Igazolatlan óra hiányzó felszerelés miatt?

Lehet-e igazolatlan hiányzással büntetni azokat a gyerekeket, akiknek hiányos a felszerelésük? Milyen lehetőségei vannak a szülőnek a gyereke jogainak érvényesítésére?
iskolai felszerelés hiánya miatti igazolatlan óra

Hintalovon

2018.08.16.

Egy nagyszülő kereste fel Alapítványunkat azzal, hogy unokája iskolájában a magyar tanár igazolatlan hiányzással bünteti azokat a gyerekeket, akik ugyan jelen vannak az órán, azonban hiányos a felszerelése. Az iskola vezetősége tud a tanár gyakorlatáról, de nem tudják elküldeni, mert senki nincs, aki a helyére jönne. A nagyszülő arról kérte a Gyermekjogi Központ tájékoztatását, hogy milyen lehetőségek vannak a gyerekek jogainak érvényesítésére.

A nagyszülőt a következőkről tájékoztattuk:

A 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet tartalmazza a mulasztásra vonatkozó rendelkezéseket. A rendelet 51. § (2) bekezdése szerint egyrészt ha a tanuló távol marad az óráról, mulasztásról beszélhetünk, másrészt pedig csak akkor beszélhetünk mulasztásról, ha a tanuló a tanóráról távol marad. A felszerelés hiánya esetén jogellenes az igazolatlan hiányzás beírása.

Tekintettel arra, hogy gyakran előfordulnak ilyen helyzetek, az Oktatási Jogok Biztosa közzé adott egy saját állásfoglalását a hiányzásokról, ami a fenti tételt is kimondja. Az állásfoglalás az alábbi linken elérhető: http://www.oktbiztos.hu/ugyek/jelentes2010/mulasztas.html

Az iskola érvei nem megalapozottak, mert nem a kirúgás az egyetlen jogkövetkezmény, amit ilyen esetben alkalmazni lehet. Van mód szóbeli és írásbeli figyelmeztetésre, ahogy arra is hogy más módon jelezzék a tanárnak, hogy ez a gyakorlat jogellenes. Mivel az igazolatlan hiányzások jogkövetkezménye súlyos lehet (szabálysértés, családi pótlék megvonása, a gyerek veszélyeztetettségének megállapítása), ez a gyakorlat az iskolai életen kívül is negatívan befolyásolja a gyereket és a családját.

Ha az intézmény vezetése nem hajlandó a szükséges lépéseket megtenni, a szülők a fenntartóhoz fordulhatnak (mindenképpen írásban tegyék ezt meg). Elutasító válasz esetén az Oktatási Jogok Biztosához lehet fordulni.

Az esettanulmányaink valódi történeten alapszanak, de a felismerhetőség elkerülése miatt, az érintett gyerek(ek) védelme érdekében minden egyedi körülményt és jellemzőt megváltoztattunk, így bármilyen egyezés csak a véletlen műve lehet.

További tartalmak a témában

A Pannonhalmi Bencés Gimnáziumban történt zaklatási botrány után sikerült kialakítani egy olyan védelmi hálót az iskolában, melytől biztonságosan tud működni a tanár-diák és diák-diák kapcsolat.
A világon minden 5. percben meghal egy gyerek gyermekbántalmazás miatt. Évente 200 millió gyerek válik szexuális bántalmazás áldozatává. Mit tehetünk, hogy javuljon a helyzet?
Ha a gyerekek nincsenek tisztában azzal, hogy milyen jogaik vannak, sok esetben szenvedhetnek el amúgy elkerülhető hátrányokat, és sérülhetnek a legalapvetőbb igényeik; Te tudod, a jog szerint kimehet-e például a gyereked a mosdóba az óráról?
Mit tehet a szülő, ha a tantermen kívüli oktatásban a pedagógus rendszeresen arra kötelezi a diákokat, hogy webkamerájuk folyamatosan legyen bekapcsolva? A NAIH állásfoglalását kértük.

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

Biztonságos, egyszerűen hozzáférhető és könnyen használható – mi az? Az óvszer

Miért a biztonságos szex a jó szex? Válassz az alábbi adományösszegek közül és töltsd le kiadványunkat, mely jó kiindulási alap lehet a biztonságos szexről szóló beszélgetéseknek.

Vigyázz magadra! – Miért és hogyan vonjuk be a gyerekeket az erőszak elleni védelembe?

Szeretnénk, hogy a gyerekek szólnának, ha bántják őket vagy másokat, lépjenek fel az erőszak ellen. De hogyan érjük ezt el? Ha kíváncsi vagy válaszainkra, válassz az alábbi adományösszegek közül, és töltsd le kiadványunkat!

Mik azok a gyermekjogok? – interaktív tananyag

Mire van szüksége egy gyereknek? Mitől kell védeni őket? Mik azok a gyerekjogok? És egyáltalán ki számít gyereknek? Ha kíváncsi vagy a válaszokra, válassz alábbi adományösszegek közül és töltsd le legújabb interaktív tananyagunkat!

Cikkajánló

×
×

Cart