Mi a gyermekvédelmi jelzőrendszer?

Te tudod kikből áll a gyermekvédelmi jelzőrendszer? Mi történik egy gyermekvédelmi jelzéssel? Tudj meg többet összefoglaló cikkünkből!

Hintalovon

2025.03.17.

A gyermekvédelmi jelzőrendszer egy korai észlelő és figyelmeztető rendszer. Olyan szakemberekből áll, mint a pedagógusok, orvosok, szociális segítők, akik észlelik, ha egy gyermek veszélyben van. Ők jelzik a problémát a család- és gyermekjóléti szolgálatoknak vagy a hatóságoknak, akik utána megteszik a szükséges lépéseket.

Fontos kiemelni, hogy a jelzés nem feljelentés! A jelzés egy gyermekvédelmi rendszeren belüli információ átadás, aminek célja a gyerek helyzetéről tájékoztatást adni más szakembereknek, és ha szükséges, segítséget nyújtania  gyereknek és családjának. 

Fontos azt is tisztázni, hogy a gyerek érdekében tett jelzés miatt nem érhet senkit hátrány. Erről bővebben itt írtunk. 

A jelzőrendszernek nem csak szakember tagjai vannak. Bármelyik aggódó felnőtt is tehet jelzést, ha gyerek veszélyeztetése jut a tudomására. De akár gyerekek is tehetnek jelzést egy felnőttön keresztül. 

A jelzést meg lehet tenni név nélkül is. Lehet jelezni írásban (emailben, levélben), de akár telefonon is. 

Ha egy jelzést nem a megfelelő helyre küld valaki (pl. nem a gyerek lakóhelye szerinti gyerekjóléti szolgálatnak), akkor a jelzést a szakembereknek továbbítaniuk kell a megfelelő helyre. 

Jogszabály alapján egyetlen jelzés sem maradhat következmények nélkül. Mindegyiket komolyan kell venni, meg kell vizsgálni, és ha szükséges, a megfelelő lépéseket meg kell tenni. 

Mi történik a beérkező jelzéssel? 

Az alábbi ábra a hatályos jelzőrendszeri protokollból való, és leírja azt a folyamatot, ahogyan a gyerek veszélyeztetettségének gyanújából konkrét gyermekvédelmi lépések lesznek. 

Támogass minket adód 1%-ával, és tegyünk együtt azért, hogy minden gyerek biztonságban és jól legyen.

Már kilencedik éve képviseljük a gyermekjogokat, közvetítünk, kutatunk, megmutatunk, elmagyarázunk, segítséget nyújtunk, meghallgatunk, kiállunk, leírunk, közzéteszünk, támogatunk és megerősítünk.

Segíts minket adód 1%-ával, hogy továbbra is kiállhassunk a gyerekekért és jogaikért!

Adószámunk: 18752836-2-41

Sikeres másolás!

Neked csak két perc, nekünk hatalmas segítség.

További tartalmak a témában

Hogyan tudják segíteni a szakemberek a gyerekeket, ha az egyik szülő engedély nélkül elviszi a gyerekét egy másik országba, és elszakad a másik szülőtől? Mire kell figyelnie egy bírónak, jogásznak, mikor egy jogellenes gyermekelvitel ügyben találkoznak a gyerekekkel?
SozialMaire-jelöltek közé kerültünk a NEMECSEK Sport Programunkkal. Összesen 290 pályázatból kerültünk be a legjobb 34 közé.
A Gyermekjogi Központunkhoz az elmúlt napokban több esetben érkezett kérdés elvált szülők gyermekükkel történő kapcsolattartásának az újonnan elmaradt őszi szünetet érintő megvalósulásának lehetőségeiről, és hogy hogyan tudnak azok a szülők e kérdésben a gyerekeik érdekében eljárni, akik között egyébként is kifejezetten és hosszú ideje megromlott a kommunikáció és a kapcsolat.
Új EU rendelkezés a gyerekek online biztonságának erősítésére

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

Online zaklatás- Kérdések és válaszok fiataloknak

mi értelme az online kérdőíveknek

Van értelme kitöltenem? Kérdőíves konzultációkról gyerekeknek

Mire jó egy online kérdőív? Tényleg számít, mit gondolnak a gyerekek? Honnan tudhatjuk, hogy nem élnek vissza vele?

What should we pay attention to when organising a fresher’s camp

Mire figyeljünk gólyatábor szervezésekor?

Hogyan lehet olyan gólyatábort és más beavatási szertartást szervezni, amelynek során minden szereplő biztonságban és jól érzi magát?

Cikkajánló

×
×

Cart