Igazolatlan óra hiányzó felszerelés miatt?

Lehet-e igazolatlan hiányzással büntetni azokat a gyerekeket, akiknek hiányos a felszerelésük? Milyen lehetőségei vannak a szülőnek a gyereke jogainak érvényesítésére?
iskolai felszerelés hiánya miatti igazolatlan óra

Hintalovon

2018.08.16.

Egy nagyszülő kereste fel Alapítványunkat azzal, hogy unokája iskolájában a magyar tanár igazolatlan hiányzással bünteti azokat a gyerekeket, akik ugyan jelen vannak az órán, azonban hiányos a felszerelése. Az iskola vezetősége tud a tanár gyakorlatáról, de nem tudják elküldeni, mert senki nincs, aki a helyére jönne. A nagyszülő arról kérte a Gyermekjogi Központ tájékoztatását, hogy milyen lehetőségek vannak a gyerekek jogainak érvényesítésére.

A nagyszülőt a következőkről tájékoztattuk:

A 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet tartalmazza a mulasztásra vonatkozó rendelkezéseket. A rendelet 51. § (2) bekezdése szerint egyrészt ha a tanuló távol marad az óráról, mulasztásról beszélhetünk, másrészt pedig csak akkor beszélhetünk mulasztásról, ha a tanuló a tanóráról távol marad. A felszerelés hiánya esetén jogellenes az igazolatlan hiányzás beírása.

Tekintettel arra, hogy gyakran előfordulnak ilyen helyzetek, az Oktatási Jogok Biztosa közzé adott egy saját állásfoglalását a hiányzásokról, ami a fenti tételt is kimondja. Az állásfoglalás az alábbi linken elérhető: http://www.oktbiztos.hu/ugyek/jelentes2010/mulasztas.html

Az iskola érvei nem megalapozottak, mert nem a kirúgás az egyetlen jogkövetkezmény, amit ilyen esetben alkalmazni lehet. Van mód szóbeli és írásbeli figyelmeztetésre, ahogy arra is hogy más módon jelezzék a tanárnak, hogy ez a gyakorlat jogellenes. Mivel az igazolatlan hiányzások jogkövetkezménye súlyos lehet (szabálysértés, családi pótlék megvonása, a gyerek veszélyeztetettségének megállapítása), ez a gyakorlat az iskolai életen kívül is negatívan befolyásolja a gyereket és a családját.

Ha az intézmény vezetése nem hajlandó a szükséges lépéseket megtenni, a szülők a fenntartóhoz fordulhatnak (mindenképpen írásban tegyék ezt meg). Elutasító válasz esetén az Oktatási Jogok Biztosához lehet fordulni.

Az esettanulmányaink valódi történeten alapszanak, de a felismerhetőség elkerülése miatt, az érintett gyerek(ek) védelme érdekében minden egyedi körülményt és jellemzőt megváltoztattunk, így bármilyen egyezés csak a véletlen műve lehet.

Támogass minket adód 1%-ával, és tegyünk együtt azért, hogy minden gyerek biztonságban és jól legyen.

Már kilencedik éve képviseljük a gyermekjogokat, közvetítünk, kutatunk, megmutatunk, elmagyarázunk, segítséget nyújtunk, meghallgatunk, kiállunk, leírunk, közzéteszünk, támogatunk és megerősítünk.

Segíts minket adód 1%-ával, hogy továbbra is kiállhassunk a gyerekekért és jogaikért!

Adószámunk: 18752836-2-41

Sikeres másolás!

Neked csak két perc, nekünk hatalmas segítség.

További tartalmak a témában

Az ENSZ Gyermekjogi egyezménye szerint a gyerekeknek joguk van az őket érintő kérdésekben részt venni, és véleményüket figyelembe kell venni; a Gyermekek Jogaiért Felelős Tematikus Munkacsoport munkájában 2020-ban már 2 gyerek is részt vesz.
Olvassátok el alapítványunk gyermekvédelmi irányelvek program vezetőjének, dr. Lippai Verának gondolatait a közelgő Pannonhalmi Gyerekjogi Szimpózium kapcsán.
A Gyermekjogi Egyezmény egyébként három pontban foglalja össze a gyerekek jogait: ezek a biztonság, az ellátás és gondozás – ide tartozik az alapvető oktatáshoz való jog is -, illetve a közösség életében való részvétel és a szabadságjogok biztosítása. Tudd meg, a gyakorlatban hogyan teljesülnek ezek a jogok!
A dolgozat, mint valamilyen figyelmetlenség megtorlásának az eszköze..? Mit mondanak a témában a gyerekjogok, és miért jó, ha mind ismerjük őket?

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

Hézagok és a falak a gyermekvédelemben és az iskolákban

Hézagok és falak: – a gyermekvédelemben és az iskolában

Töltsd le  a Hézagok és falak című, szakmai lektorálásunkkal készült kiadványt, melynek szerzője 10 év nevelőszülői és napközis nevelői tapasztalait és történeit osztja meg!

Online konzultáció gyerekekkel

Milyen szempontokt érdemes figyelembevenni, ha egy gyerekekkel, virtuálisan, online tartunk megbeszélést? Ajánlás szakembereknek.

Gyerekjogok a nőgyógyásznál - Plakát

Gyerekjogok a nőgyógyásznál – Plakát

Milyen jogai vannak a gyerekeknek, kamaszoknak a nőgyógyásznál? Milyen tájékoztatási kötelezettsége van az orvosnak a szülők felé?

Cikkajánló

×
×

Cart