Népszavazási “Kérdések és válaszok” – négyrészes sorozatunkban a gyermekjogok és a gyerekek legfőbb érdeke szempontjából értékelve végigvesszük a “gyermekvédelmi” népszavazás egyes kérdéseit: Érthetőek-e a kérdések, adható-e rájuk egyértelmű válasz, mi lehet a szakmai háttere az egyes kérdéseknek, mit volna érdemes végiggondolni a feltett kérdések és a gyerekvédelem kontextusában?
2. kérdés: Támogatja-e Ön, hogy kiskorú gyermekek számára nemi átalakító kezeléseket népszerűsítsenek?
Válasz: Nem érthető a kérdés.
Miért?
Először is, a gyermekvédelmi törvény – ami 1997 óta szabályozza a magyar gyermekvédelem területeit, a gyermeki jogokat, a szülői és társadalmi felelősséget a gyermekek jólléte kapcsán -, egy szót sem szól a nemi átalakító kezelések veszélyéről. Ennek alapvetően az az oka, hogy ez nem egy valós probléma. A hatályos jogszabályok szerint 18 éven aluli gyermek számára nem elérhetőek a nemi átalakító kezelések. Ez a szabály mind a gyermekjogi, mind gyermekvédelmi szempontokkal összhangban van.
Másodszor, a nemi átalakító kezelések a nemi diszfóriához kapcsolódnak (ami egy spektrum, és nagyon leegyszerűsítve azt jelenti, hogy valaki nem érzi magát önazonosnak a saját biológiai nemével kapcsolatban). Minden egészségügyi szolgáltatás kapcsán 16 éves korig elsősorban a szülőt tájékoztatják az orvosok a gyermek helyzetéről. A gyermek tájékoztatása a jogszabályok alapján (és a gyakorlatban is jellemző módon) ez után következik.
A “népszerűsítés” alatt mit értünk?
A WHO 2010-ben fogadta el az Szexuális Edukációra vonatkozó európai standardjait. Ennek megfelelően 15-16 éves kor felett ajánlott a gyermekeknek az ún. coming outtal összefüggő témákban információt megosztani. Ez hangsúlyozottan nem csoportos foglalkozásokat jelent főszabály szerint, hanem azt, hogy a gyerekeknek ebben az életkorban ajánlott, hogy érdeklődésük szerint információhoz jussanak olyan témákról, amelyek érinthetik a nemváltás kérdését.
A WHO tehát, ami alapvetően közegészségügyi oldalról illetve a szexuális jogok felől közelíti a kérdést, fontosnak tartja, hogy 15-16 éves gyerekek is információhoz juthassanak hiteles, szakmai forrásból, szexuális edukációs foglalkozásokon. Hogy mást ne mondjunk, azért, hogy ne a neten kutakodjanak, ellenőrizetlen információk tömege és pornó között.
A szexuális edukáció alapelvei nem engedik meg, hogy bármilyen “propaganda” megjelenjen. Ez összhangban van a jelenlegi magyar szabályozással, ami szerint minden olyan magatartás, ami a gyermekeket egészségügyi beavatkozás elvégzésére hívja fel szülői tudomás és beleegyezés nélkül, az ellentétes a gyermekjogi és gyermekvédelmi alapelvekkel.
A nemi diszfóriával küzdők sok nehézségről számolnak be. Szorongás, félelem, mentális problémák, önértékelési zavarok – hogy csak néhány példát említsek. Mindenki, akit ez érint, támogatást és segítséget kell, hogy kapjon. Ezek között az orvosi beavatkozás egy sokadik lépés a jelenlegi szakmai protokollok szerint is.