A gyermekjogi érdekképviselet lehetőségei

Hogyan küzdenek meg a gyerekekkel foglalkozó civil szervezetek az őket érő kihívásokkal?
Érdekképviselet-demokrácia

Hintalovon

2024.11.29.

Az ECPAT International felkérésére 2024-ben kutatást végeztünk arról, hogy mi jellemzi a gyerekekkel foglalkozó civil szervezetek érdekképviseleti kihívásait és stratégiáit Magyarországon. A gyerekekkel foglalkozó szervezetek speciális helyzetben vannak Magyarországon. Egyszerre kell megküzdeniük a nemzetközi térben is jellemző globális változások kihívásaival, de azzal is szembe kell nézniük, hogy a magyar gyermekvédelmi rendszer egyre nehezebb helyzetben van. Olyan mély, rendszerszintű problémák jelennek meg, amiben már a civil elköteleződés a párhuzamos szolgáltatások nyújtásán keresztül is csak az egyes problémák rész megoldásait jelenthetik. A kutatás során felismerhetővé váltak olyan tendenciák, melyek szerint a mélyen gyökerező problémák pedig a politikai és ideológiai támadásokkal megosztott szervezeteket az összefogás irányába mozdítják.

A civil szervezeteket egyre inkább korlátozzák szigorúbb szabályozások, pénzügyi korlátok és társadalmi közöny, amely túlélésre, nem pedig bővülésre készteti őket. A kutatás rámutat arra is, hogy ebben a politikailag ingatag környezetben a konfliktuskerülő stratégiák alkalmazása és az együttműködő hálózatok építése alapvető fontosságú az érdekképviseleti tevékenységek fenntarthatósága érdekében. Ugyanakkor a koalíciókra való támaszkodás önmagában nem biztos, hogy megvédi a szervezeteket.

A kutatási jelentés ajánlásokat is tartalmaz. A legfontosabbak közé tartozik egy egyértelmű, lokalizált érdekképviseleti definíció kialakítása a szektoron belüli egységes fellépés előmozdítása érdekében, hosszú távú edukációs/figyelemfelhívó kezdeményezésekbe való befektetés a gyermekjogok társadalmi megértésének növelésére, valamint a magas színvonalú szolgáltatásnyújtás érdekképviseleti eszközként való kihasználása. Emellett elengedhetetlen a digitális biztonság, jogi védelem és pszichológiai támogatás erősítése a munkatársak számára az civil szervezetek működési ellenállóképességének megőrzése érdekében. Végezetül, az állami és nemzetközi donoroktól való pénzügyi függetlenség elősegíti az autonómiát, lehetővé téve a szervezetek számára, hogy szabadabban végezhessék küldetésüket egy egyre korlátozóbb környezetben is. Ez a sokrétű megközelítés elengedhetetlen ahhoz, hogy a szervezetek alkalmazkodjanak a változó politikai klímához, miközben megvédik a gyerekek, és a róluk gondoskodó, értük felelős sérülékeny szakma-csoportok jogait.

A kutatás jelentés magyar és angol nyelven is elolvasható.

Támogass minket adód 1%-ával, és tegyünk együtt azért, hogy minden gyerek biztonságban és jól legyen.

Már kilencedik éve képviseljük a gyermekjogokat, közvetítünk, kutatunk, megmutatunk, elmagyarázunk, segítséget nyújtunk, meghallgatunk, kiállunk, leírunk, közzéteszünk, támogatunk és megerősítünk.

Segíts minket adód 1%-ával, hogy továbbra is kiállhassunk a gyerekekért és jogaikért!

Adószámunk: 18752836-2-41

Sikeres másolás!

Neked csak két perc, nekünk hatalmas segítség.

További tartalmak a témában

Milyen volt gyereknek lenni 2022-ben Magyarországon? Megjelent a legfrissebb Gyermekjogi jelentés.
Népszavazási „Kérdések és válaszok” – sorozatunkban a gyermekjogok és a gyerekek legfőbb érdeke szempontjából értékelve végigvesszük a „gyermekvédelmi” népszavazás egyes kérdéseit.
A szakellátásban élő gyerekek érdekeinek lehető legjobb érvényesülése a jelenlegi helyzetben kiemelten fontos; ismerd meg az Alapítvány Gyermekjogi Központjának EMMI részére tett ajánlásait.

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

60 léleksimogató mondat – Plakát

Megerősítő, pozitív mondatok a mindennapi gyerekneveléshez: 60 jó mondat, amit neked is ismerned kell! Töltsd le plakátunkat!

Mit érdemes tudnod az iskolai közösségi szolgálatról?

Összeírtuk, hogy mit érdemes átgondolni az iskolai közösségi szolgálat előtt, mi a célja, mire érdemes figyelni. Hogy válaszd ki a megfelelő helyet, mire számíthatsz?

Hogyan beszélj a gyerekeknek a gyerekjogokról?

Mik azok a gyerekjogok és hogyan beszélgess róluk gyerekeddel? Az alábbi pontok ebben nyújtanak segítséget.

Cikkajánló

×
×

Cart