Hogyan segíthetnek a mesék a gyerekeknek a válás feldolgozásában?

A válás minden család számára megterhelő, kihívásokkal teli folyamat. Mikor lehet és kell beavatni ebbe a gyereket, hogyan lehet velük jól beszélgetni a változásról és milyen történetekkel tudjuk enyhíteni a bizonytalan időkben a szorongását?

Hintalovon

2024.11.26.

A jó meséknek időtlen idők óta van két fontos tulajdonsága. Az egyik az, hogy mindig egy változással indítanak, felborul bennük az addigi világ rendje, és egy új, kihívásokkal teli szituációban találja magát a főszereplő. A másik pedig, hogy az igazán erős mesék soha nem próbálják meg szépíteni a nehézségeket, nincsenek bennük kozmetikázott, elhazudott pillanatok – éppen azért, hogy végül a feszültségek feloldása is katartikus legyen. 

Mindezek után nem az a kérdés, hogy szabad-e mesét írni a válásról – szabad, hisz mindenről szabad – vagy, hogy ezeket olvashatjuk-e a gyerekeknek. Az igazán fontos kérdés az időzítés, és az, hogy tényleg jó történeteket találjunk a témában. 

Gimesi Dóra Csomótündér című meséjében egy idős tündér tévedésből nem a megfelelő pár életét köti össze, mire pedig a tévedésre fény derül, a párnak gyereke születik. Nehéz helyzet? Nehéz bizony. Van megoldás? Természetesen van, ráadásul happy end. Annak ellenére, hogy válással zárul a történet. 

Egy friss statisztika szerint ma minden harmadik házasság felbomlik, évente közel 17 ezer jegyzett válásról tudunk. Ilyen arányok mellett szinte törvényszerű, hogy a gyerekek – közvetlenül, közvetetten, tágabb-szűkebb családi, baráti körben – találkoznak a válás jelenségével. A Csomótündér a 6-8 éves korosztály számára ad erős kapaszkodót a témában, de fontos, hogy ne egy érzékeny, bizonytalansággal teli pillanatban kerüljön elő esti meseként, és lehetőleg a felnőtt előolvassa a történetet. 

Podcastsorozatunkban a Bookline által ajánlott gyerekkönyvekből válogatva igyekszünk alaposabban is körbejárni egy-egy témát és nemcsak megérteni a gyerekeket érő kihívásokat, hanem beszélni arról is, hogy felnőttként milyen lehetőségeink vannak segíteni nekik ezeknek a helyzeteknek a kezelésében. Gimesi Dóra könyvéről Stáhly Kata, a Hintalovon pszichológusa, és Szeder Kata, az Alapítvány kommunikációs munkatársa beszélgetett. 

A cikket a Bookline támogatta, köszönjük nekik!

További tartalmak a témában

Nehéz lehet jó döntést hozni, amikor elvált szülők gyereke kapcsán a kapcsolattartásról úgy kell határozni, hogy felmerül az erőszak gyanúja – tudd meg, hogyan képviselhető egy ilyen helyzetben is a gyerek legfőbb érdeke, és érvényesíthetőek az Őt megillető jogok.
Beszélgetés Dr. Gyurkó Szilvia gyermekjogásszal arról is, hogy elvált szülők esetében hogyan tartsuk a kapcsolatot a gyerekkel a kijárási korlátozás alatt?
A Eurochild egy 171 tagszervezetet tömörítő európai ernyőszervezet, ami, mostantól az Alapítvánnyal kiegészülve, a gyerekek jogaiért és jóllétéért dolgozik.
Ha még nem vagy 18, gyereknek számítasz a törvény előtt: vannak különleges jogaid. Te tudod, mik ezek, és mit jelentenek?

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

Gyerekjogi ábécé

Gyerekjogi ábécé – Plakát

Mire van szüksége a gyerekeknek? Mitől kell megóvni őket? A gyerekjogok nem elvont, bonyolult jogi passzusok, hanem azok a feltételek, melyek a kiegyensúlyozott gyerekkorhoz szükségesek.  Ha kíváncsi vagyok Gyerekjogi ábécé-nkre, válassz az alábbi adományösszegek közül, és töltsd le plakátunkat!

Mit érdemes tudnod az iskolai közösségi szolgálatról?

Összeírtuk, hogy mit érdemes átgondolni az iskolai közösségi szolgálat előtt, mi a célja, mire érdemes figyelni. Hogy válaszd ki a megfelelő helyet, mire számíthatsz?

Mi a különbség a segítségkérés és az árulkodás között? – plakát

Mit tehet egy gyerek ha bántják vagy szemtanúja annak, hogy mást bántanak? Miért fontos megtanítani, hogy mi a különbség az árulkodás és a segítségkérés között? Válassz az alábbi adományösszegek közül és töltsd le plakátunkat!

Cikkajánló

×
×

Cart