Mit tehetsz felnőttként, amikor a gyerekek kiállnak a véleményük mellett?

Minősítés és a szavaik kiforgatása helyett összefoglaltuk mit tehetsz meg és mit érdemes átgondolnod felnőttként, amikor a gyerekek kiállnak a saját véleményük mellett.
Mit tehetsz meg felnőttként, ha a gyerekek kiállnak a véleményük mellett?

Hintalovon

2022.10.28.

Ahelyett, hogy minősíted őket vagy a véleményüket, vagy érdekeid mentén kiforgatod azokat, választhatod azt is, hogy:

Először átgondolod,

  • Milyen szerep(ek)ben van dolgod vele?
  • Miért teszik ezt a gyerekek? 
  • Mit akarsz megtanítani nekik, és mit akarsz megmutatni másoknak ebben a helyzetben?
  • Hogyan érheted ezt el a legjobban?

A minden és a semmi között megannyi lehetőséged van. És még csak egyet sem kell értened a gyerekekkel. Teheted például azt, hogy:

  • Elfogadó vagy, és türelmesen fogadod, hogy kiállnak a véleményük mellett, még akkor is, ha ez áldozatokkal vagy lezárásokkal jár.
  • Csak meghallgatod, amit mondanak, elfogadod, hogy ők így gondolják. Komolyan veszed őket. 
  • Kérdezel tőlük, hogy jobban megismerd a céljaikat, tapasztalataikat, eszközeiket, kihívásaikat. 
  • Beszélgetsz a témáról más felnőttekkel és gyerekekkel. 
  • Segíted a gyerekek tájékozódását, információhoz hozzáférését, és azok megértését.
  • Vitázol a gyerekekkel, megosztod velük az érveidet, ellenérveidet, de mindig az üzeneteikre és nem a személyükre reagálsz. Ezzel számukra is jó példát adsz a vitázásról. 
  • Bátorítod őket, például egy mosollyal, lájkkal, dudával vagy máshogy.
  • Támogatod őket abban, hogy akármi a hátterük, megfelelően ki tudják fejezni a véleményüket, megtalálják a megfelelő csatornát, amin keresztül kommunikálhatnak, és segíted, hogy biztonságos legyen az számukra. 
  • Segíted, hogy a gyerekek véleménye eljusson azokhoz, akikhez szólnak, és sokan megismerjék azt. Például megosztod az erről szóló híreket, teret vagy hangot adsz nekik.
  • Kiállsz a gyerekek mellett egyénként, például nyilatkozatot adsz ki vagy írsz alá, szülői levelet írsz, részt veszel az általuk szervezett tüntetéseken. 
  • Segíted, hogy közösségi, szervezeti szinten is legyen erről párbeszéd, és így is kiálljatok a gyerekek mellett (pl. szülői csoportként vagy a munkahelyeden). 
  • Támogatod őket anyagilag vagy a tudásoddal, a szakértelmeddel, a kapcsolataiddal, önkéntes munkáddal. 
  • Ott vagy a gyerekek mellett, ha valaki őket minősíti, használja, bántja, és fellépsz ez ellen.  
  • Másokat is a fentiekre ösztönzöl.

További tartalmak a témában

Egy globális felmérés keretében 137 ország 26.258 gyereke osztotta meg a koronavírussal kapcsolatos gondolatait és tapasztalatait. A Hintalovon és gyerek önkéntesei a kérdőív lefordításával, valamint a kezdeményezés magyarországi népszerűsítésével támogatták a magyar gyerekek részvételét.
A Kiskorú Kollégáink (KiKo) az alapítvány 13-17 éves önkéntes csapata. Tanácsadóként, aktivistaként, kutatóként dolgoznak velük, szakmai rendezvényeken és a médiában is kiállnak a gyerekek jogaiért. Segítik a gyerekek szempontjainak megjelenését saját munkánkban, hazai és nemzetközi programokon, emellett önálló projekteken is dolgoznak. Céljuk, hogy a gyerekek megismerjék jogaikat, a felnőttek pedig jobban figyelembe vegyék a gyerekek véleményét.
A svéd Raoul Wallenberg Akadémia által alapított nemzetközi Young Courage Award (Fiatal Kurázsi-díj) egyik idei díjazottja Szonja, az alapítvány Kiskorú Kollégája. Ez a nemzetközi díj olyan 13 és 20 év közötti fiatalokat ismer el, akik önzetlen kiállásukkal embertársaik életét szeretnék jobbá tenni. Az alábbiakban Szonja beszámolóját olvashatjátok a történetéről és a svédországi díjátadóról.

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

Családi Szerződés

Bejön kopogás nélkül a szobádba? Türelmetlenek vagytok egymással? Zavarjátok egymást tanulás, munka közben? Itt egy kis segítség a békés családi élethez!

Vigyázz magadra!

Vigyázz magadra! – Miért és hogyan vonjuk be a gyerekeket az erőszak elleni védelembe?

Szeretnénk, hogy a gyerekek szólnának, ha bántják őket vagy másokat, lépjenek fel az erőszak ellen. De hogyan érjük ezt el? Ha kíváncsi vagy válaszainkra, válassz az alábbi adományösszegek közül, és töltsd le kiadványunkat!

Mitől lesz gyerekbarát egy anyag?

Mitől lesz egy anyag gyerekbarát?

Ha kíváncsi vagy, hogy mire érdemes figyelned egy gyerekeknek szóló anyag készítése kapcsán, akkor válassz az alábbi  adományösszegek közül és töltsd le erről szóló kiadványunkat!

Cikkajánló

×
×

Cart