Kérdések és válaszok a “gyermekvédelmi” népszavazásról- 2. kérdés

Kérdés: Támogatja-e Ön, hogy kiskorú gyermekek számára nemi átalakító kezeléseket népszerűsítsenek? Válasz: Nem érthető a kérdés.

Hintalovon

2022.02.24.

Népszavazási “Kérdések és válaszok” – négyrészes sorozatunkban a gyermekjogok és a gyerekek legfőbb érdeke szempontjából értékelve végigvesszük a “gyermekvédelmi” népszavazás egyes kérdéseit: Érthetőek-e a kérdések, adható-e rájuk egyértelmű válasz, mi lehet a szakmai háttere az egyes kérdéseknek, mit volna érdemes végiggondolni a feltett kérdések és a gyerekvédelem kontextusában?

2. kérdés: Támogatja-e Ön, hogy kiskorú gyermekek számára nemi átalakító kezeléseket népszerűsítsenek?

Válasz: Nem érthető a kérdés.  

Miért?

Először is, a gyermekvédelmi törvény – ami 1997 óta szabályozza a magyar gyermekvédelem területeit, a gyermeki jogokat, a szülői és társadalmi felelősséget a gyermekek jólléte kapcsán -, egy szót sem szól a nemi átalakító kezelések veszélyéről. Ennek alapvetően az az oka, hogy ez nem egy valós probléma. A hatályos jogszabályok szerint 18 éven aluli gyermek számára nem elérhetőek a nemi átalakító kezelések. Ez a szabály mind a gyermekjogi, mind gyermekvédelmi szempontokkal összhangban van. 

Másodszor, a nemi átalakító kezelések a nemi diszfóriához kapcsolódnak (ami egy spektrum, és nagyon leegyszerűsítve azt jelenti, hogy valaki nem érzi magát önazonosnak a saját biológiai nemével kapcsolatban). Minden egészségügyi szolgáltatás kapcsán 16 éves korig elsősorban a szülőt tájékoztatják az orvosok a gyermek helyzetéről. A gyermek tájékoztatása a jogszabályok alapján (és a gyakorlatban is jellemző módon) ez után következik. 

A “népszerűsítés” alatt mit értünk?

A WHO 2010-ben fogadta el az Szexuális Edukációra vonatkozó európai standardjait.  Ennek megfelelően 15-16 éves kor felett ajánlott a gyermekeknek az ún. coming outtal összefüggő témákban információt megosztani. Ez hangsúlyozottan nem csoportos foglalkozásokat jelent főszabály szerint, hanem azt, hogy a gyerekeknek ebben az életkorban ajánlott, hogy érdeklődésük szerint információhoz jussanak olyan témákról, amelyek érinthetik a nemváltás kérdését.  

A WHO tehát, ami alapvetően közegészségügyi oldalról illetve a szexuális jogok felől közelíti a kérdést, fontosnak tartja, hogy 15-16 éves gyerekek is információhoz juthassanak hiteles, szakmai forrásból, szexuális edukációs foglalkozásokon. Hogy mást ne mondjunk, azért, hogy ne a neten kutakodjanak, ellenőrizetlen információk tömege és pornó között. 

A szexuális edukáció alapelvei nem engedik meg, hogy bármilyen “propaganda” megjelenjen. Ez összhangban van a jelenlegi magyar szabályozással, ami szerint minden olyan magatartás, ami a gyermekeket egészségügyi beavatkozás elvégzésére hívja fel szülői tudomás és beleegyezés nélkül, az ellentétes a gyermekjogi és gyermekvédelmi alapelvekkel. 

A nemi diszfóriával küzdők sok nehézségről számolnak be. Szorongás, félelem, mentális problémák, önértékelési zavarok – hogy csak néhány példát említsek. Mindenki, akit ez érint, támogatást és segítséget kell, hogy kapjon. Ezek között az orvosi beavatkozás egy sokadik lépés a jelenlegi szakmai protokollok szerint is. 

 

További tartalmak a témában

Sokat lehet tenni a pandémia szülte gyerekeket érintő traumatikus helyzetek megelőzése és kezelése terén: állami és intézményi szinten egyaránt – Nagy-Britannia jó gyakorlatai.
Ma 30 éve csatlakozott Magyarország az ENSZ Gyermekjogi Egyezményéhez. Mire volt elég az azóta eltelt, több mint negyed évszázad?  Hol tart ma hazánkban a gyermekjogok elismertsége és képviselete, mit ismernek ebből a döntéshozók, a társadalom, mit tudnak a jogaikról maguk a gyerekek?
A Hintalovon Alapítvány jogásza és Gyermekjogi Követei segítették az ELTE alapjogi jogalanyiság kutatását.

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

Mik azok a gyermekjogok

Mik azok a gyerekjogok? – Plakát

Plakátunkon sorra vesszük a gyerekek jogait, ha ismered a jogaidat, akkor tudod tisztelni mások jogait is!

Iskolaváltás szabályai – Összefoglaló plakát

Elköltöztök? Bántják a gyereked az iskolában? Ha kíváncsi vagy az iskolaváltással kapcsolatos legfontosabb információkra, válassz az alábbi adományösszegek közül és töltsd le még ma kiadványunk!

Ne posztolj

Ne posztolj a gyerekről!

Tudod mi az a digitális lábnyom? Tudtad, hogy van összefüggés a posztolt képek és az iskolai bullying között? Legyetek online is biztonságban!

Cikkajánló

×
×

Cart