Az ECPAT International felkérésére 2024-ben kutatást végeztünk arról, hogy mi jellemzi a gyerekekkel foglalkozó civil szervezetek érdekképviseleti kihívásait és stratégiáit Magyarországon. A gyerekekkel foglalkozó szervezetek speciális helyzetben vannak Magyarországon. Egyszerre kell megküzdeniük a nemzetközi térben is jellemző globális változások kihívásaival, de azzal is szembe kell nézniük, hogy a magyar gyermekvédelmi rendszer egyre nehezebb helyzetben van. Olyan mély, rendszerszintű problémák jelennek meg, amiben már a civil elköteleződés a párhuzamos szolgáltatások nyújtásán keresztül is csak az egyes problémák rész megoldásait jelenthetik. A kutatás során felismerhetővé váltak olyan tendenciák, melyek szerint a mélyen gyökerező problémák pedig a politikai és ideológiai támadásokkal megosztott szervezeteket az összefogás irányába mozdítják.
A civil szervezeteket egyre inkább korlátozzák szigorúbb szabályozások, pénzügyi korlátok és társadalmi közöny, amely túlélésre, nem pedig bővülésre készteti őket. A kutatás rámutat arra is, hogy ebben a politikailag ingatag környezetben a konfliktuskerülő stratégiák alkalmazása és az együttműködő hálózatok építése alapvető fontosságú az érdekképviseleti tevékenységek fenntarthatósága érdekében. Ugyanakkor a koalíciókra való támaszkodás önmagában nem biztos, hogy megvédi a szervezeteket.
A kutatási jelentés ajánlásokat is tartalmaz. A legfontosabbak közé tartozik egy egyértelmű, lokalizált érdekképviseleti definíció kialakítása a szektoron belüli egységes fellépés előmozdítása érdekében, hosszú távú edukációs/figyelemfelhívó kezdeményezésekbe való befektetés a gyermekjogok társadalmi megértésének növelésére, valamint a magas színvonalú szolgáltatásnyújtás érdekképviseleti eszközként való kihasználása. Emellett elengedhetetlen a digitális biztonság, jogi védelem és pszichológiai támogatás erősítése a munkatársak számára az civil szervezetek működési ellenállóképességének megőrzése érdekében. Végezetül, az állami és nemzetközi donoroktól való pénzügyi függetlenség elősegíti az autonómiát, lehetővé téve a szervezetek számára, hogy szabadabban végezhessék küldetésüket egy egyre korlátozóbb környezetben is. Ez a sokrétű megközelítés elengedhetetlen ahhoz, hogy a szervezetek alkalmazkodjanak a változó politikai klímához, miközben megvédik a gyerekek, és a róluk gondoskodó, értük felelős sérülékeny szakma-csoportok jogait.
A kutatás jelentés magyar és angol nyelven is elolvasható.