A Hintalovon Alapítvány az Európa Tanács hivatalos partnere lett

2021 őszén az Európa Tanács tanácsadói együttműködést kötött a Hintalovon Alapítvánnyal a gyerekek véleményének megismerése érdekében. A strasbourgi székhelyű szervezet a gyerekek legfőbb érdekének érvényesülését támogató eszközöket dolgoz ki a szülők különválásával és a gondozásba vétellel kapcsolatban, amelyekhez a gyerekek véleményét is figyelembe veszik. A Hintalovont ennek feltérképezésével, módszertanának kidolgozásával, és a gyerekkonzultációk támogatásával bízta meg a Tanács. A 2022 végéig tartó projektben a Gyermekrészvétel és a Gyermekjogi Központ munkatársai a téma elismert nemzetközi szakértőivel dolgozhatnak együtt.

Szülők válása esetén vagy amikor egy gyermek állami gondozásba kerül, az eljárási folyamat, illetve a meghozott döntések különösen nagy hatást gyakorolhatnak a gyerekekre. Ilyenkor különösen fontos, hogy ezek a döntések a gyerekek legfőbb érdekét figyelembe véve szülessenek meg. Ebben kíván segítséget nyújtani az Európa Tanács, akik szakértők és gyerekek bevonásával gyakorlati útmutatókat és háttérdokumentumokat készítenek a témában a szakembereknek.

A projekt alapját képezi az a két tanulmány, amelyet az Európa Tanács a szülők különválásával, valamint a gondozásba vételi eljárásokkal kapcsolatban készített a gyerekek legfőbb érdekének figyelembevételéről. 

Konzultáció gyerekekkel

Az Európa Tanács elkötelezett abban, hogy munkájukhoz a gyerekek véleményét is figyelembe vegyék. Gyermekjogi Osztályuk korábban is rendszeresen bevonta a gyerekeket a munkájába, például a jogaikkal kapcsolatos figyelemfelhívásba, a tagállamok kötelezettségvállalásainak nyomonkövetésébe és az együttműködések fejlesztésébe. A mostani projekt során ezért nem csak a korábbi, gyerekek körében végzett kutatásokat veszik alapul, hanem közvetlenül is bevonják a gyerekeket – gyermekkonzultációkat szerveznek több országban.

A Hintalovon Alapítvány feladata, hogy módszertani ajánlást dolgozzon ki a gyerekek bevonásáról, és segítse a többi országban zajló gyermekkonzultációkat. Emellett az Európa Tanács tagállamaiban feltérképezi a korábbi gyermekek körében végzett kutatásokat és szakirodalmat, áttekintve ezzel, hogy mit tartanak a gyerekek fontosnak a szülők válása vagy a gondozásba vétel esetén. A projektben Gyermekjogi Központunk és a Gyerekrészvétel programunk munkatársai közösen dolgoznak. 

További információk az Európa Tanács weboldalán érhetők el.

Kiemelt kép innen.

További tartalmak a témában

Beszélgetés Dr. Gyurkó Szilvia gyermekjogásszal arról is, hogy elvált szülők esetében hogyan tartsuk a kapcsolatot a gyerekkel a kijárási korlátozás alatt?
Egy globális felmérés keretében 137 ország 26.258 gyereke osztotta meg a koronavírussal kapcsolatos gondolatait és tapasztalatait. A Hintalovon és gyerek önkéntesei a kérdőív lefordításával, valamint a kezdeményezés magyarországi népszerűsítésével támogatták a magyar gyerekek részvételét.
Nem lehet része az intézményi sportoktatásnak a megalázó, bántalmazó viselkedés a gyerekekkel szemben.

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

Tanárként a digitális osztályteremben

Összeállítottunk egy segítő anyagot a tanároknak, melyben az aktuális helyzettől a digitális gyerekeken át a konkrét praktikákig, technikákig, valamint a magunkról való gondoskodásig számos, hasznos információt gyűjtöttek össze.  Válassz az alábbi adományösszegek közül és töltsd összefoglalónkat!

Párkapcsolat vagy szülőség?

Párkapcsolat vagy szülőség?

Szülőként annyi mindenre kell figyelni... Összegyűjtöttünk néhány hasznos tippet, amelyek segíthetnek a párkapcsolatot megerősíteni.

A verés tilos

Miért tilos a verés? – Beszéljünk a fenyítés káros hatásairól

Miért ártalmas a pofon, a fenékre csapás vagy a tasli ? Milyen más nevelési technikákat tudunk alkalmazni helyette? Segítünk!

Cikkajánló

×
×

Cart