Mi a gyermekvédelmi jelzőrendszer?

Te tudod kikből áll a gyermekvédelmi jelzőrendszer? Mi történik egy gyermekvédelmi jelzéssel? Tudj meg többet összefoglaló cikkünkből!

Hintalovon

2025.03.17.

A gyermekvédelmi jelzőrendszer egy korai észlelő és figyelmeztető rendszer. Olyan szakemberekből áll, mint a pedagógusok, orvosok, szociális segítők, akik észlelik, ha egy gyermek veszélyben van. Ők jelzik a problémát a család- és gyermekjóléti szolgálatoknak vagy a hatóságoknak, akik utána megteszik a szükséges lépéseket.

Fontos kiemelni, hogy a jelzés nem feljelentés! A jelzés egy gyermekvédelmi rendszeren belüli információ átadás, aminek célja a gyerek helyzetéről tájékoztatást adni más szakembereknek, és ha szükséges, segítséget nyújtania  gyereknek és családjának. 

Fontos azt is tisztázni, hogy a gyerek érdekében tett jelzés miatt nem érhet senkit hátrány. Erről bővebben itt írtunk. 

A jelzőrendszernek nem csak szakember tagjai vannak. Bármelyik aggódó felnőtt is tehet jelzést, ha gyerek veszélyeztetése jut a tudomására. De akár gyerekek is tehetnek jelzést egy felnőttön keresztül. 

A jelzést meg lehet tenni név nélkül is. Lehet jelezni írásban (emailben, levélben), de akár telefonon is. 

Ha egy jelzést nem a megfelelő helyre küld valaki (pl. nem a gyerek lakóhelye szerinti gyerekjóléti szolgálatnak), akkor a jelzést a szakembereknek továbbítaniuk kell a megfelelő helyre. 

Jogszabály alapján egyetlen jelzés sem maradhat következmények nélkül. Mindegyiket komolyan kell venni, meg kell vizsgálni, és ha szükséges, a megfelelő lépéseket meg kell tenni. 

Mi történik a beérkező jelzéssel? 

Az alábbi ábra a hatályos jelzőrendszeri protokollból való, és leírja azt a folyamatot, ahogyan a gyerek veszélyeztetettségének gyanújából konkrét gyermekvédelmi lépések lesznek. 

További tartalmak a témában

A Hintalovon Alapítvány jogásza és Gyermekjogi Követei segítették az ELTE alapjogi jogalanyiság kutatását.
A gyerekes családok életét nagyban befolyásolja az oktatási intézményekre a járványhelyzetben vonatkozó zárási és nyitási szabályok. Sok kérdést kaptunk az április 19-i újranyitással kapcsolatban, mivel számos egyedi szempont merülhet fel a családok életében, amit mind mérlegelniük kell ahhoz, hogy a legjobban dönthessenek a saját biztonságukról.

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

Gyerekjogok az orvosnál – Plakát

Milyen jogai vannak a gyerekeknek, kamaszoknak az orvosnál? Milyen tájékoztatási kötelezettsége van az orvosnak a szülők felé?

Nevelés vagy büntetés? – plakát

Mi a nevelés célja? Mi a különbség az egészséges fegyelmezés és a büntetés között? Tudd meg szülőknek készült plakátunkról!

Nyári munka 1×1

Mire figyelj szülőként, ha nyáron dolgozna a gyereked? Minden, amit a gyerekek nyári munkavállalásával tudnod érdemes. Ha kiváncsi vagy összefoglalónkra, válassz az alábbi adományösszegek közül és töltsd le még ma kiadványunk!

Cikkajánló

×
×

Cart