Preventing sexual violence
A gyerekekkel szembeni szexuális erőszak, kizsákmányolás és visszaélés az egyik legkomolyabb gyermekjogi probléma a világon. Az ECPAT pedig a legnagyobb, több mint 130 országban jelen lévő szervezet, ami a megelőzést és a hatékony fellépést tűzte ki célul. Szakmai munkánk komoly elismerésének tartjuk, hogy 2020-tól a Hintalovon képviselheti az ECPAT-ot Magyarországon. A tagságnak hála a szexuális erőszak és kizsákmányolás áldozatává vált gyerekek jogainak és érdekeinek még hatékonyabb képviselői lehetünk hazánkban.
Mi a helyzet Magyarországon?
2021-ben kiadott Országjelentésünkből kiderül, hogy a szexuális kizsákmányolás legtöbb áldozata az ország legelmaradottabb régióiból kerül ki, és az állami gondozásban élő gyerekek fokozottan veszélyeztetettek. A 2022-ben megjelent “A fiúk nem sírnak” című jelentésünk arra hívta fel a figyelmet, hogy a fiúk szexuális bántalmazási esetei még a lányokénál is ritkábban kerülnek napvilágra. 2023-ban elindított ECPAT programunk a gyerekekkel szembeni online szexuális visszaélések témájára hívja fel a figyelmet. A helyzet komoly. Európában ötből egy gyerek érintett szexuális erőszakkal, és minden harmadik bántalmazásról készült netes anyagban tíz év alatti gyerek szerepel.
Eredmények
Magyarországon évről-évre nő a statisztikákban a gyerekekkel szembeni szexuális erőszak esetek száma. Ez azonban nem azt jelenti, hogy több ilyen cselekményt követnek el, hanem hogy a rejtve maradó esetek száma csökken. Mi információval, tudásátadással, érzékenyítéssel tudunk tenni a legtöbbet azért, hogy még több ügy kerüljön napvilágra.
Munkatársaink
dr. Gyurkó Szilvi
Gyermekjogi tanácsadó
dr. Rácz Dominika
Jogász
Merényi Dóri
Gyermekjogi munkatárs
Vásárhelyi-Kiss Barbara
Kommunikációs- és projektvezető