Mi nem csupán Szilveszter estén gondolunk vissza arra, hogy milyen is volt az évünk, hanem bizony év közben is vannak pontok, amikor megállunk és visszatekintünk. Miért fontos ez? Mert megmutatja nekünk, hogy rövid idő alatt is mennyi mindent tettünk azért, hogy a gyerekek jól és biztonságban legyenek. Mert igazodási pontokat kapunk és folyamatosan látjuk, hogy honnan indulunk és hova szeretnénk jutni. És mert mindig tanulhatunk azokból a folyamatokból, amik elmúltak, így lesz lehetőségünk fejlődni.
Hogy milyen volt a 2025-ös évünk első negyede?
Önkormányzatokkal működtünk együtt
Ahhoz, hogy a gyerekek jól és biztonságban legyenek, nagyon fontos, hogy milyen az őket körülvevő környezet, mennyire védelmezőek azok a közösségek, amelyekhez tartoznak. A Hintalovon Alapítvány NEMECSEK Programja többek között önkormányzatokkal együttműködve dolgozik a gyerekek biztonságos környezetének megteremtéséért. Együttműködéseink során olyan közösségi gyermekvédelmi projekteket valósítunk meg, amelyek mindig az adott önkormányzat igényeihez igazodnak. Partnereink között szerepel Budaörs Város, Óbuda-Békásmegyer, a II. kerület, XVIII. kerület Pestszentlőrinc-Pestszentimre és XI. kerület Újbuda önkormányzata is.
Az együttműködésünk során számos tevékenységet végzünk: képzéseket tartunk óvodák, bölcsődék és gyermekvédelmi intézmények számára, gyerekvédelmi útmutatókat dolgozunk ki, valamint szakmai konzultációkon és esetmegbeszéléseken veszünk részt. Emellett előadásokat tartunk, lakossági fórumokon és családi rendezvényeken, szülői értekezleten is részt veszünk, hogy minél szélesebb körben hívjuk fel a figyelmet a gyerekjogok fontosságára.
Célunk, hogy a gyermekvédelmi jelzőrendszer tagjai között erősödjön az együttműködés, és a szülők is támogatást kapjanak a gyerekek védelmével kapcsolatos kérdésekben. Hiszünk abban, hogy a gyermekek biztonságának megteremtése közös felelősségünk, és a NEMECSEK Program ezekben a fontos feladatokban tud segítséget nyújtani az önkormányzatoknak.
Két év, egy mérföldkő – Scale Impact szervezetfejlesztés
Januárban lezártuk és értékeltük a Hintalovon Alapítvány szervezeti fejlesztési programját a Scale Impact | B Corp™ csapatával. A kétéves folyamat során folyamatosan fejlődtünk és megalapoztuk a fenntartható működéshez szükséges stratégiát. Átbeszéltük, fejlesztettük és magasabb szintre emeltük a HR, fundraising (egyéni és vállalati), kommunikáció és board területeket. Az irány és a terv adott – bízunk benne, hogy az eredmények rövid és hosszú távon is visszaigazolódnak.
Hello Szülő a Magyar Telekommal
A Telekom Hello Szülő programját a társadalmi felelősségvállalás és az értékalapú vállalati kommunikáció jó példájának látjuk. A weboldal indulásakor a Hintalovon alapítvány képzést tarthatott a szerkesztőségi munkatársaknak gyermekbarát média és reklám témában, aminek során kialakult egyfajta közös nyelv és elköteleződés abban, hogyan lehet a gyerekeket is érintő témákat úgy bemutatni, hogy a gyermekjogok a lehető legteljesebben érvényesülnek. Az alapítvány abban is segítséget nyújt a Hello Szülőnek, hogy a “semmit róluk nélkülük” elv érvényesülhessen, és a szerzői, szerkesztőségi munkában közvetlenül is részt vehessenek gyerekek.
Ezen túl az alapítvány munkatársai szakértőként, gyerekekkel foglalkozó cikkek szerzőjeként is jelen vannak a programban, amikor a Hello Szülő Roadshow elindult, abban is részt vettünk.
Büszkék vagyunk rá, hogy ezt az újfajta szemléletet, amit a gyermekbarát, gyermekközpontú újságírás jelent, a Telekom Hello Szülő programja is képviseli.
Pénzügyi tudatosságról gyerekekkel – Az OTP, a WMN és a Hintalovon Alapítvány együttműködése
Hogyan érdemes kommunikálni fiatalokkal a pénzről? Mit tanulhatnak a mai felnőttek a tinédzser gyerekeiktől az anyagiakról? Az OTP Bank és a Hintalovon Alapítvány közös projektjében szakértők és gyerekek beszélgettek a pénzügyi tudatosság fontosságáról.
Az együttműködés egyik központi eleme a gyerekek aktív részvétele volt. A projekt részeként egy különleges vodcast készült, amelyben az OTP és a Hintalovon szakértői mellett Bombera Kriszta moderálásában az Alapítvány két Kiskorú Kollégája is részt vett. A beszélgetésben olyan kérdésekről volt szó, hogy milyen korban alakul ki a gyerekek pénzügyi attitűdje, hogyan lehet őket tudatos döntésekre nevelni, és miért fontos erről nyíltan beszélni a családokban.A felek egymás és a téma iránti nyitottsága és rugalmassága eredményeként mindenki megélése szerint hatalmas hozzáadott értéke volt a gyerekrészvételnek a projektben.
A folyamat részeként egy pénzügyi tudatosságról szóló posztsorozat is készült, amelyben szakértőnk gyakorlati szempontokkal segítette a szülőket és felelős felnőtteket abban, miért és hogyan érdemes beszélgetni a gyerekekkel az olyan tabutémákról, mint a pénz.
A kampány célja annak a tudatosítása volt, hogy a korai és következetes pénzügy nevelés és mintaadás hozzájárul ahhoz, hogy a gyerekek felnőve felelősen álljanak hozzá a pénzügyeikhez. Egy ilyen folyamatban megérthetik a pénz értékét és funkcióját, aminek következtében számukra hasznos, felkészült és felelős döntéseket hozhatnak. Az együttműködés egy lépés afelé, hogy közösen vállaljunk felelősséget és járuljunk hozzá a következő generáció (pénzügyi) tudatosságához.