Mit tehetünk, ha a tartásdíj nincs tekintettel az inflációra?

Jelentős drágulás tapasztalható mindenhol, ami a gyereket nevelő családokat is súlyosan érinti. Az elvált szülők gyermekei ebből a szempontból külön veszélynek vannak kitéve, ha az esetükben megállapított tartásdíjat úgy szabályozta a bíróság (vagy úgy állapodtak meg a szülők), hogy az nincs tekintettel az inflációra.  

Hintalovon

2022.07.25.

Jelentős drágulás tapasztalható mindenhol, ami a gyereket nevelő családokat is súlyosan érinti. Az elvált szülők gyermekei ebből a szempontból külön veszélynek vannak kitéve, ha az esetükben megállapított tartásdíjat úgy szabályozta a bíróság (vagy úgy állapodtak meg a szülők), hogy az nincs tekintettel az inflációra.  

Milyen lehetőségek vannak ilyen esetben? 

1. Inflációkövető tartásdíj

A bíróság a tartásdíjat határozott összegben állapítja meg, de van lehetősége arról rendelkezni, hogy a tartásdíj évente, a következő év január 1. napjától a KSH által közzétett éves fogyasztói árindex növekedésének mértékével automatikusan módosuljon. A gyakorlatban az éves átlagos fogyasztói árindexet a KSH a következő év január 15-ig teszi közzé, az automatikus emelkedés tehát csak február 1-től alkalmazható.

Azoknál a családoknál is, ahol tehát az inflációkövetés be van építve a gyermektartásdíjba, érdemes az iskolakezdés előtt erről egyeztetni, és átmeneti megoldásokban (pl. kölcsönös megemelkedett teherviselésben) megállapodni a szülőtársaknak. 

2. Új megállapodást kötni a tartásdíjról, vagy bíróságtól kérni a tartásdíj megemelését

Amennyiben erről az infláció követésről nem rendelkezett a bíróság, akkor is van lehetőség a gyermektartásdíj felemelését kérni az inflációra való tekintettel. Erre a Ptk. 4:207. § szakasza teremti meg a lehetőséget, amire hivatkozással külön keresetet kell előterjeszteni. 

A Kúria Joggyakorlat Elemző Csoportja azonban kiemeli, hogy ez az emelés nem a gyermek megnövekedett igényeihez igazodik, hanem kizárólag az inflációt kompenzálja. Tehát, amennyiben esetlegesen felmerülne további igény (különórák, iskolaváltás, stb. miatt), akár egy kereseten belül is elő lehet azokat terjeszteni. Minden további igényt – ezzel a megnövekedett igényeket – azonban indokolni szükséges. 

Itt érdemes azért megjegyezni, hogy a Kúria rokontartási perekben folytatott ítélkezési gyakorlata szerint a gondozó szülő nem kötelezhető a gyerekkel kapcsolatos kiadások tételes, számlákkal való bizonyítására.

Megjegyezzük azt is, hogy a Ptk. lehetőséget biztosít a felek kölcsönös megállapodása szerint is dönteni. Ezért amennyiben a feleknek sikerül megegyezésre jutni, az éves fogyasztói árindextől eltérő összeg is megállapítható automatikus éves emelésként.

3. Az elmaradt tartásdíjak végrehajtását kérni

Ez igazából akkor jó eszköz, ha van igazolható jövedelem a tartásdíj fizetésére kötelezett oldalán, csak valami miatt nem akar fizetni. 

4. Tartásdíj állam általi megelőlegezését kérni 

Ha a bíróság már megállapította jogerõsen a gyermektartásdíjat, és a fizetésére kötelezett legalább 6 hónapja nem teljesíti a kötelezettségét, a gyámhivataltól a tartásdíj megelőlegezése kérelmezhető, feltéve hogy a gyermeket gondozó családban az egy fõre jutó jövedelem nem éri el az öregségi nyugdíj legkisebb összegének kétszeresét. 

A gyámhivatal – a feltételek fennállása esetén – a hozzá beérkezett kérelem benyújtásának napjától előlegezi meg a gyermektartásdíjat a bíróság által meghatározott alapösszegben azzal, hogy a megelőlegezett tartásdíj összege a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének 50%-át nem haladhatja meg gyermekenként. Az állam által történő folyósítás legfeljebb 3 évig tart, és kérelemre 1 alkalommal legfeljebb 3 évre továbbfolyósítható, illetve ismételten megelőlegezhető.


Arra bíztatunk minden érintett szülőt, hogy megállapodásra és egyezsége törekedjen a szülőtársával – hiszen a közös gyermek érdekében kell kompromisszumra jutniuk. S bírósági pereskedés helyett vegyék igénybe mediátor, vagy más közvetítő segítségét, ha azt érzik, hogy nehezen jutnak dűlőre egymással. 

Minden gyermeknek joga van arra, hogy felnézhessen a szüleire. Mutassunk jó példát nekik – minden helyzetben. 

Segíts minket adód 1%-ával, hogy továbbra is kiállhassunk a gyerekekért és jogaikért!
1%

Támogass minket adód 1%-ával, és tegyünk együtt azért, hogy minden gyerek biztonságban és jól legyen.

Már kilencedik éve képviseljük a gyermekjogokat, közvetítünk, kutatunk, megmutatunk, elmagyarázunk, segítséget nyújtunk, meghallgatunk, kiállunk, leírunk, közzéteszünk, támogatunk és megerősítünk.

Segíts minket adód 1%-ával, hogy továbbra is kiállhassunk a gyerekekért és jogaikért!

Adószámunk: 18752836-2-41

Sikeres másolás!

Neked csak két perc, nekünk hatalmas segítség.

További tartalmak a témában

A csábítás nagy, hogy fotókat tölts fel a gyerekről a netre, de gyermeked érdekében is nagyon fontos észnél lenni, az internet ugyanis nem felejt.
A digitális szülőséget mindannyian most tanuljuk – összegyűjtöttük a legfontosabb témákat, amiket érdemes lehet átgondolni a gyerekek biztonságos internethasználata kapcsán.
Általában azok fogékonyabbak az olyan manipulációkra, amelyek másokat lealacsonyítanak vagy arra tanítanak, hogy másokat gyűlölni kell, akiket gyerekként nem tudtak úgy szeretni a szüleik, ahogy nekik arra szükségük lett volna.
A jó gyerekkor rajtunk is múlik! – ezt üzeni a REGIO Játék és a Hintalovon Alapítvány összefogása, amelynek első lépéseként a szülői figyelem fontosságáról beszélnek majd játszótéri plakátok segítségével. A kampány üzenete a konkrét felvetéseken túl arról szól, hogy a szülőség nem egy velünk született képesség, hanem tanulható készség, amiben mindig van lehetőségünk fejlődni, új ismereteket, módszereket megtanulni.

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

Mit érdemes tudnod az iskolai közösségi szolgálatról?

Összeírtuk, hogy mit érdemes átgondolni az iskolai közösségi szolgálat előtt, mi a célja, mire érdemes figyelni. Hogy válaszd ki a megfelelő helyet, mire számíthatsz?

mi értelme az online kérdőíveknek

Van értelme kitöltenem? Kérdőíves konzultációkról gyerekeknek

Mire jó egy online kérdőív? Tényleg számít, mit gondolnak a gyerekek? Honnan tudhatjuk, hogy nem élnek vissza vele?

Hézagok és a falak a gyermekvédelemben és az iskolákban

Hézagok és falak: – a gyermekvédelemben és az iskolában

Töltsd le  a Hézagok és falak című, szakmai lektorálásunkkal készült kiadványt, melynek szerzője 10 év nevelőszülői és napközis nevelői tapasztalait és történeit osztja meg!

Cikkajánló

×
×

Cart