Gyerekrészvétel a helyi döntéshozatalban – új nemzetközi projekt indul a Hintalovon részvételével!

Az együttműködés célja, hogy előmozdítsa a gyerekek érdemi és befogadó részvételét a helyi döntéshozatalban egy olyan eszköztár kialakításával, amely a helyi igényekhez igazodva külön figyelmet fordít a sérülékeny gyerekcsoportokra is.

Hintalovon

2024.12.05.

Az ELTE ÁJK jogi karának vezetésével a gyerekek helyi döntéshozatalba való bevonásának előmozdítását célzó projekt indul 2025-ben. Az együttműködésben magyar és lengyel egyetemek, két gyermekjogi civil szervezetet (köztük a Hintalovon Alapítvány) és helyi önkormányzatok is részt vesznek. Az EU-támogatást elnyerő konzorcium 2024 októberében tartotta az első találkozóját Budapesten.

Miért fontos ez a projekt?

A közép- és kelet-európai régióban a gyerekek helyi szintű részvételének gyakorlati megvalósulása ritka, valódi elköteleződést és konzisztenciát nélkülöző, amit a demokratikus nevelés hiánya az iskolákban tovább súlyosbít. Pedig a gyerekek helyi ügyekben való részvétele nemcsak a gyerekjogok szempontjából fontos, hanem elengedhetetlen egy társadalom demokratikus és jogállami működéséhez. 

A projekt célja, hogy előmozdítsa a gyerekek érdemi és befogadó részvételét a helyi döntéshozatalban egy olyan eszköztár kialakításával, amely a helyi igényekhez igazodva külön figyelmet fordít a sérülékeny gyerekcsoportokra is.

A projekt helyi önkormányzatok együttműködésével Lublinban (Lengyelország) és Budapesten valósul meg. Az, hogy a projekt egyedülálló módon egyszerre két városban működik, elősegíti a fejlesztett eszköztár jövőbeli adaptálhatóságát helyi igényekhez.

Főbb tevékenységek és célkitűzések

A konzorcium magyar, lengyel és ukrán gyerekek bevonásával egy, a helyi igényekhez igazodó gyakorlati gyerekrészvételi eszköztárat fejleszt, amely külön figyelmet fordít a sérülékeny gyerekcsoportokra. 

Feltérképezi a bevont önkormányzatok döntéshozatali mechanizmusait, és javaslatot dolgoz ki az eszköztár beépítésére az önkormányzati működésbe és fenntartható alkalmazására. Az eszköztárat a második év  során a részt vevő önkormányzatokkal közösen teszteljük, a cél, hogy az eredményeket beépítsék helyi döntéshozatali folyamataikba. 

Mindezek mellett a projekt az eredmények hosszú távú alkalmazása érdekében fenntartható és bővíthető együttműködések kialakítását célozza az érintett önkormányzatok és civil szervezetek között.

A Hintalovon Alapítvány és a Kiskorú Kollégák részvétele

A projekt lényegi eleme, hogy a gyerekerészvételi eszköztárat az egyetemek a két partner civil szervezet gyerek tanácsadó testületével közösen dolgozza ki annak érdekében, hogy az eszköz tükrözze a gyerekek valóságát, gondolatait és szükségleteit. A gyerekek véleményét közvetlenül, a gyerekekkel folytatott konzultációk révén gyűjtjük össze. 

Az első évben a Hintalovon Alapítvány a Kiskorú Kollégáival, a nevelőcsaládokkal dolgozó lengyel partnerszervezet (Fundacja Happy Kids) pedig a gondozásba vett, valamint Ukrajnából menekült gyerekekekkel szervezi meg a konzultációkat. A gyerekvédelmi és gyerekjogi képzések, valamint a projekttel való ismerkedés után a munka a helyi döntéshozatallal kapcsolatos tréningekkel indul. Ezt követően, párhuzamosan az egyetemek által végzett kutatásokkal a gyerekcsapatok több fordulóban véleményezik, majd tesztelik a készülő eszköztárat. A második évben, a pilot szakasz folyamán a budapesti és lublini önkormányzatok tesztelni fogják az így létrejövő eszközt.

További tartalmak a témában

A Te hogy látod? kutatásból megismerheted a gyerekek véleményét arról, milyen ma gyereknek lenni Magyarországon.
Gyerekbarát verzióban is olvasható már az Európai Unió 2021-2024-es időszakra szóló gyerekjogi stratégiája.
A Gyermekvédelmi irányelv jelentőségéről, annak fejlődéséről és alkalmazásáról a Gyermekrészvétel programunk vezetője, Németh Barbara és Boudykis Anna, gyermekjogi követünk tartottak előadást a Keeping Children Safe online konferencia keretében.

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

gyerekek a jogi eljárásokban

Gyerekbarát anyagok jogi eljárásokhoz

A felnőttek felelőssége, hogy a gyerekeket tájékoztassák a jogaikról a jogi eljárásokban. A gyerekbarát anyagok érhetőbbé teszi a gyerekeknek mi fog velük történni egy jogi eljárás során.

Az integrált gyermekvédelmi rendszer 10 alapelve

Ismerd meg az EU által kidolgozott integrált gyermkvédelmi rendszer 10 alapelvét, melyek mentén a Hintalovon Alapítvány is működik!

Mi a különbség a segítségkérés és az árulkodás között? – plakát

Mit tehet egy gyerek ha bántják vagy szemtanúja annak, hogy mást bántanak? Miért fontos megtanítani, hogy mi a különbség az árulkodás és a segítségkérés között? Válassz az alábbi adományösszegek közül és töltsd le plakátunkat!

Cikkajánló

×
×

Cart