Hogyan látják a gyerekek a bántalmazást?

A Hintalovon Alapítvány online felmérést indít Te hogy látod? címmel, hogy megismerje a gyerekek véleményét a gyerekbántalmazás témájában.
Te hogy látod

Hintalovon

2021.05.13.

A gyerekek bántalmazásáról legtöbbször a család vagy az iskola vonatkozásában beszélünk, pedig a gyerekek könnyen kerülnek bántó vagy erőszakos helyzetekbe máshol is – például a sportpályán, a plázában, a lépcsőházban, a buszon, a nyilvános mosdóban, az orvosi vizsgálóban vagy a parkban. 

Mitől függ, hogy mit tesznek ilyenkor a gyerekek? Mikor hagyják az esetet annyiban, és mikor állnak bele? Mesélnek róla másnak? Kikre számíthatnak a gyerekek?

A Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány online felmérést indít a 13–17 éves fiatalok válaszainak megismerésére. Szeretnék elérni, hogy a gyerekek tudatosan és kevésbé védtelenül nézzenek szembe ezekkel a helyzetekkel. A Te hogy látod? kérdőívek célja, hogy felmérje, hogyan érdemes támogatni ebben a közösségeket, milyen megerősítésre van szüksége a szülőknek, szakembereknek, gyerekeknek.

Az erőszakmentes gyermekkor azon is múlik, hogy mennyire biztonságos az a közösség, ahol a gyerekek felnőnek. Észreveszi-e, normálisnak, elfogadhatónak tekinti-e az erőszakot, milyen információt és érzelmi támogatást nyújt a gyerekeknek, és a közösség aktív résztvevőjeként, alakítójaként gondol-e rájuk az erőszakkal szembeni küzdelemben? A felnőttek erőszakhoz való viszonyát vizsgáló kérdőív, és egy település életét vizsgáló fókuszcsoportos kutatás mellett a Te hogy látod? kérdőívek lehetővé teszik, hogy a gyerekek véleményét is figyelembe vegyük a témában. 

A felmérés 2021. június 30-ig történik. A felmérés anonim, így a gyerekek nem lesznek beazonosíthatóak. A felmérés három kérdőívből áll: az elsőben és a másodikban azonos helyzetekkel, de más kérdésekkel találkoznak a gyerekek. A kérdések a tájékoztatás és a környezet szerepét, illetve az észlelt társas támogatottságot vizsgálják. 

  1. kérdőív: Beleállsz?
  2. kérdőív: Elmesélnéd?
  3. kérdőív: Kikre számíthatsz?

A felmérésben a kezdetektől részt vettek az alapítvány középiskolás önkéntesei, a Gyermekjogi Követek. Közel 10 találkozón át dolgoztak az alapítvány munkatársaival a kérdések, esetek kialakításán és a felmérés formáján, és segítik annak népszerűsítését, majd később az eredmények elemzését is.

A kutatás nemzetközi együttműködésben, 5 országban zajlik (Albánia, Magyarország, Moldova, Románia, Szlovákia). Az eredményeket a Hintalovon weboldalán tesszük közzé 2021 végén, amely alapján majd cselekvési terv készül a közösségek megerősítéséért.

További tartalmak a témában

Hogyan dolgozott a Hintalovon Alapítvány a gyermekjogi követekkel a közösségi gyermekvédelem projektben? Olvasd el a beszámolót!
Miért fontos a gyerekek véleménye? Hogyan vehetnek részt a gyerekek a közösségi gyerekvédelemben? Tudj meg többet a közösségi gyermekvédelemről!
Milyen szerepe van a közösségeknek a gyerekek védelmében? Hogyan lehet a közösségeket megerősíteni, ezáltal a gyerekek életét biztonságosabbá tenni? A Hintalovon Alapítvány két éve tartó projektjében többek közt ezekre a kérdésekre kereste a választ.
Fiatalok jelentkezését várja az Eurochild Gyerektanácsa!

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

10 alapelv, ha felnőttekkel dolgozik a gyereked

Hogyan dolgozzon együtt egy gyerek felnőttekkel? Milyen jogai vannak, milyen feltételeket kell, hogy biztosítanak neki? Olvass utána!

Szempontrendszer

Szempontrendszer – a véleményükért kiálló gyerekek támogatásához

Virrasztást, sztrájkot, petíciót vagy más akciót szerveznek a suliban? Miket fontos átgondolni előtte?  Ha kíváncsi válaszainkra, válassz az alábbi adományösszegek közül és töltsd le kiadványunkat!

Lili és a bátorság: Te tudod- titoknyitogató füzet

Mia különbség jó és rossz titok között? Ilyen és ehhez hasonló nehéz témákat jár körbe Te tudod- titoknyitogató fűzet.

Cikkajánló

×
×

Cart