Kiskorú Kollégáink is közreműködtek a VoxPop vitajáték fejlesztésében

A GameOn for Democracy projekt keretében a résztvevő szervezetek játékos módszereken keresztül sajátították el a demokratikus vitakultúra alapjait, amelyeket a fiatalok bevonásával alakítottak a saját témáikra.

Hintalovon

2025.05.23.

A GameOn for Democracy, másnéven „Using Digital Games to Promote Youth Engagement and a Culture Democratic Debate in Hungary” projekt a United Nations Democracy Fund „Digitális játékok használata a fiatalok elkötelezettségének és a demokratikus vita kultúrájának előmozdítására Magyarországon” programjának támogatásával valósult meg, a Demokratikus Ifjúságért Alapítvány koordinálásával.

A projekt célja, hogy a résztvevő 14 szervezet megismerje a DIA-ban használt demokráciára nevelés és vitakultúra-, vitakészség-fejlesztés módszertanát, majd saját témáik, ügyeik mentén alkalmazzák ezeket a gyakorlatokat az eseményeiken, workshopokon, az ügyükkel megszólított fiatalokat elérve.

Tavaly már kipróbáltuk Kiskorú Kollégáinkkal a SZÁRNY játékot. Ezúttal a VoxPop vitajátékot használtuk egy foglalkozás során. A VoxPop egy eszköz arra, hogy a játékosok több szempontból körbejárjanak egy megosztó témát. A játék során fejlődnek az érvelésben, és új tudást szerezhetnek. Fontos, hogy nincsen nyertese vitának, ez egy közösségi élmény.

A projekt során a résztvevő szervezetek először megismerkedtek a játékkal, a vitakultúra-fejlesztés módszertani lehetőségeivel, majd elindult egy mentorálási folyamat. A DIA munkatársainak segítségével, mindegyik szervezet kidolgozott a saját ügyéhez egy tételmondatot és mentőöv csomagot, ezzel személyre szabva maguknak a VoxPop játékot. A gyerekrészvétel jegyében, már a projekt ezen fázisába is bevontuk a KiKo-kat, közösen ötletelve, hogy milyen tételmondatról lenne a legérdekesebb érvelni. Végül a következő született: “A gyerekeknek kellene eldönteniük, hogy melyik középiskolába fognak járni.”

Legutóbbi találkozónkra meghívtunk korábbi KiKo-kat, és mentorokat is, hogy még több tapasztalat tudjon megjelenni a játékban. Először játékos gyakorlatokon keresztül kezdtünk el érvelni, és a gyerekrészvételről beszélgetni, majd megismerkedtünk a VoxPop-pal. A játék sajátossága, hogy minden résztvevőnek kell a tételmondatként szolgáló állítás mellett, és ellen is érvelve. Adott esetben a saját véleményétől eltérő nézőpontot képviselve, ezzel jobban körbejárva azt. Izgalmas volt látni, hogy a sok résztvevő mennyi különböző szempontot, tapasztalatot hozott a vitákba. Végül teret kaptak a jelenlévők arra is, hogy személyes részvételi élményeikre reflektáljanak.

A Hintalovon tételmondata és kiegészítő mentőöv paklija hamarosan elérhetővé válik a DIA oldalán, hogy mások is kipróbálhassák, együtt gondolkodhassanak a gyerekrészvételről.

Ha többet szeretnél olvasni arról, hogy hogyan és miért dolgozunk együtt gyerekekkel, ide kattintva megteheted.

További tartalmak a témában

Az együttműködés célja, hogy előmozdítsa a gyerekek érdemi és befogadó részvételét a helyi döntéshozatalban egy olyan eszköztár kialakításával, amely a helyi igényekhez igazodva külön figyelmet fordít a sérülékeny gyerekcsoportokra is.
Sokan gondolják, hogy a gyerekek még nem elég érettek ahhoz, hogy bevonjuk őket a róluk szóló döntésekbe, a meghallgatáshoz való joguk érvényesítésével pedig elvehetjük a gyerekkorukat. De valóban ilyen egyszerű ez? Összegyűjtöttük a leggyakoribb tévhiteket a gyerekrészvétellel kapcsolatban.
Milyen szerepe van a közösségeknek a gyerekek védelmében? Hogyan lehet a közösségeket megerősíteni, ezáltal a gyerekek életét biztonságosabbá tenni? A Hintalovon Alapítvány két éve tartó projektjében többek közt ezekre a kérdésekre kereste a választ.

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

Tévhitek és félreértések a Gyermekjogi Egyezménnyel kapcsolatban

Tudd meg, milyen tévhitek övezik a Gyermekjogi Egyezményt, és ismerd meg, hogyan érvényesíthetők a gyermekjogok a mindennapokban.

Ajánlás iskolaőröknek, intézményvezetőknek

Hogyan tudnak partneri viszonyt kialakítani és együttműködni az iskolaőrök és intézményvezetők a gyerekek és a felnőttek biztonsága érdekében? Ha kiváncsi vagy ajánlásunkra, válassz az alábbi adományösszegek közül és töltsd le még ma kiadványunk!

Irányelvek a gyerekekkel közös rendezvényt szervező felnőttek számára

Ha gyerekek is lesznek az eseményen, amit szervezel, akkor ez az anyag neked szól. Mutasd meg, hogy ez egy olyan rendezvény, ahol egy gyerek nem eszköz és nem díszlet!

Cikkajánló

×
×

Cart