4. hullám: Mit írhat elő az iskola és mit nem?

Milyen járványügyi korlátozások élnek tovább az iskolákban-óvodákban és mik nem?

Hintalovon

2021.09.13.

Összeszedtük az aktualitásokat az iskolák, óvodák működéséről

Az új tanév indulása óta rengeteg kérdést kap Alapítványunk arról, hogy mit tehetnek meg az oktatási-nevelési intézmények, milyen szabályokat írhatnak elő a covid- járvány miatt. Augusztus végén megjelent egy intézményvezetőknek címzett miniszteri levél, ami a 2021. szeptembertől követendő járványellenes intézkedésekről szól.

Nyáron hivatalosan is megszűnt a járványügyi veszélyhelyzet. A járványügyi korlátozásokat feloldották: a bölcsődék, óvodák és iskolák most a veszélyhelyzet előtti szokásos rendben működhetnek. Jelenleg az EMMI VIII/4541/2021/KOAT. sz. minisztere levele írja elő az oktatási intézmények hivatalos protokollját

Összegyűjtöttük a protokoll legfontosabb pontjait:

  • Az egészségvédelmi szabályokra ezután is figyelni kell: fertőtlenítő takarítások, a rendszeres kézfertőtlenítés, gyakori szellőztetések az iskolákban, óvodákban;
  • A korábban előírt védőtávolság tartása már nem kötelező, de az iskolák dönthetnek úgy, hogy elkerülik a nagyobb csoportosulásokat (pl. étkezéseknél);
  • Tanulmányi és osztálykirándulásokat inkább belföldre érdemes megszervezni, de ezek már lehetnek többnaposak akár;Nnem írható elő kötelező maszkviselés a sulikban, de a maszkhasználatot megtiltani nem lehet (azaz: ha a gyerek ragaszkodik a maszkhoz, azt meg kell neki engedni);
  • Nincs kötelező tesztelés az iskolákban, és a bejáratnál sem mérik meg a gyerekek és belépők testhőmérsékletét;
  • Kerülni érdemes a nagy csoportosulást a gyerekeket kísérő szülőknek és az is szerencsés, ha a szülők csak a lehető legszükségesebb időt töltik az intézményben;
  • Továbbra is előírás, hogy ne menjen közösségbe olyan gyerek, aki koronavírusos tüneteket mutat;
  • Ha az intézményben derül ki, hogy koronavírusos egy gyerek, akkor haladéktalanul el kell különíteni, és a szülőjét értesíteni, ha pedig igazolt a fertőzés, az iskola köteles értesíteni a Járási Hivatalt és a minisztériumot;
  • Továbbra is szorgalmazzák, hogy akinek az életkora és az egészségügyi állapota engedi, vegye fel az oltást;
  • A gyerek az iskolába orvosi igazolással térhet vissza, az iskola az orvosi döntést nem bírálhatja felül;
  • szülői igazolás csak alapos indokkal történhet, de hogy mi minősül járványhelyzetből fakadó igazolt hiányzásnak, azt mindig az adott szülő körülményei befolyásolják, és az iskolaigazgató joga eldönteni; az igazgatóknak ilyenkor többek között azt kell mérlegelnie, hogy: fennáll-e a reális veszélye annak, hogy a gyerek megfertőződhet az iskolában, az iskolába menet, vagy megfertőzheti a vele egy háztartásban élőket, illete a gyerek otthonmaradása esetén megfelelő felügyelet alatt áll-e.

További tartalmak a témában

A Hintalovon Alapítvány 2018-as Gyermekjogi jelentése az ENSZ által Magyarország részére megfogalmazott észrevételekre és kérdésekre is reagál.
Milyen kockázata van annak, hogy a házi gyermekorvosok 40%-a nyugdíjaskorú volt tavaly? Miért dolgoztak átlag heti 74 órát 2019-ben a pedagógusok? A koronavírus-járvány miatt távoktatásban tanuló, az idejüket otthon töltő gyerekek mennyire vannak biztonságban a saját családjukban? Miért kerül minden 5. örökbefogadott gyerek külföldre? – Csak néhány kérdés, amire a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány 2019. évi Gyermekjogi jelentése választ ad.
A jelenlegi jogszabályok szerint a gyerekek különböző korukban különböző döntéseket hozhatnak önállóan. Sajnos elég ellentmondásos a helyzet.
Szakmai ajánlás a különleges bánásmódot igénylő gyermekek, és a mellettük jelenlévő szülők és segítő szakemberek számára az Őket nevelésük, oktatásuk során megillető jogok mentén.

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

5+1 indok amiért jó a szülőknek ha bevonják a gyerekeket a döntésekbe

5+1 indok, amiért jó a szülőknek, ha bevonják a gyerekeket a döntésekbe – Plakát

Ha kíváncsi vagy, hogy miért jó a szülőknek, ha megkérdezik és figyelembe veszik gyerekeik véleményét is az őket érintő kérdésekben, akkor válassz az alábbi  adományösszegek közül és töltsd le erről szóló plakátunkat!

Mi volt ma a suliban? 22 ötlet, hogy megtudd anélkül, hogy feltennéd ezt a kérdést

22 tipp amivel elindulhat egy jó beszélgetés.

Gyerekek a bontóperkben

Gyerekek a bontóperekben: – Segédanyag a gyerekek tájékoztatásához, felkészítéséhez

Ha kíváncsi vagy, hogy mire érdemes szakemberként figyelned egy válás kapcsán, akkor válassz az alábbi  adományösszegek közül és töltsd le erről szóló kiadványunkat!

Cikkajánló

×
×

Cart