Hogyan segíthetnek a mesék a gyerekeknek a válás feldolgozásában?

A válás minden család számára megterhelő, kihívásokkal teli folyamat. Mikor lehet és kell beavatni ebbe a gyereket, hogyan lehet velük jól beszélgetni a változásról és milyen történetekkel tudjuk enyhíteni a bizonytalan időkben a szorongását?

Hintalovon

2024.11.26.

A jó meséknek időtlen idők óta van két fontos tulajdonsága. Az egyik az, hogy mindig egy változással indítanak, felborul bennük az addigi világ rendje, és egy új, kihívásokkal teli szituációban találja magát a főszereplő. A másik pedig, hogy az igazán erős mesék soha nem próbálják meg szépíteni a nehézségeket, nincsenek bennük kozmetikázott, elhazudott pillanatok – éppen azért, hogy végül a feszültségek feloldása is katartikus legyen. 

Mindezek után nem az a kérdés, hogy szabad-e mesét írni a válásról – szabad, hisz mindenről szabad – vagy, hogy ezeket olvashatjuk-e a gyerekeknek. Az igazán fontos kérdés az időzítés, és az, hogy tényleg jó történeteket találjunk a témában. 

Gimesi Dóra Csomótündér című meséjében egy idős tündér tévedésből nem a megfelelő pár életét köti össze, mire pedig a tévedésre fény derül, a párnak gyereke születik. Nehéz helyzet? Nehéz bizony. Van megoldás? Természetesen van, ráadásul happy end. Annak ellenére, hogy válással zárul a történet. 

Egy friss statisztika szerint ma minden harmadik házasság felbomlik, évente közel 17 ezer jegyzett válásról tudunk. Ilyen arányok mellett szinte törvényszerű, hogy a gyerekek – közvetlenül, közvetetten, tágabb-szűkebb családi, baráti körben – találkoznak a válás jelenségével. A Csomótündér a 6-8 éves korosztály számára ad erős kapaszkodót a témában, de fontos, hogy ne egy érzékeny, bizonytalansággal teli pillanatban kerüljön elő esti meseként, és lehetőleg a felnőtt előolvassa a történetet. 

Podcastsorozatunkban a Bookline által ajánlott gyerekkönyvekből válogatva igyekszünk alaposabban is körbejárni egy-egy témát és nemcsak megérteni a gyerekeket érő kihívásokat, hanem beszélni arról is, hogy felnőttként milyen lehetőségeink vannak segíteni nekik ezeknek a helyzeteknek a kezelésében. Gimesi Dóra könyvéről Stáhly Kata, a Hintalovon pszichológusa, és Szeder Kata, az Alapítvány kommunikációs munkatársa beszélgetett. 

A cikket a Bookline támogatta, köszönjük nekik!

Támogass minket adód 1%-ával, és tegyünk együtt azért, hogy minden gyerek biztonságban és jól legyen.

Már kilencedik éve képviseljük a gyermekjogokat, közvetítünk, kutatunk, megmutatunk, elmagyarázunk, segítséget nyújtunk, meghallgatunk, kiállunk, leírunk, közzéteszünk, támogatunk és megerősítünk.

Segíts minket adód 1%-ával, hogy továbbra is kiállhassunk a gyerekekért és jogaikért!

Adószámunk: 18752836-2-41

Sikeres másolás!

Neked csak két perc, nekünk hatalmas segítség.

További tartalmak a témában

„Bátorságot szeretnék önteni ebbe a programba”- Kökéndy Ákos gondolatai a Pannonhalmi Szimpózium előtt
Milyen ma gyereknek lenni Magyarországon? Ki tudhatná ezt jobban, mint maguk a gyerekek. Az ő véleményükre kíváncsi az ENSZ Gyermekjogi Bizottsága. Az online kérdőívet 2019. március végéig tölthetik ki a fiatalok, és csatlakozhatnak a kampányhoz is.
Népszavazási „Kérdések és válaszok” – sorozatunkban a gyermekjogok és a gyerekek legfőbb érdeke szempontjából értékelve végigvesszük a „gyermekvédelmi” népszavazás egyes kérdéseit.
Milyen volt gyereknek lenni 2021-ben Magyarországon? Megjelent a legfrissebb Gyermekjogi Jelentés.

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

What should we pay attention to when organising a fresher’s camp

Mire figyeljünk gólyatábor szervezésekor?

Hogyan lehet olyan gólyatábort és más beavatási szertartást szervezni, amelynek során minden szereplő biztonságban és jól érzi magát?

Gyerekek rendezvényeken, konferenciákon

Gyerekek rendezvényeken, konferenciákon

Ha kíváncsi vagy, hogy mit érdemes végiggondolnod, ha a gyerekek is aktív résztvevői az általad szervezett rendezvénynek, akkor válassz az alábbi  adományösszegek közül és töltsd le erről szóló kiadványunkat!

Ne posztolj

Miért ne posztolj a gyerekről?

Tudod mi az a digitális lábnyom? Tudtad, hogy van összefüggés a posztolt képek és az iskolai bullying között? Legyetek online is biztonságban!

Cikkajánló

×
×

Cart