Új nemzetközi projektben vesz részt a Hintalovon Alapítvány
A klímaválság egyre fenyegetőbb jelenléte nem csak a környezetet érinti, hanem közvetlenül hat a gyerekek jogaira is. A gyerekek jogainak védelme és biztosítása érdekében holisztikus, átfogó megközelítésre van szükség, amely magában foglalja a gyermekek élethez, túléléshez és egészséges fejlődéshez való jogát, valamint a politikai és döntéshozatali folyamatokban való részvételük biztosítását. Bár a gyerekjogok és a részvétel jogi kereteit széles körben szabályozza a nemzetközi és európai jog, még mindig jelentős a szakadék az elméleti részvételi elvek és a gyerekek valós és érdemi bevonása között a környezetvédelemmel kapcsolatos döntéshozatalban. Pedig ez a gyerekek életét és jövőjét nagyban befolyásolja.
A 2024-ben elindult Environment, Rights, Children (ENRICH) projekt célja, hogy felhívja a figyelmet arra, miként fonódnak össze a klímaválság kérdései és a gyermekjogok. A projektben résztvevő magyar, osztrák, bolgár, észt, cseh, szlovén, német és horvát partnerek célja, hogy elősegítsék a gyerekek részvételi jogainak érvényesülését a környezetvédelmi és klímaváltozással kapcsolatos döntésekben. A projekt arra törekszik, hogy biztosítsa a gyerekek számára azt a jogot, hogy hangot adhassanak véleményüknek az őket érintő kérdésekben, különösen a klímaváltozás területén.
Ennek a célnak az elérése érdekében a projekt keretében a következő tevékenységek valósulnak meg 2024-2026-ban:
- Egy online kutatás, amelynek célja a szakemberek gyermekjogokkal kapcsolatos jelenlegi tudatosságának felmérése.
- Nemzeti szintű képzési programok kidolgozása, amelyek az érintett környezetvédelmi szereplők tájékoztatását célozzák a gyermekek részvételi jogairól, és gyakorlati módszereket nyújtanak ezek érvényesítéséhez.
- Két nemzetközi esemény, ahol a résztvevők megoszthatják tapasztalataikat, bemutathatják a kutatási eredményeket, és konkrét ajánlásokat tehetnek az EU döntéshozói számára a gyermekek részvételének gyakorlati megvalósításáról a klímaváltozás elleni küzdelem és a környezetvédelem kapcsán.
A projekt legfőbb célcsoportjai közé tartoznak a környezetvédelmi és gyermekjogi civil szervezetek és aktivisták, környezetvédelmi oktatók, valamint a gyermekekkel és a környezettel kapcsolatos kérdésekkel foglalkozó hivatalos testületek és döntéshozók. A hét EU-ország részvételével zajló projekt reményeink szerint hozzájárul az EU Gyermekjogi Stratégiájának megvalósulásához is.
Az ENRICH projekt tehát nemcsak a klímaváltozás kérdéseire, hanem a gyermekek jogainak fontosságára is rámutat, és arra törekszik, hogy a fiatalok hangja is helyet kapjon az őket érintő döntésekben.
A projekt eredményeiről folyamatosan hírt adunk majd.