A gyerekek bántalmazásáról legtöbbször a család vagy az iskola vonatkozásában beszélünk, pedig a gyerekek könnyen kerülnek bántó vagy erőszakos helyzetekbe máshol is – például a sportpályán, a plázában, a lépcsőházban, a buszon, a nyilvános mosdóban, az orvosi vizsgálóban vagy a parkban.
Mitől függ, hogy mit tesznek ilyenkor a gyerekek? Mikor hagyják az esetet annyiban, és mikor állnak bele? Mesélnek róla másnak? Kikre számíthatnak a gyerekek?
A Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány online felmérést indít a 13–17 éves fiatalok válaszainak megismerésére. Szeretnék elérni, hogy a gyerekek tudatosan és kevésbé védtelenül nézzenek szembe ezekkel a helyzetekkel. A Te hogy látod? kérdőívek célja, hogy felmérje, hogyan érdemes támogatni ebben a közösségeket, milyen megerősítésre van szüksége a szülőknek, szakembereknek, gyerekeknek.
Az erőszakmentes gyermekkor azon is múlik, hogy mennyire biztonságos az a közösség, ahol a gyerekek felnőnek. Észreveszi-e, normálisnak, elfogadhatónak tekinti-e az erőszakot, milyen információt és érzelmi támogatást nyújt a gyerekeknek, és a közösség aktív résztvevőjeként, alakítójaként gondol-e rájuk az erőszakkal szembeni küzdelemben? A felnőttek erőszakhoz való viszonyát vizsgáló kérdőív, és egy település életét vizsgáló fókuszcsoportos kutatás mellett a Te hogy látod? kérdőívek lehetővé teszik, hogy a gyerekek véleményét is figyelembe vegyük a témában.
A felmérés 2021. június 30-ig történik. A felmérés anonim, így a gyerekek nem lesznek beazonosíthatóak. A felmérés három kérdőívből áll: az elsőben és a másodikban azonos helyzetekkel, de más kérdésekkel találkoznak a gyerekek. A kérdések a tájékoztatás és a környezet szerepét, illetve az észlelt társas támogatottságot vizsgálják.
- kérdőív: Beleállsz?
- kérdőív: Elmesélnéd?
- kérdőív: Kikre számíthatsz?
A felmérésben a kezdetektől részt vettek az alapítvány középiskolás önkéntesei, a Gyermekjogi Követek. Közel 10 találkozón át dolgoztak az alapítvány munkatársaival a kérdések, esetek kialakításán és a felmérés formáján, és segítik annak népszerűsítését, majd később az eredmények elemzését is.
A kutatás nemzetközi együttműködésben, 5 országban zajlik (Albánia, Magyarország, Moldova, Románia, Szlovákia). Az eredményeket a Hintalovon weboldalán tesszük közzé 2021 végén, amely alapján majd cselekvési terv készül a közösségek megerősítéséért.