéd helyett jobb, ha rendszeresen beszélgettek a menstruációról és minden egyébről, ami azzal kapcsolatos.

Igen! Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) felállított egy mátrixot, ami áttekinti azokat a témákat, amelyekről a különböző életkorú gyerekekkel beszélgetni érdemes. A WHO mátrixa szerint is, a szexuális nevelés nemcsak ismereteket nyújt, hanem segíti a készségek és kompetenciák megszerzését, valamint a nemiséggel kapcsolatos, saját attitűdök és álláspontok kialakítását. Az ajánlást ide kattintva ismerheted meg.

A gyerekkel szemben elkövetett szexuális visszaéléseknek az átszexualizált légkör teremtésétől a szexuális aktusig sok formája van, de a gyerek testi, érzelmi határainak a megsértése mindre jellemző. Mostanában gyakran használják az emberek az abúzus kifejezést – lépten-nyomon belebotlani ebbe a kifejezésbe. Mégis azt lehet tapasztalni, hogy sokan nem tudják, mit is takar pontosan. A szexuális bántalmazást pedig még mindig könnyen leszűkíti a közgondolkodás a nemi erőszakra, holott ez ennél lényegesen tágabb fogalom.

Különösen gyerekek esetében nemcsak az erőszak számít bántalmazásnak, hanem minden, ami a gyereket használja, kihasználja, ami a gyerek kiszolgáltatottságával, helyzetével, ismerethiányával visszaél. Minden, ami a gyereknek sok, kellemetlen, ami túlszexualizálja, sokkolja, zavarba hozza, az az egészséges gyerekkori fejlődéshez szükséges érzelmi (és gyakran a fizikai) határait is sérti.

 

Jogszabály határozza meg, hogy milyen életkorú partnerek között törvényes vagy törvénytelen a szex. Bizonyos korkülönbségek esetében az, hogy egy fiatalabb beleegyezik a szexuális kapcsolatba, még nem jogosítja fel az idősebb partnert arra, hogy szexuális viszonyt kezdeményezzen, folytasson vele.

12 év alatt: Minden körülmény között bűncselekmény. Csak a szexuális aktusban érintett gyerek nem büntethető.
12–14 év között: A partnere csak 18 éven aluli lehet. 18 éven felüli személy büntethető beleegyezéses kapcsolat esetén is.
14 éven felül: Bárkivel létesíthet beleegyezéses szexuális kapcsolatot.

A gyerekekkel szembeni szexuális visszaélés ugyanúgy előfordul közösségi média platformokon, netes játékokban, chaten, internetes oldalakon vagy akár telefonos üzenetekben, mint az offline világban. A digitális térben ilyen használatnak, kihasználásnak számít, amikor valódi beleegyezés nélkül, erőszakkal, fenyegetéssel vagy manipulációval, zsarolással, esetleg a másik gyerek életkorát és az abból fakadó korlátozott belátási képességét kihasználva stb. éri el a felnőtt, vagy egy másik gyerek, hogy szexuális, pornográf tartalmú üzenethez, felvételhez jusson hozzá, intim témákról beszélgessen, videó kamerán keresztül betekinthessen a másik magánéletének tereibe (szobájába, lakásába, stb.) és/vagy intim helyzetben láthassa őt, esetleg pornónézésre vagy más szexuális cselekményre invitálja.

A pornográf tartalmak azt a gyereket is összezavarhatják, akinek a testét, illetve szexualitását kellő tisztelettel és elfogadással kezelik, és aki maga is jól ismeri a szexualitásra vonatkozó szabályokat. De ha az ilyen kérdésekkel kapcsolatban van olyan közeg a gyerek életében, ahol nem tabu téma a pornó, akkor a gyerek fesztelenebben tud kérdezni, könnyebben tudja jelezni, ha valami szorongást kelt benne.

Nyugodtan lehet beszélni a gyerekkel arról, hogy miért nem valódiak ezek a filmek, hogy nem a reális szexuális kapcsolatokat mutatják be, csak kiragadják a szexualitást egy-egy kapcsolatból. Arról is beszélgethetünk a gyerekkel ‒ ha már belefutott ilyen tartalomba ‒, hogy hogyan, illetve másképp működik a test felnőtt- és gyerekkorban. Egy ilyen beszélgetésben el tudja mondani, hogy mi az, amit ijesztőnek talál, és ezekkel a dolgokkal kapcsolatban meg lehet nyugtatni.

 

Egy felnőtt tehát nagyon is sokat tehet azért, hogy az online pornóáradattal és annak a gyerekekre gyakorolt hatásával együtt is egészséges szexualitása legyen a gyereknek. Ebben nem a tiltás, az eszközök elzárása vagy a büntetés segít (hiszen a tilalmakat könnyen kikerülik) hanem az, ha a gyereknek reális és korának megfelelő ismeretei vannak testről, szexualitásról, saját énjéről és fejlődéséről.

A gyerekkel akkor is szembejön a pornó, ha nem keresi. A gyerekek gyakran a Google keresőnek teszik fel a szexszel kapcsolatos kérdésekeit, amelyekre az – az átlagos felhasználók viselkedését és érdeklődését alapul véve – általában pornót kínált a gyerekeknek válaszul. Gondolhatja azt, hogy egy gyereket nem érdekel a pornó, vagy okosabb annál, minthogy ilyen tartalmakat nézegessen. Ilyenkor érdemes egyrészt visszagondolnia a saját kamaszkorára (hogy mi érdekelte akkor), másrészt beírni néhány ártatlan kifejezést a keresőbe. Ha például egy 10 éves fiú szeretné megtudni, hogy milyen a lányok nemi szerve, és rákeres a punci szóra, akkor majdnem kizárólag pornóajánlatok jelennek meg. Szóval nem kérdés, hogy a pornóval foglalkozni kell. 

Kiemelt projektjeink szexuális nevelés kérdéskörben

Nem csak magunkat, őket is ajánljuk!

Adományozás

Mi mindennap azért dolgozunk, hogy jobb hely legyen ma Magyarország a gyerekek számára. De ehhez most rád is szükségünk van.



Így tudsz támogatni bennünket:

  • Állíts be egyszeri vagy havi támogatást honlapunkon keresztül vagy utald el adományod a 11600006-00000000-77668686
(ERSTE BANK) számlánkra!
  • Hívd 13620-as adományvonalunkat, melynek hívásával 500 forinttal támogathatsz bennünket!
  • Nézz körül adományboltunkban és adományért cserébe töltsd le szakmai anyagainkat!
  • Használd online adományképeslap küldő felületünket!

Köszönjük!

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear