A Hintalovon is részt vesz az ELTE kutatásában

A Hintalovon Alapítvány jogásza és Gyermekjogi Követei segítették az ELTE alapjogi jogalanyiság kutatását.
elte együttműködés

Hintalovon

2021.03.04.

Élhetnek-e a gyerekek és a fogyatékossággal élő emberek az alapjogaikkal? Hogy látják ezt a bíróságok? Mit gondolnak erről maguk a gyerekek? A Hintalovon részvétele a kutatásban a gyerekek szempontjainak érvényesülésében támogatja a kutatást.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán 2019-től folyik két kutatás jogalanyiság és cselekvőképesség témakörében. Az alapjogi jogalanyiság kidolgozásával foglalkozó projekt egyik központi kérdése, hogy a gyermekek és a fogyatékossággal élő emberek ténylegesen élhetnek-e alapjogaikkal.

Látszólag magától értetődő, kik rendelkeznek alapvető jogokkal és kik érvényesíthetik e jogaikat a jogvédő szervek előtt. Minden ember feltétlen és teljes alapjogi jogalanyisággal bír, azaz megilleti valamennyi alapjog, valamint általánosan elismert a szervezetek/jogi személyek jogalanyisága is. A joggyakorlat azonban azt mutatja, hogy a jogalkalmazó szervek e hagyományos jogalanyok ügyeiben is számos elméletileg tisztázatlan kérdéssel szembesülnek. Mindeközben pedig új igénybejelentők (például a mesterséges intelligencia, a természet) is megjelentek. – beszámoló a kutatásról az ELTE weboldalán

Arra is keresik a választ, hogy az európai bíróságok milyen válaszokat adnak a gyermekek és a fogyatékossággal élő emberek alapjogainak érvényesítésével kapcsolatos kérdésekre. Ezért 2021 nyarán fiktív jogesetekkel, ún. vignettákkal kapcsolatban osztják meg egymással magyar és külföldi szakemberek a tapasztalataikat. Ahhoz, hogy ezek a vignetták tényleg valós, életszerű helyzeteket mutassanak be, a kutatók külső szakértőket, civileket, érintetteket is bevontak, hogy elmondhassák a véleményüket az esetekkel kapcsolatban.

A Hintalovon Alapítvány szakértőjét és Gyermekjogi Követeit is felkérték véleményezésre egy, 2021. február 19-én tartott online konferencián, hogy a fiktív jogesetekben a gyermekek nézőpontja és tapasztalata is megjelenjen. Az Alapítvány számára azért is nagyon fontos ez a kezdeményezés, mert példakértékű, amikor fiatalokat bevonják az őket érintő kérdésekbe, ez a valódi gyerekrészvétel.

Kiemelt kép innen.

Támogass minket adód 1%-ával, és tegyünk együtt azért, hogy minden gyerek biztonságban és jól legyen.

Már kilencedik éve képviseljük a gyermekjogokat, közvetítünk, kutatunk, megmutatunk, elmagyarázunk, segítséget nyújtunk, meghallgatunk, kiállunk, leírunk, közzéteszünk, támogatunk és megerősítünk.

Segíts minket adód 1%-ával, hogy továbbra is kiállhassunk a gyerekekért és jogaikért!

Adószámunk: 18752836-2-41

Sikeres másolás!

Neked csak két perc, nekünk hatalmas segítség.

További tartalmak a témában

Ebben a cikkben összegyűjtöttük, hogy kihez fordulhatsz gyerekként, és mit tehetsz, ha azt tapasztalod, hogy téged vagy mást bántanak.
A civilek és a kormány félévente esedékes találkozóján Gyermekjogi Követünk az első gyermek résztvevőként vett részt, miután 2019-ben a követek meghívást kaptak a részvételre.
Az Európai Unió (EU) szeretné meghallgatni és figyelembe venni a gyerekek véleményét a fontos döntésekben. Ezt segíti az EU Gyermekrészvételi Platformja.

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

Rendezvényt szervezel gyerekekkel?

Ha gyerekek is lesznek az eseményen, amit szervezel, akkor ez az anyag neked szól. Mutasd meg, hogy ez egy olyan rendezvény, ahol egy gyerek nem eszköz és nem díszlet!

Szexedukáció szülőknek -10 napos e-mail kurzus

Felvilágosítás – szexedukáció szülőknek – 10 napos e-mail-kurzus

Ha kiváncsi vagy e-mail-kurzusunkra, válassz az alábbi adományösszegek közül és jelentkezz még ma!

Gyerekjogok a nőgyógyásznál - Plakát

Gyerekjogok a nőgyógyásznál – Plakát

Milyen jogai vannak a gyerekeknek, kamaszoknak a nőgyógyásznál? Milyen tájékoztatási kötelezettsége van az orvosnak a szülők felé?

Cikkajánló

×
×

Cart