Mi a gyerekvédelem? – Sokszor halljuk, de miről is beszélünk pontosan?

Olvasd el a NEMECSEK Program szakmai vezetőjénrk, Stáhly Katalinnak legújabb, wmn.hu-n megjelent cikkét.

Hintalovon

2025.03.31.

A gyermekvédelem nem csak a szakemberek vagy az állam dolga – hanem mindannyiunké. Ezt a gondolatot bontja ki Stáhly Katalin, a Hintalovon Alapítvány pszichológusa és NEMECSEK Program szakmai vezetője a WMN friss cikkében.

Közösségi gyermekvédelem – elsőre talán hivatalosan hangzik, de valójában nagyon is emberi és hétköznapi dologról van szó. Arról, hogy a gyerekek biztonsága nem egyetlen intézmény felelőssége, hanem mindazoké, akik a gyerek körül élnek: a tanáré, a szomszéd nénié, a buszsofőré, vagy akár a boltban dolgozó eladóé is.

Minden felnőtt szerepet játszhat abban, hogy egy gyerek jól legyen – már azzal is, ha meghallgatja, ha figyel, ha kérdez. Ha nem néz félre. Mert a gyermekvédelem nemcsak akkor fontos, amikor már baj van – hanem épp a baj megelőzése a lényege.

A cikk segít abban, hogy felismerjük: igenis van közünk a gyerekekhez – még ha nem is a sajátjainkról van szó. És hogy együtt, közösségként sokkal nagyobb hatásunk lehet, mint hinnénk.

Ott van viszont a közösség, a „falu”. Ott vagyunk mi magunk. Sajnos azonban ez a falu, ez a közösség sok esetben szunnyad: nem tudják az emberek, hogy ők is tehetnek a gyerekek biztonsága és jólléte érdekében.

📖 Olvasd el a teljes cikket itt: wmn.hu

Támogass minket adód 1%-ával, és tegyünk együtt azért, hogy minden gyerek biztonságban és jól legyen.

Már kilencedik éve képviseljük a gyermekjogokat, közvetítünk, kutatunk, megmutatunk, elmagyarázunk, segítséget nyújtunk, meghallgatunk, kiállunk, leírunk, közzéteszünk, támogatunk és megerősítünk.

Segíts minket adód 1%-ával, hogy továbbra is kiállhassunk a gyerekekért és jogaikért!

Adószámunk: 18752836-2-41

Sikeres másolás!

Neked csak két perc, nekünk hatalmas segítség.

További tartalmak a témában

31 évvel a Gyermekvédelmi Egyezmény, és 25 évvel a Gyermekvédelmi Törvény elfogadása után azt látjuk, hogy a komoly rendszerszintű problémákra 2022-ben olyan időszakos krízisek is rárakódtak, amelyek túlnőnek a jogalkotás vagy a kommunikáció kompetencia területein. Szavakkal nem megoldható kihívásokról van szó. A munkaerőhiány, az állami gondoskodás rendszerén belüli kapacitás problémák, és a gyermekvédelmet érintő strukturális nehézségek ráadásul pont azokat a régiókat sújtják különösen, ahol alapból több és jobb ellátórendszerre lenne szükség.
Mit tett a Hintalovon Alapítvány a gyerekekért 2023-ban? Hogyan segítjük a gyerekek körül lévő felelős felnőtteket? Olvasd el gyermekjogi tanácsadásról szóló összefoglalónkat!
Hogyan segítsd a válsághelyzetben lévő gyerekeket és családjukat? Mit gondolj végig a menekült gyerekek segítésének kapcsán?

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

Vigyázz magadra! – Miért és hogyan vonjuk be a gyerekeket az erőszak elleni védelembe?

Szeretnénk, hogy a gyerekek szólnának, ha bántják őket vagy másokat, lépjenek fel az erőszak ellen. De hogyan érjük ezt el? Ha kíváncsi vagy válaszainkra, válassz az alábbi adományösszegek közül, és töltsd le kiadványunkat!

Gyerekjogok az orvosnál – Plakát

Milyen jogai vannak a gyerekeknek, kamaszoknak az orvosnál? Milyen tájékoztatási kötelezettsége van az orvosnak a szülők felé?

Biztonságos, egyszerűen hozzáférhető és könnyen használható – mi az? Az óvszer

Miért a biztonságos szex a jó szex? Válassz az alábbi adományösszegek közül és töltsd le kiadványunkat, mely jó kiindulási alap lehet a biztonságos szexről szóló beszélgetéseknek.

Cikkajánló

×
×

Cart