Mi a gyerekvédelem? – Sokszor halljuk, de miről is beszélünk pontosan?

Olvasd el a NEMECSEK Program szakmai vezetőjénrk, Stáhly Katalinnak legújabb, wmn.hu-n megjelent cikkét.

Hintalovon

2025.03.31.

A gyermekvédelem nem csak a szakemberek vagy az állam dolga – hanem mindannyiunké. Ezt a gondolatot bontja ki Stáhly Katalin, a Hintalovon Alapítvány pszichológusa és NEMECSEK Program szakmai vezetője a WMN friss cikkében.

Közösségi gyermekvédelem – elsőre talán hivatalosan hangzik, de valójában nagyon is emberi és hétköznapi dologról van szó. Arról, hogy a gyerekek biztonsága nem egyetlen intézmény felelőssége, hanem mindazoké, akik a gyerek körül élnek: a tanáré, a szomszéd nénié, a buszsofőré, vagy akár a boltban dolgozó eladóé is.

Minden felnőtt szerepet játszhat abban, hogy egy gyerek jól legyen – már azzal is, ha meghallgatja, ha figyel, ha kérdez. Ha nem néz félre. Mert a gyermekvédelem nemcsak akkor fontos, amikor már baj van – hanem épp a baj megelőzése a lényege.

A cikk segít abban, hogy felismerjük: igenis van közünk a gyerekekhez – még ha nem is a sajátjainkról van szó. És hogy együtt, közösségként sokkal nagyobb hatásunk lehet, mint hinnénk.

Ott van viszont a közösség, a „falu”. Ott vagyunk mi magunk. Sajnos azonban ez a falu, ez a közösség sok esetben szunnyad: nem tudják az emberek, hogy ők is tehetnek a gyerekek biztonsága és jólléte érdekében.

📖 Olvasd el a teljes cikket itt: wmn.hu

További tartalmak a témában

Mi számít bántalmazásnak? Kinek kell jelezni? Mi a különbség a jelzés és a feljelentés között? Alapfogalmak a gyerekbántalmazásról
Milyen hatással lesz az Alaptörvény 15. módosítása a gyermekjogokra? Tudj meg többet összefoglaló cikkünkből!
31 évvel a Gyermekvédelmi Egyezmény, és 25 évvel a Gyermekvédelmi Törvény elfogadása után azt látjuk, hogy a komoly rendszerszintű problémákra 2022-ben olyan időszakos krízisek is rárakódtak, amelyek túlnőnek a jogalkotás vagy a kommunikáció kompetencia területein. Szavakkal nem megoldható kihívásokról van szó. A munkaerőhiány, az állami gondoskodás rendszerén belüli kapacitás problémák, és a gyermekvédelmet érintő strukturális nehézségek ráadásul pont azokat a régiókat sújtják különösen, ahol alapból több és jobb ellátórendszerre lenne szükség.
Hogyan biztosítható a gyerek legjobb érdeke, ha a szülők válnak, vagy ha felmerül a gyerek nevelésbe vétele? Mitől érzik úgy a gyerekek a vonatkozó jogi eljárások során, hogy tisztelik őket, és az ő érdeküket tartják szem előtt?

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

Gyerekrészvételről érthetően- 6 napos e-mail-kurzus

Tarts velünk 6 napos e-mail-kurzusunkon, amelynek célja, hogy sorra vegyük a gyerekrészvétellel kapcsolatban felmerülő legfontosabb témákat és fogalmakat. Válassz az alábbi adományösszegek közül és kezdd el még ma e-mail-kurzusnkat!

Gyerekjogi ábécé

Gyerekjogi ábécé – Plakát

Mire van szüksége a gyerekeknek? Mitől kell megóvni őket? A gyerekjogok nem elvont, bonyolult jogi passzusok, hanem azok a feltételek, melyek a kiegyensúlyozott gyerekkorhoz szükségesek.  Ha kíváncsi vagyok Gyerekjogi ábécé-nkre, válassz az alábbi adományösszegek közül, és töltsd le plakátunkat!

Így szurkoljatok nekünk! – plakát

Válassz az alábbi adományösszegek közül és töltsd le az Így szurkoljatok nekünk! plakátot!

Cikkajánló

×
×

Cart