Hogyan látják a gyerekek a bántalmazást?

A Hintalovon Alapítvány online felmérést indít Te hogy látod? címmel, hogy megismerje a gyerekek véleményét a gyerekbántalmazás témájában.
Te hogy látod

Hintalovon

2021.05.13.

A gyerekek bántalmazásáról legtöbbször a család vagy az iskola vonatkozásában beszélünk, pedig a gyerekek könnyen kerülnek bántó vagy erőszakos helyzetekbe máshol is – például a sportpályán, a plázában, a lépcsőházban, a buszon, a nyilvános mosdóban, az orvosi vizsgálóban vagy a parkban. 

Mitől függ, hogy mit tesznek ilyenkor a gyerekek? Mikor hagyják az esetet annyiban, és mikor állnak bele? Mesélnek róla másnak? Kikre számíthatnak a gyerekek?

A Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány online felmérést indít a 13–17 éves fiatalok válaszainak megismerésére. Szeretnék elérni, hogy a gyerekek tudatosan és kevésbé védtelenül nézzenek szembe ezekkel a helyzetekkel. A Te hogy látod? kérdőívek célja, hogy felmérje, hogyan érdemes támogatni ebben a közösségeket, milyen megerősítésre van szüksége a szülőknek, szakembereknek, gyerekeknek.

Az erőszakmentes gyermekkor azon is múlik, hogy mennyire biztonságos az a közösség, ahol a gyerekek felnőnek. Észreveszi-e, normálisnak, elfogadhatónak tekinti-e az erőszakot, milyen információt és érzelmi támogatást nyújt a gyerekeknek, és a közösség aktív résztvevőjeként, alakítójaként gondol-e rájuk az erőszakkal szembeni küzdelemben? A felnőttek erőszakhoz való viszonyát vizsgáló kérdőív, és egy település életét vizsgáló fókuszcsoportos kutatás mellett a Te hogy látod? kérdőívek lehetővé teszik, hogy a gyerekek véleményét is figyelembe vegyük a témában. 

A felmérés 2021. június 30-ig történik. A felmérés anonim, így a gyerekek nem lesznek beazonosíthatóak. A felmérés három kérdőívből áll: az elsőben és a másodikban azonos helyzetekkel, de más kérdésekkel találkoznak a gyerekek. A kérdések a tájékoztatás és a környezet szerepét, illetve az észlelt társas támogatottságot vizsgálják. 

  1. kérdőív: Beleállsz?
  2. kérdőív: Elmesélnéd?
  3. kérdőív: Kikre számíthatsz?

A felmérésben a kezdetektől részt vettek az alapítvány középiskolás önkéntesei, a Gyermekjogi Követek. Közel 10 találkozón át dolgoztak az alapítvány munkatársaival a kérdések, esetek kialakításán és a felmérés formáján, és segítik annak népszerűsítését, majd később az eredmények elemzését is.

A kutatás nemzetközi együttműködésben, 5 országban zajlik (Albánia, Magyarország, Moldova, Románia, Szlovákia). Az eredményeket a Hintalovon weboldalán tesszük közzé 2021 végén, amely alapján majd cselekvési terv készül a közösségek megerősítéséért.

További tartalmak a témában

Kik a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány Kiskorú Kollégái? Egyszerre tanácsadóink, aktivistáink, társkutatóink, szerzőink, előadóink és önkénteseink.
Minősítés és a szavaik kiforgatása helyett összefoglaltuk mit tehetsz meg és mit érdemes átgondolnod felnőttként, amikor a gyerekek kiállnak a saját véleményük mellett.
Ha végzős vagy és szükséged van még pár óra munkára, hogy az érettségid előtt teljesítsd az 50 órás közösségi szolgálatot, a Hintalovon Alapítványnál online is megteheted.

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

mi értelme az online kérdőíveknek

Van értelme kitöltenem? Kérdőíves konzultációkról gyerekeknek

Mire jó egy online kérdőív? Tényleg számít, mit gondolnak a gyerekek? Honnan tudhatjuk, hogy nem élnek vissza vele?

Gyerekek rendezvényeken, konferenciákon

Gyerekek rendezvényeken, konferenciákon

Ha kíváncsi vagy, hogy mit érdemes végiggondolnod, ha a gyerekek is aktív résztvevői az általad szervezett rendezvénynek, akkor válassz az alábbi  adományösszegek közül és töltsd le erről szóló kiadványunkat!

Top 10 ötlet a digitális oktatáshoz – Plakát

Mitől működne jobban a digitális oktatás? Mire van szüksége a gyerekeknek a hatékony online tanuláshoz? Megkérdeztük a gyerekeket!

Cikkajánló

×
×

Cart