A gyermekvédelem nem csak a szakemberek vagy az állam dolga – hanem mindannyiunké. Ezt a gondolatot bontja ki Stáhly Katalin, a Hintalovon Alapítvány pszichológusa és NEMECSEK Program szakmai vezetője a WMN friss cikkében.
Közösségi gyermekvédelem – elsőre talán hivatalosan hangzik, de valójában nagyon is emberi és hétköznapi dologról van szó. Arról, hogy a gyerekek biztonsága nem egyetlen intézmény felelőssége, hanem mindazoké, akik a gyerek körül élnek: a tanáré, a szomszéd nénié, a buszsofőré, vagy akár a boltban dolgozó eladóé is.
Minden felnőtt szerepet játszhat abban, hogy egy gyerek jól legyen – már azzal is, ha meghallgatja, ha figyel, ha kérdez. Ha nem néz félre. Mert a gyermekvédelem nemcsak akkor fontos, amikor már baj van – hanem épp a baj megelőzése a lényege.
A cikk segít abban, hogy felismerjük: igenis van közünk a gyerekekhez – még ha nem is a sajátjainkról van szó. És hogy együtt, közösségként sokkal nagyobb hatásunk lehet, mint hinnénk.
Ott van viszont a közösség, a „falu”. Ott vagyunk mi magunk. Sajnos azonban ez a falu, ez a közösség sok esetben szunnyad: nem tudják az emberek, hogy ők is tehetnek a gyerekek biztonsága és jólléte érdekében.
📖 Olvasd el a teljes cikket itt: wmn.hu