Hogyan segíthetnek a mesék a gyerekeknek a válás feldolgozásában?

A válás minden család számára megterhelő, kihívásokkal teli folyamat. Mikor lehet és kell beavatni ebbe a gyereket, hogyan lehet velük jól beszélgetni a változásról és milyen történetekkel tudjuk enyhíteni a bizonytalan időkben a szorongását?

Hintalovon

2024.11.26.

A jó meséknek időtlen idők óta van két fontos tulajdonsága. Az egyik az, hogy mindig egy változással indítanak, felborul bennük az addigi világ rendje, és egy új, kihívásokkal teli szituációban találja magát a főszereplő. A másik pedig, hogy az igazán erős mesék soha nem próbálják meg szépíteni a nehézségeket, nincsenek bennük kozmetikázott, elhazudott pillanatok – éppen azért, hogy végül a feszültségek feloldása is katartikus legyen. 

Mindezek után nem az a kérdés, hogy szabad-e mesét írni a válásról – szabad, hisz mindenről szabad – vagy, hogy ezeket olvashatjuk-e a gyerekeknek. Az igazán fontos kérdés az időzítés, és az, hogy tényleg jó történeteket találjunk a témában. 

Gimesi Dóra Csomótündér című meséjében egy idős tündér tévedésből nem a megfelelő pár életét köti össze, mire pedig a tévedésre fény derül, a párnak gyereke születik. Nehéz helyzet? Nehéz bizony. Van megoldás? Természetesen van, ráadásul happy end. Annak ellenére, hogy válással zárul a történet. 

Egy friss statisztika szerint ma minden harmadik házasság felbomlik, évente közel 17 ezer jegyzett válásról tudunk. Ilyen arányok mellett szinte törvényszerű, hogy a gyerekek – közvetlenül, közvetetten, tágabb-szűkebb családi, baráti körben – találkoznak a válás jelenségével. A Csomótündér a 6-8 éves korosztály számára ad erős kapaszkodót a témában, de fontos, hogy ne egy érzékeny, bizonytalansággal teli pillanatban kerüljön elő esti meseként, és lehetőleg a felnőtt előolvassa a történetet. 

Podcastsorozatunkban a Bookline által ajánlott gyerekkönyvekből válogatva igyekszünk alaposabban is körbejárni egy-egy témát és nemcsak megérteni a gyerekeket érő kihívásokat, hanem beszélni arról is, hogy felnőttként milyen lehetőségeink vannak segíteni nekik ezeknek a helyzeteknek a kezelésében. Gimesi Dóra könyvéről Stáhly Kata, a Hintalovon pszichológusa, és Szeder Kata, az Alapítvány kommunikációs munkatársa beszélgetett. 

A cikket a Bookline támogatta, köszönjük nekik!

További tartalmak a témában

Elkötelezett csapat, motivált munkatársak, célorientált, valódi együttműködés, konfliktus helyett valódi igényeket tartalmazó kommunikáció – mindez úgy, hogy közben egy jó célt is támogatsz!
Mit tehet egy szülő, ha a gyerekét veszélyben érzi – például egy ismeretlen zaklatja az iskolából haza vezető úton..? Egy konkrét, jogi eseten keresztül mutatjuk be a lehetséges megoldásokat.
“Bátorságot szeretnék önteni ebbe a programba”- Kökéndy Ákos gondolatai a Pannonhalmi Szimpózium előtt
A serdülőkor változásai már 8–13 éves korban elkezdődnek, és átlagosan 5–7 évig tartanak. Sokkal zökkenőmentesebbé tehetjük a gyerekünk számára a kamaszkor kezdetét, ha előre felkészítjük őt a várható változásokra. A szexuális nevelés nem egy alkalom, hanem egy folyamat, ami a gyereknevelés elválaszthatatlan része.

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

Mikor és hogyan jelezz? – Öltözői plakát sportoló gyerekeknek

Válassz az alábbi adományösszegek közül és töltsd le öltözőkbe, sportlétesítményekbe szánt plakátunkat!

kamaszkor útikalauz

Kamaszkor – Útikalauz (felvilágosításhoz) szülőknek 1. rész

A kamaszkor nehéz. Segítünk eligazodni a kamaszkor kényes nevelési kérdéseiben, legyen szó felvilágosításról, szexuális nevelésről, más fontos kérdésekről.

20 segítő mondat szülőknek, hogy a gyereknek igazi öröm lehessen a sport – plakát

Válassz az alábbi adományösszegek közül és töltsd le plakátunkat!

Cikkajánló

×
×

Cart