Az iskolaváltás kérdései: mikor és hogyan?

Vannak olyan helyzetek, melyekben az iskolaváltás szükséges, elkerülhetetlen vagy kívánatos - egy konkrét példán keresztül válaszolunk a téma kapcsán felmerülő esetleges kérdésekre.
Iskolaváltás, mikor, hogyan, kérdések

Hintalovon

2019.06.18.

A Gyermekjogi Központot egy édesapa kereste fel 9 éves és 16 éves lányai ügyében. A család másik városba költözik a nyáron, így a lányoknak iskolát kell váltaniuk. A kisebb lány új iskolája már visszajelzett a szülőknek, a 16 éves lányuk választott iskolája azonban nem akarja felvenni a lányt. Segítségünket kérték, hogy milyen lehetőségeik vannak ebben a helyzetben?

A hozzánk forduló szülőt a következőkről tájékoztattuk

Magyarország Alaptörvénye alapján mindenkinek joga van a művelődéshez, amely többek között magába foglalja az ingyenes és kötelező alapfokú, valamint az ingyenes és mindenki számára hozzáférhető középfokú oktatást. Alaptörvényünk emellett kimondja, hogy minden szülőnek joga van megválasztani a gyermekének adandó nevelést. E két gyermeki jog volt érintett a fenti megkeresésben is.

 Az Alaptörvény szabályait az ENSZ Gyermek jogairól szóló, New Yorkban 1989. november 20-án kelt Egyezmény keretezi. A Gyermekjogi Egyezmény 28. cikke rögzíti a gyermek jogát az oktatáshoz, míg a 29. cikke meghatározza az oktatás során biztosítandó, elérendő célok körét.

Iskolaváltás okai

Az iskolaváltásnak számos oka lehet, ezek közül csupán egyikét jelenti a költözés. Ehhez hasonló szituációkkal szembesülnek azok a szülők is, akik elégedetlenek a nevelési-oktatási intézmény módszereivel, az oktatás minőségével vagy az osztályközösséggel.

Bármelyik esetről is legyen szó, az iskolaváltásra külön kérelem alapján kerülhet sor a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 50. §-a alapján. A kérelmet azon iskola számára kell benyújtani, ahol a gyermek a jövőben a tanulmányait kívánja folytatni.

Az iskola az esetek többségében az átvételről egy személyes elbeszélgetés alapján dönt, de természetesen lehetősége van egyeztetésre azzal az iskolával is, ahol a gyermek korábban a tanulmányait folytatta. Ezzel egyidejűleg értelemszerűen jogosult megismerni a gyermek iskolai teljesítményét, különleges igényeit, illetve iskolai magatartásával kapcsolatos, átvételhez szükséges információkat. Ezt követően az átvételről az iskola igazgatója jogosult döntést hozni.

A tanulók számára nem csupán év végén, de év közben is lehetőség nyílik az iskolaváltásra a nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról szóló 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet (a továbbiakban: 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet) 23. § (6) bekezdése alapján.

Körzetes iskolák

A tanulót érintően egy oktatási intézmény rendelkezik felvételi kötelezettséggel, a körzetes intézmény. Az intézmények egy meghatározott földrajzi terület vonatkozásában kötelesek a felvételi kötelezettségüknek eleget tenni. Mindez azt jelenti, hogy nem utasíthatják el, azon gyermekek vonatkozásában a felvételt, akik a jogszabály által meghatározott területen belül állandó lakcímmel rendelkeznek vagy életvitelszerűen laknak/tartózkodási hellyel rendelkeznek.

Körzetes általános iskola kereső. 

A körzetes iskolák kivételével az oktatási intézmények többsége pedagógiai programjának keretében határozza meg az átvétel szabályait, a köznevelési törvény adta keretek között. Így igény szerint jogosult különbözeti vizsga, évfolyamismétlés előírására, türelmi idő meghatározására vagy egyéni segítségnyújtás kirendelésére az érkező gyermek számára.

A középfokú oktatási intézmények esetében az átjelentkezés jogszabályi kereti különböznek az alapfokú oktatási intézmények szabályaitól, mivel nincs kijelölve olyan intézmény, amelynek felvételi kötelezettsége áll fenn a gyermek irányába.

Magyarországon a gyermekek 16 éves korukig kötelesek tanulmányokat folytatni. A tankötelezett gyermekek számára, akiket nem nyertek felvételt az általuk választott középfokú oktatási intézményekbe, a Köznevelési és Szakképzési Hídprogram keretében tanulhatnak tovább, valamint fejlesztő nevelés-oktatásban részesülnek.

Egyebekben, ha a tanuló a középfokú tanulmányok megkezdését követően intézményt szeretne váltani csak egy pozitív tartalmú, felvételi döntést követően van erre lehetőség. Amennyiben nem sikerül önálló, igényeknek megfelelő iskolát találni, a nemzeti köznevelésről szóló törvény alapján a pedagógiai szakszolgálat nyújt segítséget, amely feladata, hogy minden továbbtanulással, pályaválasztással kapcsolatos kérdésben a megkereső rendelkezésére álljon.

Zárásként fontosnak tartottuk azt is kiemelni, hogy nem csupán a szülők, hanem maguk a gyermekek is kezdeményezhetik az iskolaváltást a fent megnevezett okok bármelyikéből kifolyólag.

Dr. Sánta Nóra

Már nyolcadik éve képviseljük a gyermekjogokat, közvetítünk, kutatunk, megmutatunk, elmagyarázunk, segítséget nyújtunk, meghallgatunk, kiállunk, leírunk, közzéteszünk, támogatunk és megerősítünk.
Segíts minket adód 1%-ával, hogy továbbra is kiállhassunk a gyerekekért és jogaikért!

Adószámunk: 18752836-2-41

Támogass minket adód 1%-ával, és tegyünk együtt azért, hogy minden gyerek biztonságban és jól legyen.

Már kilencedik éve képviseljük a gyermekjogokat, közvetítünk, kutatunk, megmutatunk, elmagyarázunk, segítséget nyújtunk, meghallgatunk, kiállunk, leírunk, közzéteszünk, támogatunk és megerősítünk.

Segíts minket adód 1%-ával, hogy továbbra is kiállhassunk a gyerekekért és jogaikért!

Adószámunk: 18752836-2-41

Sikeres másolás!

Neked csak két perc, nekünk hatalmas segítség.

További tartalmak a témában

Dr. Gyurkó Szilvi összeállítása a hatévesen kötelező iskoláztatás új szabályaihoz – a legfontosabb infók egy helyen.
Sok esetben még a gyerekekkel közvetlenül foglalkozó munkatársak (tanárok, védőnők, háziorvosok, pszichológusok, stb.) sem mindig tudják pontosan, mikor, mit, hogyan és kinek kell jelezni.
A gyermekjogi követeink is véleményezték az új Nemzeti Alaptanterv (NAT) tervezetét, amelyet a szeptember 1-jén bocsátottak társadalmi vitára. Egyik gyermekjogi követünk foglalta össze a magyar oktatási rendszerben szereplő kivetnivalókat, hiányelemeket.
Mindegy is, hogy mi áll az érzelmi bántalmazás hátterében, és miért csinálja, aki csinálja. Irigység, düh, féltékenység, öncélú bántási vágy, a hatalom megélése vagy az erőfölénnyel való visszaélés? Az ok lényegtelen, mert semmi nem indokolhatja azt, hogy az egyik ember ilyet tegyen a másikkal.

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

Ne legyen tabu!- Hogyan beszélj a gyerekeddel a menstruációról?

Ne legyen tabu!- Hogyan beszélj a gyerekeddel a menstruációról?

Annak ellenére, hogy természetes jelenség, nem könnyű beszélgetni a menstruációról. Mit mondjunk a gyerekünknek és hogyan? Válassz az alábbi adományösszegek közül, és töltsd le kiadványunkat!

28 pozitív mondat – Plakát

Összegyűjtöttünk ehhez 28 mondatot, amivel bátoríthatod a gyerekedet és kifejezheted mennyire szereted őt.

kamaszkor útikalauz

Kamaszkor – Útikalauz (felvilágosításhoz) szülőknek 1. rész

A kamaszkor nehéz. Segítünk eligazodni a kamaszkor kényes nevelési kérdéseiben, legyen szó felvilágosításról, szexuális nevelésről, más fontos kérdésekről.

Cikkajánló

×
×

Cart