Megszülettél, de jól tetted…

A Minden gyerek kicsi kincs könyv egy mese és két vers segítségével tanítja a bugyiszabályokat. Szövegét Szabó T. Anna írta, illusztrációit Bogdán Viki készítette.

Hintalovon

2024.04.15.

Amikor egy gyermek a világra érkezik az első és legelemibb szükséglete az érintés. A védő burokban, mint egy kényelmes meleg ruhában körülöleli őt a biztonság. S bár sokszor sokféle pszichológiai elmélet szerint próbáljuk őt a szeretet nevében vigyázni, mégis a legősibb ösztön az ölelés az, ami megadja neki az egészséges fejlődést és biztonságot. Így alakul ki a kötődés. Tudjuk ezt kicsit később is, és tudták már nagymamáink is, hogy mennyire segíti az érzelmi biztonság kialakulását az, ha ölbéli játékokat játszunk velük. Aki valaha hóc-hóc katonát, gyí-paci paripámat, húzz-húzz engemet vagy arc-és hátsimogató játékokat játszott velük, soha nem fogja elfelejteni azt a kacajt és azt az önfeledt, minden porcikájával a játékba merült boldogságot, ami ilyenkor, mint egy örvény magával rántja a gyerekeket. 

A játékok és mondókák ritmusa, az ismétlődés és az ismerős mintázatok olyan védelmet adnak, amelyben a gyermek biztonságban érezheti magát. Nem kérdés, hogy fontos az érintés és fontosak ezek a játékok. Ahogy azonban megteszik az első lépéseket és elindulnak a saját útjukon, megérkeznek a saját testükben. A játékok segítségével kialakul a saját testtudatuk is, amiként megtanulják azt is, hogy eddig vagyok én és ott kezdődik a másik

Szabó T. Anna verse nem csupán azért megragadó, mert könnyen tanulható és mert a gyerekek saját nyelvén beszél, hanem mert mint ennek az útnak egy következő állomása hozza magával a megszokott és biztonságot adó ritmikusságot, ismétlődést és tovább mélyíti az ölbéli játékok adta testudtatot. S hogy ez az út ne egy csalánokkal, szúrós tüskékkel teli ösvény legyen, végtelen egyszerűséggel tanítja meg a gyerekeknek, hogy a saját testüket engedély nélkül ne érinthesse meg senki, hogy tudjanak különbséget tenni jó és rossz érintés között, s hogy igenis a testüket ők maguk birtokolják, a hatalom az övék. S talán az a mondat, amelyet elköszönéskor a Szia szinonímájaként használ sok szülő, hogy Vigyázz magadra, további értelmet nyer. Miért? Mert nem csak sorokat, ritmusokat és rímeket tanulnak meg a gyerekek, hanem azt, amit minden szülő a megszületését követő első percben érez, Minden gyerek kicsi kincs.

Megszülettél, de jól tetted,
tiéd lett a saját tested.
Vigyázni rá nagyon kell,
nem mondhatjuk elégszer.

Szabó T. Anna: Minden gyerek kicsi kincs

További tartalmak a témában

Mélyen elgondolkodtató kísérlet a Csapda a neten, amely leleplezi, hogyan vált a gyermekbántalmazás e modern formája mindennapos, rendkívüli módon elterjedt fenyegetéssé.
Kényes kérdések? Itt megtalálhatod rá a választ, akár kamaszként, akár felnőttként, szülőként, tanárként vagy családtagként keresed. Yelon – nem vagy egyedül.
Ha a gyerek gondolatai és kérdései mentén együtt feldolgozzuk a történteket, akkor benne is a helyére kerül, ami történt, így pedig kisebb eséllyel okoz majd számára félelmetes, szorongató érzéseket.
Olvasd el összefoglalónkat a legfontosabb kérdésekről és válaszokról a Minden gyerek kicsi kincs könyvvel kapcsolatban!

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

Mitől jó a digitális oktatás: tippek gyerekektől tanároknak

Tudd meg, hogy a gyerekek szerint mi teheti jobbá a digitális oktatást, válassz alábbi adományösszegek közül és töltsd le tanároknak szóló tippjeinket!

A gyerekbántalmazás leggyakoribb formái – plakát

Válassz az alábbi adományösszegek közül és töltsd le A gyerekbántalmazás leggyakoribb formái plakátot!

Veszélyeztetés típusai

Válassz az alábbi adományösszegek közül és töltsd le Veszélyeztetés típusai szakmai anyagunkat!

Cikkajánló

×
×

Cart