4. hullám: Mit írhat elő az iskola és mit nem?

Milyen járványügyi korlátozások élnek tovább az iskolákban-óvodákban és mik nem?

Hintalovon

2021.09.13.

Összeszedtük az aktualitásokat az iskolák, óvodák működéséről

Az új tanév indulása óta rengeteg kérdést kap Alapítványunk arról, hogy mit tehetnek meg az oktatási-nevelési intézmények, milyen szabályokat írhatnak elő a covid- járvány miatt. Augusztus végén megjelent egy intézményvezetőknek címzett miniszteri levél, ami a 2021. szeptembertől követendő járványellenes intézkedésekről szól.

Nyáron hivatalosan is megszűnt a járványügyi veszélyhelyzet. A járványügyi korlátozásokat feloldották: a bölcsődék, óvodák és iskolák most a veszélyhelyzet előtti szokásos rendben működhetnek. Jelenleg az EMMI VIII/4541/2021/KOAT. sz. minisztere levele írja elő az oktatási intézmények hivatalos protokollját

Összegyűjtöttük a protokoll legfontosabb pontjait:

  • Az egészségvédelmi szabályokra ezután is figyelni kell: fertőtlenítő takarítások, a rendszeres kézfertőtlenítés, gyakori szellőztetések az iskolákban, óvodákban;
  • A korábban előírt védőtávolság tartása már nem kötelező, de az iskolák dönthetnek úgy, hogy elkerülik a nagyobb csoportosulásokat (pl. étkezéseknél);
  • Tanulmányi és osztálykirándulásokat inkább belföldre érdemes megszervezni, de ezek már lehetnek többnaposak akár;Nnem írható elő kötelező maszkviselés a sulikban, de a maszkhasználatot megtiltani nem lehet (azaz: ha a gyerek ragaszkodik a maszkhoz, azt meg kell neki engedni);
  • Nincs kötelező tesztelés az iskolákban, és a bejáratnál sem mérik meg a gyerekek és belépők testhőmérsékletét;
  • Kerülni érdemes a nagy csoportosulást a gyerekeket kísérő szülőknek és az is szerencsés, ha a szülők csak a lehető legszükségesebb időt töltik az intézményben;
  • Továbbra is előírás, hogy ne menjen közösségbe olyan gyerek, aki koronavírusos tüneteket mutat;
  • Ha az intézményben derül ki, hogy koronavírusos egy gyerek, akkor haladéktalanul el kell különíteni, és a szülőjét értesíteni, ha pedig igazolt a fertőzés, az iskola köteles értesíteni a Járási Hivatalt és a minisztériumot;
  • Továbbra is szorgalmazzák, hogy akinek az életkora és az egészségügyi állapota engedi, vegye fel az oltást;
  • A gyerek az iskolába orvosi igazolással térhet vissza, az iskola az orvosi döntést nem bírálhatja felül;
  • szülői igazolás csak alapos indokkal történhet, de hogy mi minősül járványhelyzetből fakadó igazolt hiányzásnak, azt mindig az adott szülő körülményei befolyásolják, és az iskolaigazgató joga eldönteni; az igazgatóknak ilyenkor többek között azt kell mérlegelnie, hogy: fennáll-e a reális veszélye annak, hogy a gyerek megfertőződhet az iskolában, az iskolába menet, vagy megfertőzheti a vele egy háztartásban élőket, illete a gyerek otthonmaradása esetén megfelelő felügyelet alatt áll-e.

További tartalmak a témában

Attól, hogy egy iskolai beavatási szertartás széles körben elfogadott, nem jelenti azt, hogy rendben van, ha azzal gyerekeket aláznak meg és bántalmaznak.
A Gyermekjogi Követek is véleményezték az új Nemzeti alaptanterv (NAT) tervezetét. Izsó András Gyermekjogi Követ megpróbálta közérthetően megfogalmazni az új Nemzeti alaptantervvel kapcsolatos elképzeléseit, rávilágítva annak visszásságaira és problémáira.
Ha a gyerek gondolatai és kérdései mentén együtt feldolgozzuk a történteket, akkor benne is a helyére kerül, ami történt, így pedig kisebb eséllyel okoz majd számára félelmetes, szorongató érzéseket.
Ismerd meg, hogyan zajlott az elmúlt fél évben a Gyermekjogi Követekkel közös munka, és hogy Ők maguk mit gondolnak minderről.

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

Jól válni gyerekkel – Felelős szülők 10 pontja

A válás nehéz, főleg ha gyerek is érintett benne, de hisszük, hogy lehet jól válni! Ebben igyekszünk segíteni a felelős szülők 10 pontjával!

Az integrált gyermekvédelmi rendszer 10 alapelve

Ismerd meg az EU által kidolgozott integrált gyermkvédelmi rendszer 10 alapelvét, melyek mentén a Hintalovon Alapítvány is működik!

Gyerekjogok az orvosnál – Plakát

Milyen jogai vannak a gyerekeknek, kamaszoknak az orvosnál? Milyen tájékoztatási kötelezettsége van az orvosnak a szülők felé?

Cikkajánló

×
×

Cart