A GameOn for Democracy, másnéven „Using Digital Games to Promote Youth Engagement and a Culture Democratic Debate in Hungary” projekt a United Nations Democracy Fund „Digitális játékok használata a fiatalok elkötelezettségének és a demokratikus vita kultúrájának előmozdítására Magyarországon” programjának támogatásával valósult meg, a Demokratikus Ifjúságért Alapítvány koordinálásával.
A projekt célja, hogy a résztvevő 14 szervezet megismerje a DIA-ban használt demokráciára nevelés és vitakultúra-, vitakészség-fejlesztés módszertanát, majd saját témáik, ügyeik mentén alkalmazzák ezeket a gyakorlatokat az eseményeiken, workshopokon, az ügyükkel megszólított fiatalokat elérve.
Tavaly már kipróbáltuk Kiskorú Kollégáinkkal a SZÁRNY játékot. Ezúttal a VoxPop vitajátékot használtuk egy foglalkozás során. A VoxPop egy eszköz arra, hogy a játékosok több szempontból körbejárjanak egy megosztó témát. A játék során fejlődnek az érvelésben, és új tudást szerezhetnek. Fontos, hogy nincsen nyertese vitának, ez egy közösségi élmény.
A projekt során a résztvevő szervezetek először megismerkedtek a játékkal, a vitakultúra-fejlesztés módszertani lehetőségeivel, majd elindult egy mentorálási folyamat. A DIA munkatársainak segítségével, mindegyik szervezet kidolgozott a saját ügyéhez egy tételmondatot és mentőöv csomagot, ezzel személyre szabva maguknak a VoxPop játékot. A gyerekrészvétel jegyében, már a projekt ezen fázisába is bevontuk a KiKo-kat, közösen ötletelve, hogy milyen tételmondatról lenne a legérdekesebb érvelni. Végül a következő született: “A gyerekeknek kellene eldönteniük, hogy melyik középiskolába fognak járni.”
Legutóbbi találkozónkra meghívtunk korábbi KiKo-kat, és mentorokat is, hogy még több tapasztalat tudjon megjelenni a játékban. Először játékos gyakorlatokon keresztül kezdtünk el érvelni, és a gyerekrészvételről beszélgetni, majd megismerkedtünk a VoxPop-pal. A játék sajátossága, hogy minden résztvevőnek kell a tételmondatként szolgáló állítás mellett, és ellen is érvelve. Adott esetben a saját véleményétől eltérő nézőpontot képviselve, ezzel jobban körbejárva azt. Izgalmas volt látni, hogy a sok résztvevő mennyi különböző szempontot, tapasztalatot hozott a vitákba. Végül teret kaptak a jelenlévők arra is, hogy személyes részvételi élményeikre reflektáljanak.
A Hintalovon tételmondata és kiegészítő mentőöv paklija hamarosan elérhetővé válik a DIA oldalán, hogy mások is kipróbálhassák, együtt gondolkodhassanak a gyerekrészvételről.
Ha többet szeretnél olvasni arról, hogy hogyan és miért dolgozunk együtt gyerekekkel, ide kattintva megteheted.