A gyerekek online biztonsága közös ügyünk

Az online szexuális zaklatás áldozatait nemcsak a fizikai térben bántalmazzák, mert szenvedésük folytatódik minden alkalommal, amikor a szexuális visszaélést ábrázoló anyagok terjesztésre vagy megtekintésre kerülnek. Ha nem történik intézkedés ezeknek a képeknek és videóknak az eltávolítására, a gyerekek az elkövetők kezében maradnak.
a gyerekek online biztonsága közös ügyünk

Hintalovon

2023.06.28.

Európában 5-ből 1 gyerek ki van téve szexuális erőszaknak és bántalmazásnak. Mindeközben a hatóságok tudomására jutott minden harmadik gyerekekkel szembeni szexuális visszaélést ábrázoló felvételen 10 év alatti gyerek szerepel. Még csak belegondolni is szívbemarkoló, milyen nagyságrendben történik erőszak és bántalmazás a fizikai és az online világban. 

Az EU-ban található a világon tárolt, gyerekekkel szembeni szexuális visszaélést ábrázoló összes anyag több, mint 60 százaléka. A világjárvány időszakában ez a szám még tovább emelkedett. Minden ilyen felvételen szereplő gyereknek együtt kell élnie azzal, hogy valószínűleg egész életében ott fog keringeni az interneten a vele szemben elkövetett szexuális bántalmazásról készült felvétel. 

A gyerekek online és offline szexuális zaklatása számos hosszú távú következménnyel jár a gyerekek és felnőttek életére nézve. Az online szexuális zaklatás áldozatait nemcsak a fizikai térben bántalmazzák. Szenvedésük folytatódik minden alkalommal, amikor a szexuális visszaélést ábrázoló anyag tovább terjed a neten, és azt újabb emberek megosztják, megnézik. 

Ha nem történik intézkedés ezeknek a képeknek és videóknak az eltávolítására, a gyerekek az elkövetők kezében maradnak. A bántalmazás nem zárul le az áldozatok számára, akiknek együtt kell élniük azzal a traumával, hogy életük legrosszabb pillanatai folyamatosan keringenek az interneten. Éppen ezért fontos, hogy ezek a képek el legyenek távolítva a netről.

Társadalmi felelősségünk az is, hogy megvédjük a legkiszolgáltatottabbakat, a csecsemőket, a kisgyermekeket, valamint a fogyatékossággal élő gyerekeket, akik sajnos az áldozatok túlnyomó többségét adják, és akik különösen sérülékenyek. 

A gyerekek elleni online szexuális visszaélés a bántalmazás egyik formája, még akkor is, ha a „fizikai világban” nincs közvetlen kapcsolat a visszaélés elkövetője és a gyerek között. Vannak példák élő közvetítésen keresztül elkövetett bántalmazásra, amelyben az áldozatokat szexuális cselekmények elvégzésére kényszerítették. Ez súlyos traumához vezethet, amit a felvétel felhasználása szexuális zsaroláshoz még tovább erősít.

Új gyermekvédelmi jogszabálytervezet a gyerekek online biztonságáért

Egészen egyedülálló lehetőségünk van most arra, hogy Európát a világ élvonalába helyezzük a gyerekek online biztonsága terén. 2023-ban új szabályozás készül, ami segíti a gyerekekkel szembeni szexuális visszaélésekről készült felvételek megtalálását, netről való eltávolítását, az áldozatok segítését, és az elkövetők felelősségre vonását. Egy jogszabály viszont – bármilyen progresszív is – biztosan nem lesz elég. Szükség van a tagállamok elköteleződésére, és a területen dolgozó hatóságok, civilek közös munkájára is. Ennek a témának szenteltük online szakmai webinarunkat az Internet Hotline vezetőjével, Csalár Dorinával és a gyerek lelki segélyvonalat működtető, Kék Vonal Alapítvány vezetőjével, Táler Orsolyával. A beszélgetést moderálta, és a készülő EU szabályozáshoz kapcsolódó információs weboldalt bemutatta, Gyurkó Szilvia, a Hintalovon Alapítvány gyerekjogi tanácsadója.

Ha szeretnél további információkat megtudni a gyerekek online védelméről szóló kampányról, itt tudsz róla bővebben olvasni! Ha pedig szeretnéd támogatni a gyerekek online biztonságát, csatlakozz petíciónkhoz!

Támogass minket adód 1%-ával, és tegyünk együtt azért, hogy minden gyerek biztonságban és jól legyen.

Már kilencedik éve képviseljük a gyermekjogokat, közvetítünk, kutatunk, megmutatunk, elmagyarázunk, segítséget nyújtunk, meghallgatunk, kiállunk, leírunk, közzéteszünk, támogatunk és megerősítünk.

Segíts minket adód 1%-ával, hogy továbbra is kiállhassunk a gyerekekért és jogaikért!

Adószámunk: 18752836-2-41

Sikeres másolás!

Neked csak két perc, nekünk hatalmas segítség.

További tartalmak a témában

Milyen ma gyereknek lenni Magyarországon? Ki tudhatná ezt jobban, mint maguk a gyerekek. Az ő véleményükre kíváncsi az ENSZ Gyermekjogi Bizottsága. Az online kérdőívet 2019. március végéig tölthetik ki a fiatalok, és csatlakozhatnak a kampányhoz is.
Nyílt levél az EU-hoz – Több mint 100 civil társadalmi és gyermekjogi szervezet üdvözli az Európai Bizottságnak a gyermekek szexuális zaklatása megelőzéséről és leküzdéséről szóló javaslatát.
A gyermekjogi szakértő szerint a legjobb, amit tehetünk, ha segítséget kérünk, amikor ilyen esetekkel találkozunk: a lesütött szem, a néma száj, a közöny mindig a bántalmazót támogatják.
A cyberbullying globális méretű problémává nőtte ki magát: a statisztikák szerint minden harmadik fiatalt ért már ilyen típusú zaklatás, miközben, ha az értük felelős felnőtteket kérdezzük a témában, leggyakrabban tehetetlennek érzik magukat.

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

Párkapcsolat vagy szülőség?

Párkapcsolat vagy szülőség?

Szülőként annyi mindenre kell figyelni... Összegyűjtöttünk néhány hasznos tippet, amelyek segíthetnek a párkapcsolatot megerősíteni.

Mikor és hogyan jelezz? – Öltözői plakát sportoló gyerekeknek

Válassz az alábbi adományösszegek közül és töltsd le öltözőkbe, sportlétesítményekbe szánt plakátunkat!

Médiaszereplés alapelvei gyerekeknek

Hogyan bánhat a gyerekkel egy riporter? Mire érdemes figyelni, ha gyereked médiaszereplésre készül? Töltsd le gyerekeknek szóló anyagunkat!

Cikkajánló

×
×

Cart