Gyerek vagy? – Így jelezheted, ha baj van.

Ebben a cikkben összegyűjtöttük, hogy kihez fordulhatsz gyerekként, és mit tehetsz, ha azt tapasztalod, hogy téged vagy mást bántanak.

Hintalovon

2025.03.18.

Szia! 

Gyerek vagy? 

Ha erre az oldalra látogattál, akkor kérdésed lehet bántalmazással kapcsolatban, esetleg láttál, hallottál, tapasztaltál olyasmit, ami valamiért kellemetlen, rossz, esetleg szenvedést is okoz neked, vagy másnak, vagy egyszerűen csak kíváncsi vagy erre az oldalra. Bármi legyen is, ami idehozott, jó, hogy itt vagy. 

Ez az oldal azért készült, hogy segítsen azoknak a gyerekeknek, akiknek kérdésük van a bántalmazással kapcsolatban. Ez a kérdés lehet csupán érdeklődés a témáról, vagy épp segítségkérés a bajban. Ha úgy érzed, hogy valamit tenni szeretnél, mert te, egy ismerősöd, vagy bárki gyerek a környezetedben bajban van, akkor jó helyen jársz. Összeszedtük, hogy kihez, és milyen szervezetekhez fordulhatsz. 

Fontos, hogy tudd: sose érezd magad rosszul azért, mert segítséget kérsz. Segítséget kérni sokszor nagy  lépés, de nagyon fontos, hiszen nem kell és nem is lehet mindent egyedül megoldani. Sok olyan felnőtt van aki szeretne és tud is segíteni.

A bántalmazás tágabb fogalom, mint gondolnád. Nem csak az a bántalmazás, ha megütnek vagy beléd rúgnak. Ide tartozik az is, ha meglöknek a folyosón, ha gyakran beszólnak, vagy ha valaki úgy ér hozzád, ami neked nem esik jól. Ne felejtsd el, ha valaki bánt, vagy olyat csinál veled, amit nem szeretnél, és emiatt kényelmetlen helyzetbe kerülsz, az soha nem a te hibád. Azért vagyunk itt, hogy elmondjuk, mit tehetsz, ha úgy érzed, valami nincs rendben.

Nem baj, ha bizonytalan vagy, a következőkben ajánlott szervezetektől bármit lehet kérdezni,  igyekeznek minden kérdésedre válaszolni.

Kihez fordulhatsz?

Tudd, hogy nem vagy egyedül ezzel a nehézséggel! Tudd, hogy van támogatás körülötted! Gondold át, hogy ki az a felnőtt, akivel szívesen beszélsz a gondolataidról, aki szerinted meghallgatna. Lehet ez az egyik szülőd, vagy más rokonod, az edződ, a tanárod, egy barátod szülei, iskolapszichológus, vagy háziorvos. Elmesélheted nekik, hogy mi történt, és közösen átbeszélhetitek, hogy mit tehettek, hogy a helyzet megoldódjon. 

Sok esetben a legkönnyebb az lehet, ha egy közeli barátoddal, vagy egy kortársaddal osztod meg a kérdéseidet, vagy a történetedet. Ebben az esetben gondolkodjatok közösen azon, hogyan lehet egy felnőttet is bevonni a beszélgetésbe. Lehet olyan tapasztalatod, hogy a felnőttek úgysem tudnak segíteni, mégis érdemes ezt megpróbálni. Nagyon sok olyan felnőtt van, aki tud és szeretne is segíteni.

Kérhetsz segítséget szervezetektől is, akik azért dolgoznak, hogy a gyerekek jól legyenek és biztonságban érezzék magukat a mindennapokban.

Itt ajánlunk neked néhányat:

  • Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány: A Kék Vonal egy ingyenes segélyhívót működtet, amit éjjel-nappal kereshetsz, így akár névtelenül is megoszthatod, ami bánt, telefonon, cseten, vagy akár e-mailen Az alapítványnál nagyon sok önkéntes ügyelő dolgozik, mégis előfordulhat, hogy várnod kell egy kicsit. Telefonszámuk: 116-111
  • Ifjúsági Lelki Elsősegély: Ha nehéz érzéseid, problémáid vannak, és beszélgetnél róla valakivel, aki meghallgat, akkor hívhatod a 13700 ingyenes Lelki Elsősegély hívószámot hétköznapokon 17-21 óra között. Hétköznaponként 17-21 óra között tudod őket keresni.
  • Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat (OKIT): Az OKIT-nál telefonos segítséget tudsz kérni ezen a számon: +3680205520, ha bántalmazással kapcsolatos kérdésed vagy aggodalmad van, ha úgy érzed, hogy te vagy valaki a környezetedben nincs biztonságban. Ezen a linken pedig további információkat találsz a bántalmazás különböző formáiról.
  • Családsegítő: A helyi családsegítő szolgálathoz is fordulhatsz, akik családoknak segítenek nehéz helyzetek megoldásában. Nekik e-mailben, telefonon vagy személyesen is jelezhetsz, de ha szeretnéd, az itt mintaként megadott jelzőlapon keresztül is megteheted. Az adatok közül azt add meg, amit ismersz és amit szeretnél megosztani, de minél több információt tudsz adni, annál könnyebben tudnak segíteni. A lakóhelyed szerint illetékes családsegítőkre itt tudsz rákeresni.
  • Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány: Nekünk egy űrlapon keresztül tudsz írni. Nagyon sokan jelentkeznek hozzánk, így vedd figyelembe, hogy a legnagyobb igyekezetünk ellenére sem fogsz rögtön választ kapni a leveledre. Ha megkaptuk az üzenetedet, akkor megpróbálunk minél hamarabb egy online időpontot megbeszélni veled, hogy jobban megismerjük a helyzet, amiben vagy.
  • Mindig van hová fordulnod, ha bajban vagy! – Yelon: Ha esetleg a fent felsoroltak közül egyikről sem érzed, hogy megfelelő lenne számodra, ezen az oldalon további szervezeteket találsz.

Mi történhet ezután?

A fent említett szervezetek azért vannak, hogy meghallgassanak, tanácsot adjanak, és válaszoljanak a kérdéseidre. Ha úgy tűnik, hogy az ügyed megoldásához szükség lehet hivatalos szervek (például családvédelem, gyámhatóság, rendőrség) bevonására, akkor alapvető adatokat kérhetnek tőled. Ha ezeket nem szeretnéd megadni, az is rendben van, attól még tovább fognak veled beszélgetni. Fontos tudnod, hogy ezek a szervezetek abban is segíthetnek, hogy szükség esetén hivatalos eljárások induljanak a biztonságod érdekében. Ha a felnőtt, akivel beszéltél, úgy érzi, hogy nem vagy biztonságban, dönthet úgy, hogy gyermekvédelmi jelzést kell tennie. A gyermekvédelmi jelzés tulajdonképpen információátadást jelent. Ilyenkor a felnőtt először elmagyarázza neked, miért szükséges más szervezeteket (például családsegítőt, gyámhatóságot vagy rendőrséget) is értesíteni a helyzetedről.

Ha úgy érzed, nincs olyan felnőtt a környezetedben, akinek szívesen szólnál, és korábban felsorolt a szervezetek/weboldalak sem tűnnek megfelelőnek, más módja is van annak, hogy jelezd, valami nincs rendben. Fordulhatsz közvetlenül a Család- és Gyermekjóléti Szolgálathoz, más néven a Családsegítőhöz is, hozzájuk érkeznek be egyébként a felnőttek által megtett gyermekvédelmi jelzések is. A jelzéssel olyan felnőtt szakemberek foglalkoznak (például szociális munkások, pszichológusok), akik tapasztaltak és pontosan tudják, mit kell tenni ilyen helyzetekben. Ha a te helyzetedről van szó, értesíteni fogják a szüleidet vagy a törvényes képviselődet.

Itt találsz egy folyamatábrát, amely megmutatja, milyen lehetőségeid vannak, ha segítséget szeretnél kérni és mi történhet ezután.

Ne feledd, a segítségkérés bátorság. Azzal, hogy elmondod, mi történik, nem csak magadnak, hanem más gyerekeknek is segítesz. Az a fő, hogy mindig biztonságban legyél, és merj segítséget kérni, ha gondod van. Megérdemled, hogy jól érezd magadat, a körülötted lévő felnőtteknek pedig feladata, hogy vigyázzanak rád.

Hidd el, hogy jót cselekszel, büszke lehetsz magadra hogy kiálltál magadért vagy a barátodért.

Sok minden veszélyben van most - a Hintalovon is

Évről évre egyre nehezebb körülmények között dolgozunk – azonban most először kérdésessé vált, hogy tudjuk-e folytatni a munkánkat. A Hintalovon Alapítvány már márciusban felkerült a Szuverenitásvédelmi Hivatal listájára –  csak azért, mert uniós támogatást nyertünk egy gyermekjogi, környezetvédelmi projektünkre.  

 

Most újabb lista van készülőben az “átláthatósági” törvényjavaslatnak köszönhetően. Ha felkerülünk erre a listára, az ellehetetlenít mindent, amit eddig felépítettünk.

Csatlakozz kampányunkhoz és támogass bennünket, hogy továbbra is kiállhassunk a gyerekekért és jogaikért!

Adószámunk: 18752836-2-41

Sikeres másolás!

Neked csak két perc, nekünk hatalmas segítség.

További tartalmak a témában

SozialMaire-jelöltek közé kerültünk a NEMECSEK Sport Programunkkal. Összesen 290 pályázatból kerültünk be a legjobb 34 közé.
Tanácsok pedagógusokkal szolidaritást vállaló, tüntetéseken és tanársztrájkon résztvevő diákoknak és szüleiknek.
Ma 30 éve csatlakozott Magyarország az ENSZ Gyermekjogi Egyezményéhez. Mire volt elég az azóta eltelt, több mint negyed évszázad?  Hol tart ma hazánkban a gyermekjogok elismertsége és képviselete, mit ismernek ebből a döntéshozók, a társadalom, mit tudnak a jogaikról maguk a gyerekek?
A családon belüli áldozatokat az állami áldozatsegítési rendszer több szinten tudja segíteni – ezeket most összegyűjtöttük egy helyen.

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

Gyerekek és a szexualitás

Felvilágosítás – Mikor és mit mondjunk a gyerekeknek a szexualitásról?

Mikor kezdjünk el beszélni a gyerekeknek a szexualitásról? Mikor és milyen információkat, hogyan osszunk meg a gyerekekkel? A felvilágosítás egy folyamat.

A bántalmazás jelei – plakát – magyar és angol verzió

Válassz az alábbi adományösszegek közül és töltsd le A bántalmazás jelei plakátot!

Hogyan beszélj a gyerekeknek a gyerekjogokról?

Mik azok a gyerekjogok és hogyan beszélgess róluk gyerekeddel? Az alábbi pontok ebben nyújtanak segítséget.

Cikkajánló

×
×

Cart

Sok minden veszélyben van most - a Hintalovon is

Évről évre egyre nehezebb körülmények között dolgozunk – azonban most először kérdésessé vált, hogy tudjuk-e folytatni a munkánkat. A Hintalovon Alapítvány már márciusban felkerült a Szuverenitásvédelmi Hivatal listájára –  csak azért, mert uniós támogatást nyertünk egy gyermekjogi, környezetvédelmi projektünkre.  

 

Most újabb lista van készülőben az “átláthatósági” törvényjavaslatnak köszönhetően. Ha felkerülünk erre a listára, az ellehetetlenít mindent, amit eddig felépítettünk.

Csatlakozz kampányunkhoz és támogass bennünket, hogy továbbra is kiállhassunk a gyerekekért és jogaikért!

Neked csak két perc, nekünk hatalmas segítség.