Az OPERA elkészítette gyerekvédelmi útmutatóját a NEMECSEK Programhoz csatlakozva.
Minden tekintetben arra törekszünk, hogy a gyerekek számára fizikai és lelki szempontból is biztonságos környezetet teremtsünk – emelte ki hangsúlyozottan az OPERA a közelmúltban megszületett Gyermekvédelmi Irányelvével kapcsolatban. A Magyar Állami Operaház ugyanis a tavalyi évben határozta el, hogy csatlakozik a Hintalovon Alapítvány NEMECSEK Programjához és az Alapítvány által kiadott módszertani útmutató és minta-irányelv alapján elkészíti a saját, kifejezetten a színházra szabott gyermekvédelmi irányelvét.
Az OPERA nagyon sok gyerekkel áll kapcsolatban, hiszen sokan közülük nem csupán nézőként érkeznek hozzájuk, hanem tanulói vagy az előadások közreműködői. Ezek a gyerekek az OPERA felnőtt korú munkavállalóival folyamatos kapcsolatban állnak, közösen dolgoznak. Ezért is volt rendkívül fontos az intézmény számára, hogy kidolgozzon egy gyerekvédelmi útmutatót, amely biztosítja a lehetőséget, hogy megóvja a gyerekeket attól, hogy az előadóművészi léttel járó feszített munkatempó, felfokozott érzelmi állapot vagy a balettoktatás során szükséges fizikai érintkezés esetlegesen negatívan érintse őket. Emellett az OPERÁ-ban duális képzésben tanuló fiatalok, valamint a hostessként és természetesen a nézőként érkező gyermekek biztonságát is fókuszba tették az útmutató megszületésekor.
Az OPERA titokládája
A bevezetett irányelvvel a Dalszínház mind a gyerekek, a szüleik, mind pedig az OPERÁ-ban dolgozó munkatársak számára szeretne egy olyan biztonságos közeget teremteni, amelyben mindenki tudja, hogy amennyiben visszaélést tapasztal, milyen módon tudja azt jelezni, s milyen segítséget várhat az OPERÁ-tól. Ezt a célt szolgálja a színház területén két helyen is elhelyezett „titokláda”, amibe a gyerekek akár egy kézzel írt cetlin, név nélkül is megírhatják, ha problémájuk van.
A NEMECSEK Program módszertani útmutatója alapján az útmutató bevezetése előtt elvégezték az auditot, majd alapjaiban az útmutató-mintát felhasználva, de azt folyamat-szemléletű szabályzattá alakítva dolgozták ki önállóan az OPERA saját útmutatóját.
Az elkészült útmutató kiemelt része, hogy a felmerülő problémákat intézményi szinten is kezeljék, azok utóhatásait kielemezzék és megtegyék a szükséges lépéseket a változtatás érdekében.
A NEMECSEK Programról
A NEMECSEK Program elsősorban a prevenciós szemléletet képviseli. A program segítségével történő gyerekvédelmi útmutató – akár önállóan történő – kidolgozása minden gyerekekkel foglalkozó szervezetnek lehetőség. A szervezet konkrét tevékenységétől függetlenül minden olyan intézmény számára – akik valamilyen formában kapcsolatba kerülnek gyerekekkel – fontos, hogy ne utólagos panaszkezelési programjuk legyen. Ehelyett a megelőzést, a biztonságot, az átlátható keretek felállítását és a gyerekekkel kapcsolatba kerülő felnőttek felelősségi körét jelölje ki. Sokkal fontosabb, hogy a gyerekek számára kijelölt út lerakásához köveket és eszközöket adjunk a felnőttek kezébe, amikkel egyedi utakat tudnak formálni, minthogy elengedjük őket a bozótba, hogy maguknak törjenek utat, s később ápoljuk az útközben keletkezett sebeket. Ha a te szervezeted is szeretne csatlakozni a NEMECSEK Programhoz, itt elolvashatod, hogy ennek milyen módjai vannak!
Fotókredit: Nagy Attila / Magyar Állami Operaház.