4. hullám: Mit írhat elő az iskola és mit nem?

Milyen járványügyi korlátozások élnek tovább az iskolákban-óvodákban és mik nem?

Hintalovon

2021.09.13.

Összeszedtük az aktualitásokat az iskolák, óvodák működéséről

Az új tanév indulása óta rengeteg kérdést kap Alapítványunk arról, hogy mit tehetnek meg az oktatási-nevelési intézmények, milyen szabályokat írhatnak elő a covid- járvány miatt. Augusztus végén megjelent egy intézményvezetőknek címzett miniszteri levél, ami a 2021. szeptembertől követendő járványellenes intézkedésekről szól.

Nyáron hivatalosan is megszűnt a járványügyi veszélyhelyzet. A járványügyi korlátozásokat feloldották: a bölcsődék, óvodák és iskolák most a veszélyhelyzet előtti szokásos rendben működhetnek. Jelenleg az EMMI VIII/4541/2021/KOAT. sz. minisztere levele írja elő az oktatási intézmények hivatalos protokollját

Összegyűjtöttük a protokoll legfontosabb pontjait:

  • Az egészségvédelmi szabályokra ezután is figyelni kell: fertőtlenítő takarítások, a rendszeres kézfertőtlenítés, gyakori szellőztetések az iskolákban, óvodákban;
  • A korábban előírt védőtávolság tartása már nem kötelező, de az iskolák dönthetnek úgy, hogy elkerülik a nagyobb csoportosulásokat (pl. étkezéseknél);
  • Tanulmányi és osztálykirándulásokat inkább belföldre érdemes megszervezni, de ezek már lehetnek többnaposak akár;Nnem írható elő kötelező maszkviselés a sulikban, de a maszkhasználatot megtiltani nem lehet (azaz: ha a gyerek ragaszkodik a maszkhoz, azt meg kell neki engedni);
  • Nincs kötelező tesztelés az iskolákban, és a bejáratnál sem mérik meg a gyerekek és belépők testhőmérsékletét;
  • Kerülni érdemes a nagy csoportosulást a gyerekeket kísérő szülőknek és az is szerencsés, ha a szülők csak a lehető legszükségesebb időt töltik az intézményben;
  • Továbbra is előírás, hogy ne menjen közösségbe olyan gyerek, aki koronavírusos tüneteket mutat;
  • Ha az intézményben derül ki, hogy koronavírusos egy gyerek, akkor haladéktalanul el kell különíteni, és a szülőjét értesíteni, ha pedig igazolt a fertőzés, az iskola köteles értesíteni a Járási Hivatalt és a minisztériumot;
  • Továbbra is szorgalmazzák, hogy akinek az életkora és az egészségügyi állapota engedi, vegye fel az oltást;
  • A gyerek az iskolába orvosi igazolással térhet vissza, az iskola az orvosi döntést nem bírálhatja felül;
  • szülői igazolás csak alapos indokkal történhet, de hogy mi minősül járványhelyzetből fakadó igazolt hiányzásnak, azt mindig az adott szülő körülményei befolyásolják, és az iskolaigazgató joga eldönteni; az igazgatóknak ilyenkor többek között azt kell mérlegelnie, hogy: fennáll-e a reális veszélye annak, hogy a gyerek megfertőződhet az iskolában, az iskolába menet, vagy megfertőzheti a vele egy háztartásban élőket, illete a gyerek otthonmaradása esetén megfelelő felügyelet alatt áll-e.

Támogass minket adód 1%-ával, és tegyünk együtt azért, hogy minden gyerek biztonságban és jól legyen.

Már kilencedik éve képviseljük a gyermekjogokat, közvetítünk, kutatunk, megmutatunk, elmagyarázunk, segítséget nyújtunk, meghallgatunk, kiállunk, leírunk, közzéteszünk, támogatunk és megerősítünk.

Segíts minket adód 1%-ával, hogy továbbra is kiállhassunk a gyerekekért és jogaikért!

Adószámunk: 18752836-2-41

Sikeres másolás!

Neked csak két perc, nekünk hatalmas segítség.

További tartalmak a témában

Nagyon sok minden zajlik a gyerekek körül, és több területen lehet most szükségük a felnőttek figyelmére: összegyűjtöttük a 10 legfontosabb területet és legnagyobb kockázatot.
A gyermekjogi követeink is véleményezték az új Nemzeti Alaptanterv (NAT) tervezetét, amelyet a szeptember 1-jén bocsátottak társadalmi vitára. Egyik gyermekjogi követünk foglalta össze a magyar oktatási rendszerben szereplő kivetnivalókat, hiányelemeket.
A gyerekek biztonsága megköveteli, hogy a közösségben mindenki számára egyértelmű legyen, hogy a bántalmazás semelyik formája sem elfogadható, és mindenki legyen tisztában azzal, hogy mit kell tennie akkor, ha bántalmazással találkozik. Ez a közös tudás az alapja egy biztonságos és átlátható közösségnek – ezt a tudást kell összefoglalnia és rendszereznie egy gyerekvédelmi irányelvnek.
Az iskolai gyerekjogoknak sokféle szintje lehet: vannak tanulói és diákjogok, vannak a házirendben rögzített szabályok, és vannak olyan alapvető jogok, melyeket az ENSZ Gyermekjogi egyezménye ír elő. Hogyan valósulnak meg ezek a gyakorlatban?

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

Miért tilos a verés? – Beszéljünk a fenyítés káros hatásairól

Miért ártalmas a pofon, a fenékre csapás vagy a tasli ? Milyen más nevelési technikákat tudunk alkalmazni helyette? Segítünk!

Mik azok a gyermekjogok

Mik azok a gyerekjogok? – Plakát

Plakátunkon sorra vesszük a gyerekek jogait, ha ismered a jogaidat, akkor tudod tisztelni mások jogait is!

What should we pay attention to when organising a fresher’s camp

Mire figyeljünk gólyatábor szervezésekor?

Hogyan lehet olyan gólyatábort és más beavatási szertartást szervezni, amelynek során minden szereplő biztonságban és jól érzi magát?

Cikkajánló

×
×

Cart