Hogyan működik a jelzőrendszer?

Kihez fordulhatsz, ha egy gyermek bajban van? Hogyan működik a gyermekvédelmi jelzőrendszer? Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb információkat.

Hintalovon

2025.03.17.

A jelzőrendszert úgy érdemes elképzeli, mint egy pókhálót, aminek bármelyik pontjára csöppen rá egy vízcsepp, az “tovább rezeg”, és eljut a háló minden pontjára. A cél az, hogy mindenki, aki a gyerek veszélyeztetéséről tud, a nála lévő információt eljuttassa a jelzőrendszer többi tagjához, míg azok végül összeadódva kiadnak egy teljesebb képet a gyerek helyzetéről. 

  1. Észlelés: A jelzőrendszer tagjai figyelik a gyermekek viselkedését, megjelenését, és a családjuk körülményeit. Ha bármilyen veszélyeztető jelet észlelnek, kötelesek azt jelezni.
  2. Jelzés: A jelzést a jelzőrendszeri tagok egy űrlapon teszik meg, az aggódó felnőttek azonban bármilyen formában tehetnek jelzést. A jelzés lehet szóbeli vagy írásbeli, de tartalmaznia kell a veszélyeztetettségre utaló információkat.
  3. Intézkedés: A család- és gyermekjóléti szolgálat kivizsgálja a jelzést, és szükség esetén intézkedéseket tesz. Ez lehet tanácsadás, segítségnyújtás a családnak, vagy súlyosabb esetben a gyerek védelembe vétele, a szülők vagy a gyerek számára magatartási szabályok előírása. Ha a gyerek biztonságos és egészséges fejlődése másként nem biztosítható, a gyerek legfőbb érdekében a családból való kiemelésre is lehetőség van.

Tisztában vagyunk vele, hogy a magyar gyermekvédelmi rendszer  működése nem hibátlan. Messze nem az. De ez nem jelenthet felmentést a jelzéstétel alól. 

A hallgatás csak a bántalamzónak, a gyereket veszélyeztető személy(ek)nek kedvez, míg a jelzés esélyt ad a helyzet megváltozására. 

Minden jelzőrendszeri tagnak azt tanácsoljuk, hogy ne maradjon egyedül a szakmai kérdéseivel, keresse a lehetőségeket arra, hogy más jelzőrendszeri tagokkal közvetlen, személyes kapcsolatba kerülhessen. 

Könnyebb és jobb úgy jelzést tenni, hogy a másik oldalon nem egy “rideg intézmény”, hanem egy hús vér ember van, akivel lehet beszélni, akivel meg lehet osztani a dilemmákat. 

Az aggódó felnőtteknek azt tanácsoljuk, hogy az alábbi két kérdést  tegye fel magának, ha felmerül benne, hogy jelzést kell-e tennie: “Mi a gyerek érdeke? Mire van szüksége a gyereknek?” Ha a válasz alapján egyértelmű, hogy a gyereknek arra van szüksége, hogy az a helyzet megváltozzon, amiben jelenleg van, akkor javasoljuk, hogy tegyen jelzést.   

További tartalmak a témában

Mit tett a Hintalovon Alapítvány a gyerekekért 2023-ban? Hogyan segítjük a gyerekek körül lévő felelős felnőtteket? Olvasd el gyermekjogi tanácsadásról szóló összefoglalónkat!
Online Robot segít a gyermekjogi kérdésekben: a Hintalovon Alapítvány új, ingyenes szolgáltatása bárki számára, a nap 24 órájában elérhető segítséget nyújt gyermekjogi témákban.

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

Jól válni gyerekkel – Felelős szülők 10 pontja

A válás nehéz, főleg ha gyerek is érintett benne, de hisszük, hogy lehet jól válni! Ebben igyekszünk segíteni a felelős szülők 10 pontjával!

Internetes házirend – Segítség szülőknek és gyerekeknek

Nem tudod hogyan szabályozd a netezést? Támogasd, vedd el, korlátozd? Ha bizonytalan, mennyit lés hogyan lehessen otthon netezni, ez a kidvány neked szól!

A bántalmazás jelei – plakát – magyar és angol verzió

Válassz az alábbi adományösszegek közül és töltsd le A bántalmazás jelei plakátot!

Cikkajánló

×
×

Cart