Megszülettél, de jól tetted…

A Minden gyerek kicsi kincs könyv egy mese és két vers segítségével tanítja a bugyiszabályokat. Szövegét Szabó T. Anna írta, illusztrációit Bogdán Viki készítette.

Hintalovon

2024.04.15.

Amikor egy gyermek a világra érkezik az első és legelemibb szükséglete az érintés. A védő burokban, mint egy kényelmes meleg ruhában körülöleli őt a biztonság. S bár sokszor sokféle pszichológiai elmélet szerint próbáljuk őt a szeretet nevében vigyázni, mégis a legősibb ösztön az ölelés az, ami megadja neki az egészséges fejlődést és biztonságot. Így alakul ki a kötődés. Tudjuk ezt kicsit később is, és tudták már nagymamáink is, hogy mennyire segíti az érzelmi biztonság kialakulását az, ha ölbéli játékokat játszunk velük. Aki valaha hóc-hóc katonát, gyí-paci paripámat, húzz-húzz engemet vagy arc-és hátsimogató játékokat játszott velük, soha nem fogja elfelejteni azt a kacajt és azt az önfeledt, minden porcikájával a játékba merült boldogságot, ami ilyenkor, mint egy örvény magával rántja a gyerekeket. 

A játékok és mondókák ritmusa, az ismétlődés és az ismerős mintázatok olyan védelmet adnak, amelyben a gyermek biztonságban érezheti magát. Nem kérdés, hogy fontos az érintés és fontosak ezek a játékok. Ahogy azonban megteszik az első lépéseket és elindulnak a saját útjukon, megérkeznek a saját testükben. A játékok segítségével kialakul a saját testtudatuk is, amiként megtanulják azt is, hogy eddig vagyok én és ott kezdődik a másik

Szabó T. Anna verse nem csupán azért megragadó, mert könnyen tanulható és mert a gyerekek saját nyelvén beszél, hanem mert mint ennek az útnak egy következő állomása hozza magával a megszokott és biztonságot adó ritmikusságot, ismétlődést és tovább mélyíti az ölbéli játékok adta testudtatot. S hogy ez az út ne egy csalánokkal, szúrós tüskékkel teli ösvény legyen, végtelen egyszerűséggel tanítja meg a gyerekeknek, hogy a saját testüket engedély nélkül ne érinthesse meg senki, hogy tudjanak különbséget tenni jó és rossz érintés között, s hogy igenis a testüket ők maguk birtokolják, a hatalom az övék. S talán az a mondat, amelyet elköszönéskor a Szia szinonímájaként használ sok szülő, hogy Vigyázz magadra, további értelmet nyer. Miért? Mert nem csak sorokat, ritmusokat és rímeket tanulnak meg a gyerekek, hanem azt, amit minden szülő a megszületését követő első percben érez, Minden gyerek kicsi kincs.

Megszülettél, de jól tetted,
tiéd lett a saját tested.
Vigyázni rá nagyon kell,
nem mondhatjuk elégszer.

Szabó T. Anna: Minden gyerek kicsi kincs

Támogass minket adód 1%-ával, és tegyünk együtt azért, hogy minden gyerek biztonságban és jól legyen.

Már kilencedik éve képviseljük a gyermekjogokat, közvetítünk, kutatunk, megmutatunk, elmagyarázunk, segítséget nyújtunk, meghallgatunk, kiállunk, leírunk, közzéteszünk, támogatunk és megerősítünk.

Segíts minket adód 1%-ával, hogy továbbra is kiállhassunk a gyerekekért és jogaikért!

Adószámunk: 18752836-2-41

Sikeres másolás!

Neked csak két perc, nekünk hatalmas segítség.

További tartalmak a témában

A serdülőkor változásai már 8–13 éves korban elkezdődnek, és átlagosan 5–7 évig tartanak. Sokkal zökkenőmentesebbé tehetjük a gyerekünk számára a kamaszkor kezdetét, ha előre felkészítjük őt a várható változásokra. A szexuális nevelés nem egy alkalom, hanem egy folyamat, ami a gyereknevelés elválaszthatatlan része.
Vannak tanárok, akik visszaélnek a hatalmukkal, az áldozataiknak pedig nagyon nehéz segítséget kérni. Ha pedig megteszik, gyakran nem hisznek nekik… sajnos ezek hasonló, ismétlődő történetek, amiket nagyon érthetően mutat be és ad át a Szép csendben címú új, magyar film.
A NIOK Alapítvány és a Civil Iránytű Alapítvány által létrehozott és a MagNet Közösségi Bank által támogatott program olyan kezdeményezéseket, projekteket részesít kitüntetésben, amelyek – ahogy a Yelon is – újszerű megközelítést alkalmazva kiemelkedő eredményeket érnek el.

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

mi értelme az online kérdőíveknek

Van értelme kitöltenem? Kérdőíves konzultációkról gyerekeknek

Mire jó egy online kérdőív? Tényleg számít, mit gondolnak a gyerekek? Honnan tudhatjuk, hogy nem élnek vissza vele?

Nevelés vagy büntetés? – plakát

Mi a nevelés célja? Mi a különbség az egészséges fegyelmezés és a büntetés között? Tudd meg szülőknek készült plakátunkról!

Hogyan beszélj a gyerekeknek a gyerekjogokról?

Mik azok a gyerekjogok és hogyan beszélgess róluk gyerekeddel? Az alábbi pontok ebben nyújtanak segítséget.

Cikkajánló

×
×

Cart