Mi a gyermekvédelmi jelzőrendszer?

Te tudod kikből áll a gyermekvédelmi jelzőrendszer? Mi történik egy gyermekvédelmi jelzéssel? Tudj meg többet összefoglaló cikkünkből!

Hintalovon

2025.03.17.

A gyermekvédelmi jelzőrendszer egy korai észlelő és figyelmeztető rendszer. Olyan szakemberekből áll, mint a pedagógusok, orvosok, szociális segítők, akik észlelik, ha egy gyermek veszélyben van. Ők jelzik a problémát a család- és gyermekjóléti szolgálatoknak vagy a hatóságoknak, akik utána megteszik a szükséges lépéseket.

Fontos kiemelni, hogy a jelzés nem feljelentés! A jelzés egy gyermekvédelmi rendszeren belüli információ átadás, aminek célja a gyerek helyzetéről tájékoztatást adni más szakembereknek, és ha szükséges, segítséget nyújtania  gyereknek és családjának. 

Fontos azt is tisztázni, hogy a gyerek érdekében tett jelzés miatt nem érhet senkit hátrány. Erről bővebben itt írtunk. 

A jelzőrendszernek nem csak szakember tagjai vannak. Bármelyik aggódó felnőtt is tehet jelzést, ha gyerek veszélyeztetése jut a tudomására. De akár gyerekek is tehetnek jelzést egy felnőttön keresztül. 

A jelzést meg lehet tenni név nélkül is. Lehet jelezni írásban (emailben, levélben), de akár telefonon is. 

Ha egy jelzést nem a megfelelő helyre küld valaki (pl. nem a gyerek lakóhelye szerinti gyerekjóléti szolgálatnak), akkor a jelzést a szakembereknek továbbítaniuk kell a megfelelő helyre. 

Jogszabály alapján egyetlen jelzés sem maradhat következmények nélkül. Mindegyiket komolyan kell venni, meg kell vizsgálni, és ha szükséges, a megfelelő lépéseket meg kell tenni. 

Mi történik a beérkező jelzéssel? 

Az alábbi ábra a hatályos jelzőrendszeri protokollból való, és leírja azt a folyamatot, ahogyan a gyerek veszélyeztetettségének gyanújából konkrét gyermekvédelmi lépések lesznek. 

További tartalmak a témában

Mit tehet a szülő, ha a tantermen kívüli oktatásban a pedagógus rendszeresen arra kötelezi a diákokat, hogy webkamerájuk folyamatosan legyen bekapcsolva? A NAIH állásfoglalását kértük.
A gyerekek bírósági meghallgatásáról szóló értesítés szabályai változtak 2022 nyarán. Mit jelent ez a gyakorlatban? Mit jelent mindez a gyermekjogok érvényesülése szempontjából?
Fontos változások a gyermekjogok jogszabályaiban: Áldozatsegítés, Barnahus- módszer, fokozottabb védelem az erőszakos bűncselekményeknél

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

Online konzultáció gyerekekkel

Milyen szempontokt érdemes figyelembevenni, ha egy gyerekekkel, virtuálisan, online tartunk megbeszélést? Ajánlás szakembereknek.

Top 10 ötlet a digitális oktatáshoz – Plakát

Mitől működne jobban a digitális oktatás? Mire van szüksége a gyerekeknek a hatékony online tanuláshoz? Megkérdeztük a gyerekeket!

Kamaszkor – útikalauz (a felvilágosításról) szülőknek 2. rész

A kamaszkor nehéz. Segítünk eligazodni a kamaszkor kényes nevelési kérdéseiben, legyen szó felvilágosításról, szexuális nevelésről, más fontos kérdésekről.

Cikkajánló

×
×

Cart