Kiskorú Kollégáink játékosan ismerkedtek a részvételi demokráciával

A GameON projekt tagjaként a Gyermekrészvétel csapat munkatársai megismerkedhettek a Demokratikus Ifjúságért Alapítvány (DIA) programjaival és az általuk fejlesztett eszközökkel. A GameON for Democracy a DIA 2024. futó, 2 éves projektje, ahol 15 különböző fiatalokkal foglalkozó civil szervezettel dolgozik együtt, közöttük mi, a Hintalovon Alapítvány is.

Hintalovon

2024.11.26.

A GameON for Democracy, másnéven “Using Digital Games to Promote Youth Engagement and a Culture of Democratic Debate in Hungary” projekt a United Nations Democracy Fund “Digitális játékok használata a fiatalok elkötelezettségének és a demokratikus vita kultúrájának előmozdítására Magyarországon” programjának támogatásával valósul meg, a Demokratikus Ifjúságért Alapítvány koordinálásával.

A projektben részt vevő civil szervezetek témái, ügyei mások, viszont közös bennünk az, hogy kibontakozásunk elengedhetetlen feltétele a demokratikus, részvételen alapuló működés. A kezdeményezés az egymás támogatása mellett, egy szakmai hálózat kialakítását is célozta. A projekt keretében a szervezetek lehetőséget kaptak arra, hogy az eszközöket saját témáikhoz igazítva, fiatalokkal együttműködve próbálják ki. Mi ezt a Gyerekrészvétel Programon belül a Kiskorú Kollégáinkkal zajló munkába építettük be.

A nyáron 14 fővel bővült az Alapítványnál önkénteskedő, 13-17 éves gyerekek csapata. A Kiskorú Kollégák (KiKo-k) havonta több alkalommal találkoznak. Ilyenkor különböző képzéseken vesznek részt és kisebb és nagyobb csoportokban dolgoznak együtt az Alapítvány programjaival, például a NEMECSEK Programmal vagy a Hintalovon Akadémiával. Emellett pedig saját projektekkel is foglalkoznak a gyerekek. 

Legutóbbi találkozónk első felén jogi képzést tartottunk a KiKo-knak, ahol az emberi jogokkal, jogi fogalmakkal és természetesen a gyermekjogokkal ismerkedtek. Ezt követően, a gyerekjogok világnapjára készülve, arra törekedtünk, hogy a gyerekjogokat olyan személyesnek érzett ügyek mentén közelítsük meg, amelyek különösen fontosak a gyerekek számára. Ehhez a SZÁRNY játékot használtuk hangolódásra. 

A SZÁRNY egy online, interaktív képregény (és egy hozzá tartozó kiadvány), amelynek célja, hogy segítse a fiatalokkal való párbeszédek kialakítását olyan témákban, mint a számukra fontos ügyekben való részvétel, az aktív állampolgárság és az érdekvédelem. Úgy gondoltuk izgalmas és érdekes lehet egy új formájú eszközt kipróbálni és megmutatni a gyerekeknek. A játékban végigkövetjük a főhős, Maori történetét, aki szeretne kiállni a saját ügyéért, ehhez pedig csapatot és értékeket gyűjt maga mellé. 

A SZÁRNY játék itt érhető el egy letölthető segédanyaggal együtt, amely bemutatja a játék alapjául szolgáló kutatást és kidolgozott óraterveket kínál pedagógusoknak, fiatalokkal foglalkozó szakembereknek.

A Kiskorú Kollégáinkat a találkozó keretében először arra kértük, hogy gondolják végig, mely ügyek fontosak számukra, van e olyan terület, ahol hiányt, vagy nehézséget tapasztalnak a környezetükben. Ezután kikeresték, hogy ezek az ügyek, történetek, mely gyerekjoghoz kapcsolódnak igazán.

A gyerekek által fontosnak tartott ügyekről, és az ahhoz kapcsolódó gyerekjogokról írtunk egy cikket november 20-ára, a Gyermekjogok világnapjára, ami itt érhető el. 

Ha tovább olvasnál arról, hogy hogyan és miért dolgozunk együtt gyerekekkel, akkor kattints ide.

Ha gyerekekkel dolgozol, vagy olvasnál a gyerekrészvétel formáiról, nézz be tudástárunkba!

További tartalmak a témában

A Hintalovon Alapítvány előadóként vett részt az Erzsébet Ifjúsági Alap a koronavírus alatti iskolai közösségi szolgálatról szóló szakmai napján.
Tanácsok pedagógusokkal szolidaritást vállaló, tüntetéseken és tanársztrájkon résztvevő diákoknak és szüleiknek.
A gyermekjogok világnapja alkalmából Kiskorú Kollégánk, Abigél is felszólalt az Európai Parlament képviselői előtt, kilenc Eurochild-os társával együtt.

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

What should we pay attention to when organising a fresher’s camp

Mire figyeljünk gólyatábor szervezésekor?

Hogyan lehet olyan gólyatábort és más beavatási szertartást szervezni, amelynek során minden szereplő biztonságban és jól érzi magát?

3 + 1 tipp felelős felnőtteknek - Mit csinálj, ha megjelenik a fejtetvesség egy gyerekközösségben?

Mire figyeljünk, ha megjelenik a fejtetvesség egy gyerekközösségben? – 3 +1 tipp felelős felnőtteknek

Ha kíváncsi vagy, hogy felelős felnőttként mit tehetsz, ha egy gyermekközösségben megjelenik a fejtetvesség, akkor töltsd le erről szóló kiadványunkat!

Amit felelős felnőttként a groomingról tudni érdemes

Ha kíváncsi vagy mit is jelent a grooming, akkor válassz az alábbi  adományösszegek közül és töltsd le az erről szóló kiadványunkat!

Cikkajánló

×
×

Cart