Miért veszélyes az intim képek megosztása az online térben?

Mit tehetsz szülőként, ha a gyereked intim képeket osztott meg magáról az online térben? Tudj meg többet esettanulmányunkból!

Hintalovon

2024.11.04.

Az Alapítvány gyermekjogi tanácsadás programjában sokszor keresnek meg minket olyan esettel, amikor egy gyerek az online térben kerül veszélyes helyzetbe, vagy ott érte őt sérelem. 

Az alábbiakban megtörtént esetek feldolgozásával igyekszünk bemutatni az online tér veszélyforrásait, az egyes helyzetekre szülőként adható lehetséges válaszokat, valamint a szóban forgó kérdések jogi hátterét is. Célunk az, hogy a konkrét példák megismerése segítsen abban, hogy a gyerekek, szülők, szakemberek nagyobb hangsúlyt fektessenek az online tér tudatos használatára és a veszélyek megelőzésére.  

Az esetek leírását megelőzően azok könnyebb megértése érdekében ismertetjük az esethez kapcsolódó alapfogalmakat. A bemutatott ügyek valós történéseken alapulnak, de azok részleteit néhol – a felismerhetőség elkerülése érdekében – megváltoztattuk.

Megosztott intim képek és jelszavak – Sexting

Az eredetileg a „sex” és „texting” (azaz üzenetküldés) szavak összevonásából keletkezett kifejezés (sexting), ami az egyik fél által saját magáról készített erotikus vagy szexuális tartalmú, meztelen vagy félmeztelen kép, videó vagy szexuális felhívást tartalmazó üzenetküldést jelent. Felnőttek és gyerekek egyaránt csinálnak ilyet, azonban sokan nincsenek tisztában ennek veszélyeivel. A Be Social 2023-as kutatása alapján a megkérdezett 14-18 év közötti magyar fiatalok 62%-ától kértek már erotikus tartalmú fotót és 13%-uk küldött is ilyet magáról. 

A kamaszok a saját testükkel, szexualitásukkal egyfajta “ismerkedési szakaszban” vannak, aminek során meg kell tanulniuk saját határiaik kijelölését is. Ebben az időszakban a tegnap még örökkévalónak tűnő szerelem másnapra ködbe veszhet, ahogy az érzések is könnyen válhatnak csapongóvá. Így fordulhat elő az is, hogy a korábban egymással megosztott intim felvételekkel egy szakítás után visszaél akár a sértett fél, akár egy rosszakaró, akihez szintén egy gombnyomással eljuthat egy ilyen felvétel. 

Egy apa fordult hozzánk a 15 éves lányával történt esettel kapcsolatban. Az ügy két tinédzser lány barátságának időleges megromlásával kezdődött. Az érintett lány (nevezzük Annának) barátnőjének (nevezzük Bellának) nagyon rosszul esett, hogy Anna (éppen) nem akart olyan szoros kapcsolatot tartani vele, mint ahogyan azt korábban megszokta. Egy vitát követően időlegesen a kapcsolatot is megszakították egymással. Bellát azonban nem hagyta nyugodni az érzés, ezért szeretett volna megbizonyosodni arról, hogy jogosan érezte-e magát háttérbe szorítva, így az Anna által korábban vele megosztott jelszóval belépett a chat fiókjába, ahol elolvasta a lány üzeneteit, valamint képeket is talált. A képeket Anna küldte egy fiúnak, akivel akkoriban kezdett el járni, azokon melltartóban szerepelt. Bella ezt a képet megosztotta egy másik barátnőjével, aki azonnal tovább is küldte egy másik ismerősnek. Így került az Annáról készült intim fotó az osztálytársai telefonjára is. 

Az eset az osztályt is megrázta. Anna szüleivel átbeszélve az esetet feljelentést tett, eljárás indult. Az egyik pedagógus kortárs zaklatással kapcsolatos foglalkozást szervezett, illetve az iskolapszichológus segítségét is kérte. 

Fontos kiemelni, hogy sajnos sokszor sem a gyerekek, sem pedig a szülők nincsenek tisztában azzal, hogy egy intim fotó továbbításakor a küldés gombra kattintással vagy a képernyő megosztásával bűncselekményt valósíthatnak meg, ami miatt egy 14 évesnél idősebb gyerek esetén már büntetőeljárás is indítható. 

A fenti esetben egyes szereplők számára az sem volt világos, hogy Bella – annak ellenére, hogy Anna korábban elmondta neki a jelszavát – nem léphetett volna be engedély nélkül a fiókjába, ezzel további jogsérelmeket okozva. 

Az intim felvételekkel való visszaélés egyrészt súlyos és hosszan gyógyuló sebeket ejthet, másrészt viszont a büntetőjogi felelősségre vonását is megalapozza annak a 14. évet betöltött fiatalnak, aki ilyen felvételt készít, birtokol, vagy mások számára hozzáférhetővé tesz. 18 év alatti személyekről készült, nemi vágy kiváltására alkalmas felvételek birtoklása, megosztása ugyanis megvalósítja a gyermekpornográfia tényállását. Az elkövető felelősségének megállapítása esetén mellékbüntetésként végleges hatállyal eltilthatják valamennyi olyan foglalkozás gyakorlásától, amelyhez kiskorú személy nevelése, felügyelete, gondozása kapcsolódik.

Fontos említeni itt is, hogy engedély nélkül más fiókjába belépni, onnan képeket lementeni, továbbítani büntetőjogi (információs rendszer elleni bűncselekmény, személyes adattal visszaélés) és polgári jogi következményekkel (személyiségi jogok sérelme)  járhat.  

Ahhoz, hogy a gyerekek megfelelően tudjanak tájékozódni az információ sűrűjében, először a szülőknek is meg kell érteniük, hogy miért fontos erről beszélni, és milyen minimum szabályokat érdemes betartani annak érdekében, hogy az adatok ne kerüljenek illetéktelenek birtokába. A digitális korba született gyerekek számára sokszor mást jelent a privát szféra határa, azonban ennek biztonságos kereteit idejekorán ki kell tűzni többek között azért is, hogy elkerülhessék az online visszaéléseket. Fontos megtanítani a gyerekeknek, hogy soha ne küldjenek olyan képet vagy információt, aminek nem örülnének, ha más is látná. Rendszeresen érdemes beszélgetni a gyerekekkel az online biztonság lépéseiről, így például a privát profil használatának okáról és jelentőségéről, vagy arról az egyértelműnek tűnő, de mégis sok esetben felmerülő alapvetésről, hogy mire és milyen jelszavakat érdemes használni, azokat ki ismerheti, valamint, hogy a jelszavakat milyen gyakorisággal lehet és milyen esetben muszáj megváltoztatni.   

A másik tanulság, hogy ebben az ügyben – akárcsak egy online zaklatás ügyben – valamennyi szereplőnek szüksége van értő figyelemre és segítségre. Azaz Annának is szüksége lehet pszichológusi segítségre, ahogyan Bellának és a képek kiszivárgásáért felelős másik osztálytársnak is. A gyerekek közösségének is szüksége van arra, hogy az esetet megfelelően tisztázzák és a felmerülő kérdéseiket, érzéseiket a felnőttek meghallgassák, azokat komolyan vegyék. 

Ha szeretnél többet tudni a kortárs cyberbullying és más online káros tartalmak, valamint az azokkal szembeni védekezés lehetőségeiről, végezd el az online biztonsággal kapcsolatos képzésünket.  

További tartalmak a témában

Mostantól még nagyobb figyelmet kaphat a gyermekprostitúció és a gyerekekkel szembeni szexuális erőszak Magyarországon: 2020. márciusától már magyarországi tagja is van a világ legnagyobb, gyerekek szexuális kizsákmányolásával foglalkozó ernyőszervezetének, az ECPAT-nak.
A gyerek nem biodíszlet, hanem olyan, 18 év alatti személy, akinek különleges jogai vannak. Nem táncolni, szavalni, szalagot vágni, fotózkodni kell vele, hanem megkérdezni a véleményét az őt érintő kérdésekben.
Letölthető segédanyag tanároknak a diák, a tanár és a szülők online biztonságának és digitális jóllétének elemeiről az iskolai távoktatás idején: a digitális lábnyom, digitális bizalom, magánélethez való jog, online-offline egyensúly fogalmai és azok tartalma gyermekvédelmi szempontból.
A Highlights podcast sorozatának aktuális részében a koronavírus családokra, gyerekekre gyakorolt hatásairól mesélt Gyurkó Szilvia gyermekjogi szakértő.

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

3 + 1 tipp felelős felnőtteknek - Mit csinálj, ha megjelenik a fejtetvesség egy gyerekközösségben?

Mire figyeljünk, ha megjelenik a fejtetvesség egy gyerekközösségben? – 3 +1 tipp felelős felnőtteknek

Ha kíváncsi vagy, hogy felelős felnőttként mit tehetsz, ha egy gyermekközösségben megjelenik a fejtetvesség, akkor töltsd le erről szóló kiadványunkat!

Ajánlás -iskolaőr

Ajánlás iskolaőröknek, intézményvezetőknek

Hogyan tudnak partneri viszonyt kialakítani és együttműködni az iskolaőrök és intézményvezetők a gyerekek és a felnőttek biztonsága érdekében? Ha kiváncsi vagy ajánlásunkra, válassz az alábbi adományösszegek közül és töltsd le még ma kiadványunk!

Tüntetni készül a gyereked?

A gyerekeknek is joga van tüntetésen kifejezni a véleményét. 15 pontban összegyűjtöttük, diákként mit kell tudnia a tüntetésekről.

Cikkajánló

×
×

Cart