Kiskorú Kollégáink is közreműködtek a VoxPop vitajáték fejlesztésében

A GameOn for Democracy projekt keretében a résztvevő szervezetek játékos módszereken keresztül sajátították el a demokratikus vitakultúra alapjait, amelyeket a fiatalok bevonásával alakítottak a saját témáikra.

Hintalovon

2025.05.23.

A GameOn for Democracy, másnéven „Using Digital Games to Promote Youth Engagement and a Culture Democratic Debate in Hungary” projekt a United Nations Democracy Fund „Digitális játékok használata a fiatalok elkötelezettségének és a demokratikus vita kultúrájának előmozdítására Magyarországon” programjának támogatásával valósult meg, a Demokratikus Ifjúságért Alapítvány koordinálásával.

A projekt célja, hogy a résztvevő 14 szervezet megismerje a DIA-ban használt demokráciára nevelés és vitakultúra-, vitakészség-fejlesztés módszertanát, majd saját témáik, ügyeik mentén alkalmazzák ezeket a gyakorlatokat az eseményeiken, workshopokon, az ügyükkel megszólított fiatalokat elérve.

Tavaly már kipróbáltuk Kiskorú Kollégáinkkal a SZÁRNY játékot. Ezúttal a VoxPop vitajátékot használtuk egy foglalkozás során. A VoxPop egy eszköz arra, hogy a játékosok több szempontból körbejárjanak egy megosztó témát. A játék során fejlődnek az érvelésben, és új tudást szerezhetnek. Fontos, hogy nincsen nyertese vitának, ez egy közösségi élmény.

A projekt során a résztvevő szervezetek először megismerkedtek a játékkal, a vitakultúra-fejlesztés módszertani lehetőségeivel, majd elindult egy mentorálási folyamat. A DIA munkatársainak segítségével, mindegyik szervezet kidolgozott a saját ügyéhez egy tételmondatot és mentőöv csomagot, ezzel személyre szabva maguknak a VoxPop játékot. A gyerekrészvétel jegyében, már a projekt ezen fázisába is bevontuk a KiKo-kat, közösen ötletelve, hogy milyen tételmondatról lenne a legérdekesebb érvelni. Végül a következő született: “A gyerekeknek kellene eldönteniük, hogy melyik középiskolába fognak járni.”

Legutóbbi találkozónkra meghívtunk korábbi KiKo-kat, és mentorokat is, hogy még több tapasztalat tudjon megjelenni a játékban. Először játékos gyakorlatokon keresztül kezdtünk el érvelni, és a gyerekrészvételről beszélgetni, majd megismerkedtünk a VoxPop-pal. A játék sajátossága, hogy minden résztvevőnek kell a tételmondatként szolgáló állítás mellett, és ellen is érvelve. Adott esetben a saját véleményétől eltérő nézőpontot képviselve, ezzel jobban körbejárva azt. Izgalmas volt látni, hogy a sok résztvevő mennyi különböző szempontot, tapasztalatot hozott a vitákba. Végül teret kaptak a jelenlévők arra is, hogy személyes részvételi élményeikre reflektáljanak.

A Hintalovon tételmondata és kiegészítő mentőöv paklija hamarosan elérhetővé válik a DIA oldalán, hogy mások is kipróbálhassák, együtt gondolkodhassanak a gyerekrészvételről.

Ha többet szeretnél olvasni arról, hogy hogyan és miért dolgozunk együtt gyerekekkel, ide kattintva megteheted.

További tartalmak a témában

Hintalovon Alapíítvány 2020 óta tagja az ECPAT-nak, ennek keretében idén is több projekt valósult meg gyerekek részvételével.
Milyen szerepe van a közösségeknek a gyerekek védelmében? Hogyan lehet a közösségeket megerősíteni, ezáltal a gyerekek életét biztonságosabbá tenni? A Hintalovon Alapítvány két éve tartó projektjében többek közt ezekre a kérdésekre kereste a választ.
Miért vonjuk be a gyerekeket abba, hogy biztonságos környezetet alakítsunk ki számukra? Mit tehetünk szervezetként, hogy a gyerekek véleménye is érvényesüljön abban, hogy milyen szabályokat hozunk ennek érdekében? Tudj meg többet!
A Te hogy látod? kutatásból megismerheted a gyerekek véleményét arról, milyen ma gyereknek lenni Magyarországon.

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

Jól válni gyerekkel – Felelős szülők 10 pontja

A válás nehéz, főleg ha gyerek is érintett benne, de hisszük, hogy lehet jól válni! Ebben igyekszünk segíteni a felelős szülők 10 pontjával!

A bántalmazás jelei – plakát – magyar és angol verzió

Válassz az alábbi adományösszegek közül és töltsd le A bántalmazás jelei plakátot!

Mi az a grooming és hogyan ismerheted fel?

Plakátunkban összefoglaltuk neked a grooming jeleit és találhatsz pár hasznos tanácsot is, hogy hogyan lehetsz az online térben biztonságban. Válassz az alábbi  adományösszegek közül és töltsd le erről szóló kiadványunkat!

Cikkajánló

×
×

Cart