Gyerekrészvétel a helyi döntéshozatalban – új nemzetközi projekt indul a Hintalovon részvételével!

Az együttműködés célja, hogy előmozdítsa a gyerekek érdemi és befogadó részvételét a helyi döntéshozatalban egy olyan eszköztár kialakításával, amely a helyi igényekhez igazodva külön figyelmet fordít a sérülékeny gyerekcsoportokra is.

Hintalovon

2024.12.05.

Az ELTE ÁJK jogi karának vezetésével a gyerekek helyi döntéshozatalba való bevonásának előmozdítását célzó projekt indul 2025-ben. Az együttműködésben magyar és lengyel egyetemek, két gyermekjogi civil szervezetet (köztük a Hintalovon Alapítvány) és helyi önkormányzatok is részt vesznek. Az EU-támogatást elnyerő konzorcium 2024 októberében tartotta az első találkozóját Budapesten.

Miért fontos ez a projekt?

A közép- és kelet-európai régióban a gyerekek helyi szintű részvételének gyakorlati megvalósulása ritka, valódi elköteleződést és konzisztenciát nélkülöző, amit a demokratikus nevelés hiánya az iskolákban tovább súlyosbít. Pedig a gyerekek helyi ügyekben való részvétele nemcsak a gyerekjogok szempontjából fontos, hanem elengedhetetlen egy társadalom demokratikus és jogállami működéséhez. 

A projekt célja, hogy előmozdítsa a gyerekek érdemi és befogadó részvételét a helyi döntéshozatalban egy olyan eszköztár kialakításával, amely a helyi igényekhez igazodva külön figyelmet fordít a sérülékeny gyerekcsoportokra is.

A projekt helyi önkormányzatok együttműködésével Lublinban (Lengyelország) és Budapesten valósul meg. Az, hogy a projekt egyedülálló módon egyszerre két városban működik, elősegíti a fejlesztett eszköztár jövőbeli adaptálhatóságát helyi igényekhez.

Főbb tevékenységek és célkitűzések

A konzorcium magyar, lengyel és ukrán gyerekek bevonásával egy, a helyi igényekhez igazodó gyakorlati gyerekrészvételi eszköztárat fejleszt, amely külön figyelmet fordít a sérülékeny gyerekcsoportokra. 

Feltérképezi a bevont önkormányzatok döntéshozatali mechanizmusait, és javaslatot dolgoz ki az eszköztár beépítésére az önkormányzati működésbe és fenntartható alkalmazására. Az eszköztárat a második év  során a részt vevő önkormányzatokkal közösen teszteljük, a cél, hogy az eredményeket beépítsék helyi döntéshozatali folyamataikba. 

Mindezek mellett a projekt az eredmények hosszú távú alkalmazása érdekében fenntartható és bővíthető együttműködések kialakítását célozza az érintett önkormányzatok és civil szervezetek között.

A Hintalovon Alapítvány és a Kiskorú Kollégák részvétele

A projekt lényegi eleme, hogy a gyerekerészvételi eszköztárat az egyetemek a két partner civil szervezet gyerek tanácsadó testületével közösen dolgozza ki annak érdekében, hogy az eszköz tükrözze a gyerekek valóságát, gondolatait és szükségleteit. A gyerekek véleményét közvetlenül, a gyerekekkel folytatott konzultációk révén gyűjtjük össze. 

Az első évben a Hintalovon Alapítvány a Kiskorú Kollégáival, a nevelőcsaládokkal dolgozó lengyel partnerszervezet (Fundacja Happy Kids) pedig a gondozásba vett, valamint Ukrajnából menekült gyerekekekkel szervezi meg a konzultációkat. A gyerekvédelmi és gyerekjogi képzések, valamint a projekttel való ismerkedés után a munka a helyi döntéshozatallal kapcsolatos tréningekkel indul. Ezt követően, párhuzamosan az egyetemek által végzett kutatásokkal a gyerekcsapatok több fordulóban véleményezik, majd tesztelik a készülő eszköztárat. A második évben, a pilot szakasz folyamán a budapesti és lublini önkormányzatok tesztelni fogják az így létrejövő eszközt.

További tartalmak a témában

Ha végzős vagy és szükséged van még pár óra munkára, hogy az érettségid előtt teljesítsd az 50 órás közösségi szolgálatot, a Hintalovon Alapítványnál online is megteheted.
Egy globális felmérés keretében 137 ország 26.258 gyereke osztotta meg a koronavírussal kapcsolatos gondolatait és tapasztalatait. A Hintalovon és gyerek önkéntesei a kérdőív lefordításával, valamint a kezdeményezés magyarországi népszerűsítésével támogatták a magyar gyerekek részvételét.
A Hintalovon Alapítvány koordinálásával megalakult a Gyermekjogi Civil Koalíció Gyermekrészvételi munkacsoportja.
Miért vonjuk be a gyerekeket abba, hogy biztonságos környezetet alakítsunk ki számukra? Mit tehetünk szervezetként, hogy a gyerekek véleménye is érvényesüljön abban, hogy milyen szabályokat hozunk ennek érdekében? Tudj meg többet!

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

mi értelme az online kérdőíveknek

Van értelme kitöltenem? Kérdőíves konzultációkról gyerekeknek

Mire jó egy online kérdőív? Tényleg számít, mit gondolnak a gyerekek? Honnan tudhatjuk, hogy nem élnek vissza vele?

Ajánlás iskolaőröknek, intézményvezetőknek

Hogyan tudnak partneri viszonyt kialakítani és együttműködni az iskolaőrök és intézményvezetők a gyerekek és a felnőttek biztonsága érdekében? Ha kiváncsi vagy ajánlásunkra, válassz az alábbi adományösszegek közül és töltsd le még ma kiadványunk!

A jó tábor nem csak kalandos, de biztonságos is

A nyári tábor kiválasztása nem egyszerű, a rengeteg lehetőség között könnyű elveszni. Segítünk eligazodni a táborok világában, hogy gyermeked számára kalandos és biztonságos tábort tudj választani!

Cikkajánló

×
×

Cart