ENSZ felmérés a gyermekjogok érvényesüléséről

Az ENSZ legfrissebb felmérésének célja, hogy feltérképezze a gyermekjogok hazai érvényesülésének helyzetét.
ENSZ felmérés

Hintalovon

2022.09.19.

Felmérést végez az ENSZ egy új iránymutatás kidolgozásához, amelynek célja a gyermekjogok érvényesülésének ösztönzése a nemzetközi szervezetben. Az iránymutatás kidolgozása előtt az ENSZ főtitkára közreműködésre invitálja a tagállamokban dolgozó szakembereket és gyerekeket, hogy mondják el véleményüket a gyermekjogok hazai érvényesülésének helyzetéről, illetve osszák meg hasznos tapasztalataikat. A civil szférának 2022. szeptember 21-ig, a gyerekeknek 2022. szeptember 30-ig van lehetőségük kitölteni az angol nyelvű, anonim kérdőívet.

Civilek számára készült kérdőív

Gyerekek számára készült kérdőív

A felmérés célja

A felmérés célja a bevált jó gyakorlatok, illetve a gyermekjogok ENSZ-rendszeren belüli érvényesítésével kapcsolatos hiányosságok azonosítása. Ezáltal a civil szféra és a gyerekek is becsatornázhatják meglátásaikat, véleményüket egy globális iránymutatás kidolgozásához. Ennek angol neve UN Guidance Note on Child Rights Mainstreaming.

Mi hívta életre a felmérést?

2021-ben a Child Rights Connect, további 100 civil szervezettel együtt nyilvánosan kifogásolta, hogy az ENSZ nem alkalmazza szisztematikusan a gyermekjogi megközelítést. Állásfoglalásukban bemutatták fő aggályaikat és azon hiányosságokat, amelyekre kiemelt figyelmet kellene fordítani. Ezen felhívásra adott reakcióként a ENSZ főtitkára vállalta egy iránymutatás kidolgozását, amely rendszerszinten segít felismerni a meglévő problémákat, illetve globálisan megosztani a már bevált jó gyakorlatokat. Ezen felül a főtitkár kötelezettséget vállalt arra, hogy a folyamat során a civil szférát és a gyerekeket is bevonja a diskurzusba.

Kinek szól a felmérés?

A felnőtt kérdőív minden olyan civil szférában dolgozónak (szervezetnek vagy egyéni szakértőnek) szól, aki gyermekjogokkal foglalkozik, legyen az globális, regionális, nemzeti vagy helyi szinten. Különösen fontos lenne, hogy azok is hozzájáruljanak az iránymutatás kialakításához, akik szorosan együttműködnek az ENSZ-szel, vagy annak bármely szakosított szervezetével.

A gyerekek számára készült kérdőív minden 18 év alatti gyereknek szól, aki egy online, angol nyelvű feleletválasztós kérdőíven keresztül szívesen hangot adna a véleményének, és jogai vélt helyzetének.

Miért érdemes kitölteni?

Ez az első alkalom, hogy az ENSZ értékelést készít arról, hogyan integrálja a gyermekjogokat megfelelően a munkájába. A kérdőív egy jó lehetőség arra, hogy a szakemberek és a gyerekek hatással legyenek az ENSZ iránymutatására. 

Gyerekek részvétele a kitöltésben

A felmérés elérhető gyerekeknek készült verzióban is, hiszen ki más tudna beszámolni a gyermekjogok tényleges érvényesülésről hitelesebben, mint ők maguk. A kérdőív szintén csak angol verzióban érhető el, azonban annak kitöltési határideje 2022. szeptember 30. A felmérés gyerekeknek szóló verziója itt érthető el, amelynek gyerekek felé való közvetítéséhez az alábbi magyar nyelvű felhívást állítottuk össze. Szuper gyakorlat lehet akár egy angol óra keretein belül is megválaszolni a kérdéseket.

További információ a felmérésről, illetve az iránymutatásról az alábbi linken érhető el.

További tartalmak a témában

A Gyermekjogi Civil Koalíció, mint a legnagyobb magyarországi gyermekjogokkal foglalkozó szakmai hálózat, megdöbbenéssel értesült arról, hogy a bicskei Kossuth Zsuzsa gyermekotthon volt igazgatóhelyettese köztársasági elnöki kegyelemben részesült.
Milyen volt gyereknek lenni 2022-ben Magyarországon? Megjelent a legfrissebb Gyermekjogi jelentés.
31 évvel a Gyermekvédelmi Egyezmény, és 25 évvel a Gyermekvédelmi Törvény elfogadása után azt látjuk, hogy a komoly rendszerszintű problémákra 2022-ben olyan időszakos krízisek is rárakódtak, amelyek túlnőnek a jogalkotás vagy a kommunikáció kompetencia területein. Szavakkal nem megoldható kihívásokról van szó. A munkaerőhiány, az állami gondoskodás rendszerén belüli kapacitás problémák, és a gyermekvédelmet érintő strukturális nehézségek ráadásul pont azokat a régiókat sújtják különösen, ahol alapból több és jobb ellátórendszerre lenne szükség.
Milyen ma gyereknek lenni Magyarországon? Ki tudhatná ezt jobban, mint maguk a gyerekek. Az ő véleményükre kíváncsi az ENSZ Gyermekjogi Bizottsága, ezért 2018 őszén kampány indult ennek megismerésére “Te hogy látod?” címmel. Diákönkénteseink, a Gyermekjogi Követek részvételével elkészült jelentés 5300 gyerek véleményét mutatta be az ENSZ számára.

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

A gyerekek politikai kampányba való bevonása- Irányelv politikusoknak

Minden olyan párt vagy politikus, aki gyerekekkel kampányol, megsérti a gyerekek jogait. A gyerekekkel való kampányolás megelőzhető!

Párkapcsolat vagy szülőség?

Párkapcsolat vagy szülőség?

Szülőként annyi mindenre kell figyelni... Összegyűjtöttünk néhány hasznos tippet, amelyek segíthetnek a párkapcsolatot megerősíteni.

Jól válni gyerekkel – Felelős szülők 10 pontja

A válás nehéz, főleg ha gyerek is érintett benne, de hisszük, hogy lehet jól válni! Ebben igyekszünk segíteni a felelős szülők 10 pontjával!

Cikkajánló

×
×

Cart