Segítség, kiközösítenek! Mit tehetek, hogy ez megváltozzon?

Nagyon fontos tudnod, hogy amennyiben kiközösítenek téged, az nem a te hibád. Éppen emiatt érdemes egy olyan emberrel beszélned, akiben megbízol, és tudod, hogy támogatni fog téged - a lényeg, hogy ne maradj egyedül ezzel a helyzettel.
kiközösítés segítség mit tegyek

Hintalovon

2019.09.21.

Szinte nem létezik olyan ember a földön – vagy csak nagyon kevés –, akit nem közösítettek ki gyermekkorában. Azonban felnőttkorban sem ritka, hogy megtörténik – elég csak a munkahelyi belharcokra gondolni. A felnőtteknek ugyanakkor nagyobb mozgásterük van, több döntést tudnak hozni az életükben, és több tapasztalattal rendelkeznek, mint a gyerekek. Ezáltal kevésbé kiszolgáltatottabbak a bántalmazóval szemben, ami a csoportos formáját illeti.

A törzsi társadalmakra jellemző legsúlyosabb büntetés a kiközösítés (volt), amibe a feljegyzések szerint bele is lehet halni, hiszen ilyenkor senki nem szólhat és érintkezhet a kiközösítettel. Így ezt mindenki próbálja elkerülni, akár úgy, hogy előbb kezdi el a gúnyolódást és a kizárást, hogy nehogy neki legyen ebben része. Vagy az is előfordulhat, hogy korábbi élményére alapozva inkább elkerüli a csoportokat, visszahúzódik. De pozitív kimenetellel is végződhet: ha proaktívan tesz a közösségért, hogy ez ne forduljon elő mással, másik közösségben.
 

Amennyiben te is áldozat vagy, a legfőbb kulcs a kommunikáció

Nagyon fontos tudnod, hogy amennyiben kiközösítenek téged, az nem a te hibád. Éppen emiatt érdemes egy olyan emberrel beszélned, akiben megbízol, és tudod, hogy csak támogatna téged, és segítene abban, hogy jobban érezd magad. Megpróbálhatsz azokkal a személyekkel is kommunikálni, akik kiközösítenek, amennyiben nem tartasz tőlük, és nem félsz attól, hogy még jobban eldurvult a helyzet. Természetesen mindezt úgy érdemes csinálni (ami nem könnyű), hogy a lehető leghiggadtabb marad az ember, még akkor is, amennyiben a kiközösítő egyén/csoport provokálni próbálja

Amikor fizikai vagy lelki terrorral is jár a kiközösítés, és ennek te (is) az áldozata vagy, mindenképpen kérj segítséget egy felnőttől! Ha nem tudod, kihez fordulhatnál, a Yelon chaten (yelon.hu) és a Kék Vonal telefonszámán (116 111) név nélkül, ingyenesen beszélgethetsz. Meghallgatnak, és közösen gondolkodnak veled a lehetséges megoldásokon. 

A cikk a Yelon közreműködésével készült. Ha szívesen olvasnál még szexről, kapcsolatokról, a tested működéséről, látogass el a weboldalukra! A Yelon egy anonim chatet is működtet, ahol a 10–18 évesek saját kérdéseiket tehetik fel szakembereknek, és bármiről beszélgethetnek, ami érdekli őket.

forrás: glamour.hu

Támogass minket adód 1%-ával, és tegyünk együtt azért, hogy minden gyerek biztonságban és jól legyen.

Már kilencedik éve képviseljük a gyermekjogokat, közvetítünk, kutatunk, megmutatunk, elmagyarázunk, segítséget nyújtunk, meghallgatunk, kiállunk, leírunk, közzéteszünk, támogatunk és megerősítünk.

Segíts minket adód 1%-ával, hogy továbbra is kiállhassunk a gyerekekért és jogaikért!

Adószámunk: 18752836-2-41

Sikeres másolás!

Neked csak két perc, nekünk hatalmas segítség.

További tartalmak a témában

Mik a korhatárok? Mennyi idős korban, mihez van joga a gyereknek az orvosnál egyedül, és kísérővel? Miről kell tájékoztatni, és miről dönthet saját maga?
A civilek és a kormány félévente esedékes találkozóján Gyermekjogi Követünk az első gyermek résztvevőként vett részt, miután 2019-ben a követek meghívást kaptak a részvételre.
A fiúk inkább érzik úgy, hogy figyelembe veszik a véleményüket, különösen a közélet terén. A lányokkal többet beszélnek a szexualitásról, drogokról és alkoholról. De milyen érzéseik vannak a gyerekeknek mindezzel kapcsolatban..?
478 iskolában egy újabb szereplő lépi át az iskola küszöbét minden tanítási napon és csatlakozik az iskola életébe: az ezzel az őj helyzettel kapcsolatos, leggyakrabban felmerülő kérdésekre gyűjtöttük össze a szakértők válaszait.

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

Párkapcsolat vagy szülőség?

Párkapcsolat vagy szülőség?

Szülőként annyi mindenre kell figyelni... Összegyűjtöttünk néhány hasznos tippet, amelyek segíthetnek a párkapcsolatot megerősíteni.

Gyerekek rendezvényeken, konferenciákon

Gyerekek rendezvényeken, konferenciákon

Ha kíváncsi vagy, hogy mit érdemes végiggondolnod, ha a gyerekek is aktív résztvevői az általad szervezett rendezvénynek, akkor válassz az alábbi  adományösszegek közül és töltsd le erről szóló kiadványunkat!

Fesztiválszezon: Tanácsok szülőknek

Mire érdemes odafigyelnünk, ha bulizni indul a gyerekünk? Ha kíváncsi vagy leghasznosabb tippjeinkre, válassz az alábbi adományösszegek közül és töltsd le még ma kiadványunk!

Cikkajánló

×
×

Cart