A gyerekek online biztonsága közös ügyünk

Az online szexuális zaklatás áldozatait nemcsak a fizikai térben bántalmazzák, mert szenvedésük folytatódik minden alkalommal, amikor a szexuális visszaélést ábrázoló anyagok terjesztésre vagy megtekintésre kerülnek. Ha nem történik intézkedés ezeknek a képeknek és videóknak az eltávolítására, a gyerekek az elkövetők kezében maradnak.
a gyerekek online biztonsága közös ügyünk

Hintalovon

2023.06.28.

Európában 5-ből 1 gyerek ki van téve szexuális erőszaknak és bántalmazásnak. Mindeközben a hatóságok tudomására jutott minden harmadik gyerekekkel szembeni szexuális visszaélést ábrázoló felvételen 10 év alatti gyerek szerepel. Még csak belegondolni is szívbemarkoló, milyen nagyságrendben történik erőszak és bántalmazás a fizikai és az online világban. 

Az EU-ban található a világon tárolt, gyerekekkel szembeni szexuális visszaélést ábrázoló összes anyag több, mint 60 százaléka. A világjárvány időszakában ez a szám még tovább emelkedett. Minden ilyen felvételen szereplő gyereknek együtt kell élnie azzal, hogy valószínűleg egész életében ott fog keringeni az interneten a vele szemben elkövetett szexuális bántalmazásról készült felvétel. 

A gyerekek online és offline szexuális zaklatása számos hosszú távú következménnyel jár a gyerekek és felnőttek életére nézve. Az online szexuális zaklatás áldozatait nemcsak a fizikai térben bántalmazzák. Szenvedésük folytatódik minden alkalommal, amikor a szexuális visszaélést ábrázoló anyag tovább terjed a neten, és azt újabb emberek megosztják, megnézik. 

Ha nem történik intézkedés ezeknek a képeknek és videóknak az eltávolítására, a gyerekek az elkövetők kezében maradnak. A bántalmazás nem zárul le az áldozatok számára, akiknek együtt kell élniük azzal a traumával, hogy életük legrosszabb pillanatai folyamatosan keringenek az interneten. Éppen ezért fontos, hogy ezek a képek el legyenek távolítva a netről.

Társadalmi felelősségünk az is, hogy megvédjük a legkiszolgáltatottabbakat, a csecsemőket, a kisgyermekeket, valamint a fogyatékossággal élő gyerekeket, akik sajnos az áldozatok túlnyomó többségét adják, és akik különösen sérülékenyek. 

A gyerekek elleni online szexuális visszaélés a bántalmazás egyik formája, még akkor is, ha a „fizikai világban” nincs közvetlen kapcsolat a visszaélés elkövetője és a gyerek között. Vannak példák élő közvetítésen keresztül elkövetett bántalmazásra, amelyben az áldozatokat szexuális cselekmények elvégzésére kényszerítették. Ez súlyos traumához vezethet, amit a felvétel felhasználása szexuális zsaroláshoz még tovább erősít.

Új gyermekvédelmi jogszabálytervezet a gyerekek online biztonságáért

Egészen egyedülálló lehetőségünk van most arra, hogy Európát a világ élvonalába helyezzük a gyerekek online biztonsága terén. 2023-ban új szabályozás készül, ami segíti a gyerekekkel szembeni szexuális visszaélésekről készült felvételek megtalálását, netről való eltávolítását, az áldozatok segítését, és az elkövetők felelősségre vonását. Egy jogszabály viszont – bármilyen progresszív is – biztosan nem lesz elég. Szükség van a tagállamok elköteleződésére, és a területen dolgozó hatóságok, civilek közös munkájára is. Ennek a témának szenteltük online szakmai webinarunkat az Internet Hotline vezetőjével, Csalár Dorinával és a gyerek lelki segélyvonalat működtető, Kék Vonal Alapítvány vezetőjével, Táler Orsolyával. A beszélgetést moderálta, és a készülő EU szabályozáshoz kapcsolódó információs weboldalt bemutatta, Gyurkó Szilvia, a Hintalovon Alapítvány gyerekjogi tanácsadója.

Ha szeretnél további információkat megtudni a gyerekek online védelméről szóló kampányról, itt tudsz róla bővebben olvasni! Ha pedig szeretnéd támogatni a gyerekek online biztonságát, csatlakozz petíciónkhoz!

További tartalmak a témában

A fiatalok a technikai tudásukat adják át, miközben érzelmi érettséget tanulnak a nyugdíjasoktól – egy program, aminek egyelőre csak nyertesei vannak.
Árulkodóak a gyerekek jövővel kapcsolatos aggodalmai. Leginkább attól félnek, hogy nem találnak majd munkát, ezt követi az éghajlatváltozás miatti szorongás és a háborútól vagy terrortámadástól való félelem.
A Hintalovon Alapítvány, mint az ECPAT magyarországi képviselője is támogatja az Európai Bizottság a gyermekek szexuális zaklatásának megelőzéséről és leküzdéséről szóló rendelettervezetét.
Milyen ma gyereknek lenni Magyarországon? Ki tudhatná ezt jobban, mint maguk a gyerekek. Az ő véleményükre kíváncsi az ENSZ Gyermekjogi Bizottsága. Az online kérdőívet 2019. március végéig tölthetik ki a fiatalok, és csatlakozhatnak a kampányhoz is.

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

Hogyan beszélj a gyerekeknek a gyerekjogokról?

Mik azok a gyerekjogok és hogyan beszélgess róluk gyerekeddel? Az alábbi pontok ebben nyújtanak segítséget.

Szexedukáció szülőknek -10 napos e-mail kurzus

Felvilágosítás – szexedukáció szülőknek – 10 napos e-mail-kurzus

Ha kiváncsi vagy e-mail-kurzusunkra, válassz az alábbi adományösszegek közül és jelentkezz még ma!

60 léleksimogató mondat – Plakát

Megerősítő, pozitív mondatok a mindennapi gyerekneveléshez: 60 jó mondat, amit neked is ismerned kell! Töltsd le plakátunkat!

Cikkajánló

×
×

Cart