Nem vagy egyedül! – Kihez fordulhatsz az iskolában, ha baj van?

Nem mindig könnyű beszélni arról, ha valami bánt. Ebben a cikkben megmutatjuk, kikhez fordulhatsz az iskolában, ha úgy érzed, te vagy egy barátod segítségre szorul.

Hintalovon

2025.04.30.

Előfordulhat, hogy valami nyomaszt, szorongást okoz, vagy úgy érzed, hogy nem vagy biztonságban – otthon, az iskolában vagy máshol. Lehet, hogy valaki bánt, megfélemlít, vagy olyasmit tesz, amit nem lenne szabad. Az is lehet, hogy máson látsz ilyesmit.

Fontos tudnod: ezeket a helyzeteket nem kell egyedül megoldanod. Mindig van lehetőség segítséget kérni – és ez nem árulkodás, hanem egy felelősségteljes lépés, amivel magadnak vagy másnak segítesz.

Az iskolában több felnőtt is van, akikhez fordulhatsz, ha baj van. Ebben az összefoglalóban megmutatjuk, kik azok, akik segíteni tudnak, és mi a szerepük ebben a folyamatban.

Kik tudnak neked segíteni? 

Az iskolában vannak olyan szereplők, akiknek hivatalosan feladata is az, hogy a diákok biztonságát és jóllétét figyelemmel kísérjék, felismerjék a problémás helyzeteket, és segítsenek megoldást találni. Ők mind tagjai a gyermekvédelmi jelzőrendszernek.

  • Igazgató, igazgatóhelyettes – Az iskola vezetői, akik az intézmény irányításáért, biztonságáért és megfelelő működéséért felelnek. Emellett feladatuk figyelni arra is, hogy az iskola biztonságos, jól működő közösség legyen, és felelősek a szükséges intézkedések megtételéért, ha valamilyen probléma merül fel.
  • Tanárok – Ők nap mint nap találkoznak veletek az órákon, jól ismerik az osztályt, így azt is könnyebben felismerhetik, ha valami nincs rendben. A tárgyak tanítása mellett az is feladatuk, hogy figyelemmel kísérjék a fejlődéseteket, a közösség működését és hatékonyan tudjanak segíteni és megoldást keresni, ha valamilyen probléma adódik.
  • Osztályfőnök – Az ő feladata, hogy összetartsa és szervezze az osztályközösséget. Elsődlegesen ő van kapcsolatban a szülőkkel is. Ha valamilyen fontos esemény történik, ő értesíti a családot. Mivel jól ismer téged és az osztálytársaidat, könnyebben észreveheti, ha valami nincs rendben, és segíthet abban, hogy minél előbb megoldást találjatok a problémára.
  • Iskolapszichológus – Neki kifejezetten az a feladata, hogy figyelemmel kísérje a diákok jóllétét és támogatást nyújtson, ha valaki nehézséggel küzd. Hozzá bátran fordulhatsz, ha beszélgetésre, segítségre van szükséged – meghallgat és segít feldolgozni a nehéz helyzeteket. Osztályok számára is tarthat közös foglalkozásokat. Az iskolapszichológus elérhetőségét az iskolában általában kiplakátolják. Sok iskolában van egy külön helyiség, ahol az iskolapszichológus dolgozik. Annak az ajtaja körül is gyakran található plakát az elérhetőségekkel, hogy mikor van az iskolában a szakember.
  • Iskolai szociális segítő – Általában a Család- és Gyermekjóléti Központ munkatársa, aki az iskolában segíti a diákokat tanulási, magatartási vagy családi problémák esetén. Hozzá fordulhatsz, ha nehezen boldogulsz a tanulással, a közösségben vagy otthoni gondokkal küzdesz.
  • Fejlesztőpedagógus – Azoknak a diákoknak segít, akik tanulási nehézségekkel, beilleszkedési vagy magatartási problémákkal küzdenek. Feladata, hogy feltárja a nehézségek okait és személyre szabott tervet készítsen ezzel elősegítve az érintett gyerek fejlődését a tanulásban és mindennapokban. Emellett figyel arra is, ha testi vagy lelki problémát tapasztal, és szükség esetén szól a megfelelő szakembernek, hogy időben segítséget kaphass.
  • Gyógypedagógus – Kifejezetten a speciális nevelési igényű, fogyatékkal élő vagy sérült diákok támogatásával foglalkozik. Segít abban, hogy az iskolai életben és a tanulásban is a saját képességeidhez mérten fejlődhess. Ő is odafigyel az általános egészségi állapotodra, és ha testi vagy lelki problémát észlel, jelez, hogy minél hamarabb megfelelő segítséget kaphass.
  • Iskolaorvos, védőnő – Az ő feladatuk az általános egészségügyi feladatok elvégzése, valamint a védőoltások beadása. Ha testi vagy lelki problémát észlelnek, segítenek és jeleznek a megfelelő helyen.
  • Óraadó tanárok, foglalkozásvezetők – Bár nem találkozol velük minden nap, nekik is feladatuk figyelni rád, és továbbítani az információt, ha bajt észlelnek.
  • Gyermekvédelmi felelős – Kifejezetten az a feladata, hogy figyeljen a gyerekek biztonságára, és lépjen, ha problémát lát vagy hall.

Mikor kötelező jelzést tenniük?

Ha egy felnőtt komoly veszélyt lát – például, ha testi vagy lelki bántalmazásról, súlyos elhanyagolásról, erőszakról van szó -, akkor kötelessége azonnal továbbítani az információt a gyermekvédelem felé. Erről itt találsz bővebb információt.

Azokban a helyzetekben, amelyek kevésbé egyértelműek, mérlegelniük kell, hogy tudnak-e segíteni saját hatáskörükben, esetleg más szakember bevonásával. 

De minden esetben veled együtt dolgoznak a megoldáson. Fontos, hogy elmagyarázzák, mi fog történni azután, hogy megosztottad velük a problémát, hogy tudd és értsd, mi fog történni veled vagy az átadott információval.

És mi a helyzet a többi iskolai dolgozóval?

Vannak olyan felnőttek is az iskolában, akik nem tartoznak a hivatalos jelzőrendszerhez, de ettől még meghallgathatnak, támogathatnak, és segíthetnek abban, hogy eljuss a megfelelő emberhez. Ők például:

  • Titkársági dolgozók, informatikus, könyvtáros – bár nekik hivatalosan nem feladatuk, ha bizalma kapcsolat alakult ki köztetek, megoszthatod velük is a nehézségedet. Lehet, hogy ők is továbbvihetik azt és segíthetnek abban, hogy elérd a megfelelő személyt. De ez azon a személyen múlik. Jogszabály nem kötelezi őket arra, hogy segítsenek.
  • Portás, gondnok, konyhai dolgozó, büfés – ugyanez igaz rájuk is – ha nekik szólsz, ők is odairányíthatnak ahhoz a felnőtthöz, aki megfelelően tud segíteni.

Itt találsz egy összefoglaló ábrát az iskolában téged körülvevő szereplőkről és feladataikról:

A segítségkérés bátorság!

A felnőtteknek komolyan kell venniük azt, amit megosztasz velük. Ha esetleg nem ezt érzed, az nem a te hibád. Menj tovább, keress egy olyan felnőttet, aki komolyan veszi azt, amit elmondasz.

Jogod van tudni, hogy ki mit tesz az alapján, amit megosztottál velük.

Nincsenek jó vagy rossz kérdések – ha valamit nem értesz, kérdezz bátran! Fontos, hogy tudd és értsd, mi és miért történik körülötted.

A cél az, hogy biztonságban érezd magad.

Támogass minket adód 1%-ával, és tegyünk együtt azért, hogy minden gyerek biztonságban és jól legyen.

Már kilencedik éve képviseljük a gyermekjogokat, közvetítünk, kutatunk, megmutatunk, elmagyarázunk, segítséget nyújtunk, meghallgatunk, kiállunk, leírunk, közzéteszünk, támogatunk és megerősítünk.

Segíts minket adód 1%-ával, hogy továbbra is kiállhassunk a gyerekekért és jogaikért!

Adószámunk: 18752836-2-41

Sikeres másolás!

Neked csak két perc, nekünk hatalmas segítség.

További tartalmak a témában

A gyermekrészvétel a legtöbb esetben egy fontos és jó dolog – mi a helyzet a politikai kampányokkal? Lehetnek ezekben a gyerekek nem eszközök vagy biodíszletek?
Sokat lehet tenni a pandémia szülte gyerekeket érintő traumatikus helyzetek megelőzése és kezelése terén: állami és intézményi szinten egyaránt – Nagy-Britannia jó gyakorlatai.
Eddig 19 EU tagország készítette el a saját cselekvési tervét. Némi késéssel, most már a magyar is megismerhető. Elolvastuk, és véleményeztük. Olvassátok!

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

Vigyázz magadra! – Miért és hogyan vonjuk be a gyerekeket az erőszak elleni védelembe?

Szeretnénk, hogy a gyerekek szólnának, ha bántják őket vagy másokat, lépjenek fel az erőszak ellen. De hogyan érjük ezt el? Ha kíváncsi vagy válaszainkra, válassz az alábbi adományösszegek közül, és töltsd le kiadványunkat!

Válás gyerekszemmel - Mire figyeljenek a felnőttek egy váláskor?

Válás gyerekszemmel – Mire figyeljenek a felnőttek egy váláskor?

Ha kíváncsi vagy, hogy mire érdemes felelős felnőttként figyelned egy váláskor, akkor válassz az alábbi  adományösszegek közül és töltsd le erről szóló kiadványunkat!

Párkapcsolat vagy szülőség?

Párkapcsolat vagy szülőség?

Szülőként annyi mindenre kell figyelni... Összegyűjtöttünk néhány hasznos tippet, amelyek segíthetnek a párkapcsolatot megerősíteni.

Cikkajánló

×
×

Cart