Mi a gyermekvédelmi jelzőrendszer?

Te tudod kikből áll a gyermekvédelmi jelzőrendszer? Mi történik egy gyermekvédelmi jelzéssel? Tudj meg többet összefoglaló cikkünkből!

Hintalovon

2025.03.17.

A gyermekvédelmi jelzőrendszer egy korai észlelő és figyelmeztető rendszer. Olyan szakemberekből áll, mint a pedagógusok, orvosok, szociális segítők, akik észlelik, ha egy gyermek veszélyben van. Ők jelzik a problémát a család- és gyermekjóléti szolgálatoknak vagy a hatóságoknak, akik utána megteszik a szükséges lépéseket.

Fontos kiemelni, hogy a jelzés nem feljelentés! A jelzés egy gyermekvédelmi rendszeren belüli információ átadás, aminek célja a gyerek helyzetéről tájékoztatást adni más szakembereknek, és ha szükséges, segítséget nyújtania  gyereknek és családjának. 

Fontos azt is tisztázni, hogy a gyerek érdekében tett jelzés miatt nem érhet senkit hátrány. Erről bővebben itt írtunk. 

A jelzőrendszernek nem csak szakember tagjai vannak. Bármelyik aggódó felnőtt is tehet jelzést, ha gyerek veszélyeztetése jut a tudomására. De akár gyerekek is tehetnek jelzést egy felnőttön keresztül. 

A jelzést meg lehet tenni név nélkül is. Lehet jelezni írásban (emailben, levélben), de akár telefonon is. 

Ha egy jelzést nem a megfelelő helyre küld valaki (pl. nem a gyerek lakóhelye szerinti gyerekjóléti szolgálatnak), akkor a jelzést a szakembereknek továbbítaniuk kell a megfelelő helyre. 

Jogszabály alapján egyetlen jelzés sem maradhat következmények nélkül. Mindegyiket komolyan kell venni, meg kell vizsgálni, és ha szükséges, a megfelelő lépéseket meg kell tenni. 

Mi történik a beérkező jelzéssel? 

Az alábbi ábra a hatályos jelzőrendszeri protokollból való, és leírja azt a folyamatot, ahogyan a gyerek veszélyeztetettségének gyanújából konkrét gyermekvédelmi lépések lesznek. 

Támogass minket adód 1%-ával, és tegyünk együtt azért, hogy minden gyerek biztonságban és jól legyen.

Már kilencedik éve képviseljük a gyermekjogokat, közvetítünk, kutatunk, megmutatunk, elmagyarázunk, segítséget nyújtunk, meghallgatunk, kiállunk, leírunk, közzéteszünk, támogatunk és megerősítünk.

Segíts minket adód 1%-ával, hogy továbbra is kiállhassunk a gyerekekért és jogaikért!

Adószámunk: 18752836-2-41

Sikeres másolás!

Neked csak két perc, nekünk hatalmas segítség.

További tartalmak a témában

Nem lehet része az intézményi sportoktatásnak a megalázó, bántalmazó viselkedés a gyerekekkel szemben.
A Gyermekjogi Központunkhoz az elmúlt napokban több esetben érkezett kérdés elvált szülők gyermekükkel történő kapcsolattartásának az újonnan elmaradt őszi szünetet érintő megvalósulásának lehetőségeiről, és hogy hogyan tudnak azok a szülők e kérdésben a gyerekeik érdekében eljárni, akik között egyébként is kifejezetten és hosszú ideje megromlott a kommunikáció és a kapcsolat.
Hogyan biztosítható a gyerek legjobb érdeke, ha a szülők válnak, vagy ha felmerül a gyerek nevelésbe vétele? Mitől érzik úgy a gyerekek a vonatkozó jogi eljárások során, hogy tisztelik őket, és az ő érdeküket tartják szem előtt?
Gyermekeket szexuálisan bántalmaznak azokon a helyeken, ahol a támadások elől menedéket kapnak, továbbá arról is, hogy a gyerekek szemtanúivá válnak a gondviselőik és más civilek elleni szexuális vagy egyéb erőszakos cselekményeknek. Ennek következtében a gyerekek, akik már amúgy is szenvednek a háború hatásaitól további fizikai és pszichológiai sérüléseknek vannak kitéve. 

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

Rendezvényt szervezel gyerekekkel?

Ha gyerekek is lesznek az eseményen, amit szervezel, akkor ez az anyag neked szól. Mutasd meg, hogy ez egy olyan rendezvény, ahol egy gyerek nem eszköz és nem díszlet!

Gyerekek és a szexualitás

Felvilágosítás – Mikor és mit mondjunk a gyerekeknek a szexualitásról?

Mikor kezdjünk el beszélni a gyerekeknek a szexualitásról? Mikor és milyen információkat, hogyan osszunk meg a gyerekekkel? A felvilágosítás egy folyamat.

Szexedukáció szülőknek -10 napos e-mail kurzus

Felvilágosítás – szexedukáció szülőknek – 10 napos e-mail-kurzus

Ha kiváncsi vagy e-mail-kurzusunkra, válassz az alábbi adományösszegek közül és jelentkezz még ma!

Cikkajánló

×
×

Cart