Petíció a gyerekek elleni szexuális erőszak megállításáért
Mostanában nem nagyon múlik el nap anélkül, hogy ne hallanánk, olvasnánk gyerekek elleni szexuális erőszakról. Magánemberként és szakmabeliként is sokszor tehetetlenül nézzük, hogyan alakul át egy gyerek elleni szexuális erőszak egy elintézni való üggyé – hogy végül bizonyíték, esetleg bűncselekmény hiányában az egész ügyet ejtsék.
Ma Magyarországon a szexuális erőszaknak az esetek túlnyomó többségében csak az áldozatra nézve van következménye. A gyereket nem az elkövető családtagtól védik meg, hanem sokszor kiemelik a családból: az erőszak traumája után a családja elvesztésének traumáját is át kell élnie. Az elkövető gyakran azzal zsarolja az áldozatot, hogy „ha elmondod, majd mehetsz intézetbe”. „Az igazság feltárása” céljából az esetleg segítséghez jutó és már gyógyulás útjára lépő gyereket több évig rendszeresen visszarángatják, hogy ismét elmondja a traumát – arra kényszerítve, hogy újra és újra átélje, ami vele történt. Közben megalázzák, megszégyenítik, hazugnak nevezik.
A gyerekek intézményes védelme, a megfelelő törvények elfogadása és betartatása az állam feladata. Ennek korrekt működésére sok országban van példa. Némely elfogadott törvény Magyarországon is a megfelelő irányba mutat. A mindennapok gyakorlatában mégis csak nagyon szoros szakmai kísérés mellett lehet a szexuális erőszakot átélt gyereknek vagy a szüleiknek a további viktimizálás veszélye nélkül azt javasolni, hogy tegyenek feljelentést.
A Hintalovon Alapítvány 2017-ben aláírásgyűjtést kezdeményezett annak érdekében, hogy a kormány, valamint minden magyar döntéshozó és végrehajtó szerv ismerje el, hogy a gyerekek szexuális abúzusa jelenleg nem megfelelően kezelt probléma Magyarországon. A petíciónkat több mint 4000 magánszemély és 30 szakmai szervezet írta alá, majd a teljes anyagot átadtuk a Házelnök titkárságának.
A gyerekek érdekében elvárjuk, hogy a kormány tegye meg a szükséges lépéseket a megelőzés érdekében és azért, hogy a gyerekek merjenek segítséget kérni, nagy biztonsággal kapjanak is segítséget, és az elkövetőket felelősségre vonják.
A petíció céljaival egyetértő civil szervezetek és szövetségek listája:
- Bácskai Juli Pszichoszínháza
- Boldogságban Felcseperedni Alapítvány
- ELTE Tanító- és Óvóképző Kar
- Erőszakmentes Rokoni Kapcsolatokért
- ESZTER Alapítvány az Erőszakos Szexuális Támadást Elszenvedettek Rehabilitációjáért
- Európai Szülők Magyarországi Egyesülete (ESZME)
- Fehér Kereszt Gyermekvédő Alapítvány
- Háttér Társaság
- Igazgyöngy Alapítvány
- Jogismeret Alapítvány
- Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány
- Labrisz Leszbikus Egyesület
- Létra Közalapítvány
- Közép Európai Mediációs Intézet (KEMI)
- Magyar Drogprevenciós és Ártalomcsökkentő Szervezetek Szövetsége
- Magyar LMBT Szövetség (7 tagszervezet)
- Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetség
- Mesekő Alapítvány
- Mindenhol Otthon Alapítvány
- Magyar Pedagógiai Társaság Korczak Munkacsoport
- Nőkért Egyesület
- Partners Hungary Alapítvány
- Polgár Alapítvány az Esélyekért
- Pressley Ridge Magyarország Alapítvány
- Reményt a Gyermekeknek Közhasznú Egyesület
- SOS Gyermekfalvak Magyarország
- Szex Educatio Közalapítvány
- Terre des hommes Magyarország Alapítvány
- XXI. Századi Roma Nők Egyesülete