Hogyan segítsük az érkezést és támogassuk a befogadást?

Vannak közösségek, ahová jó tartozni, vannak olyanok, ahová kötelességünk, és vannak olyanok is, amelyeket jobb volna inkább elkerülni. Mitől függ, hogyan reagál egy közösség az újonnan érkező tagra, mit kell megtennie az érkezőnek azért, hogy befogadják, és hogyan válhat sok-sok idegenből egy összetartó társaság?

Hintalovon

2024.12.11.

Megérkezni egy új közösségbe óriási kihívás – nem csak az új tagnak. A befogadás folyamata könnyedén megboríthatja az addig megszokott csoportdinamikát, bizonytalanságokat és új szerepköröket is hozhat magával. Ahhoz, hogy elkerüljük feszültségeket, rengeteg türelemre, kíváncsiságra és figyelemre van szükség mindkét oldalon. 

Kiss Judit Ágnes 2024-ben megjelent könyve, a Tujaszörny és nyírfakobold a szerzőtől megszokott őszinteséggel és komplex gondolkodással mesél a gyerekeknek a közösségek működéséről és a befogadás sokszor rázós folyamatáról. A történet elején egy otthonát vesztett Tujaszörny – akinek természetes közege a díszkert – a vadonban találja magát, a nyírfakoboldok zárt, elsőre cseppet sem barátságos törzsének tőszomszédságában. A közösség gyanakodva figyeli a mind külsőben, mind nyelvhasználatában különböző, különös jövevényt. Egészen addig, amíg egy nyírfakobold fel nem karolja a bajba jutott tujaszörnyet. 

A Sipos Fanni gyönyörű illusztrációival díszített kötet nagyobb óvodásoknak és kisebb iskolásoknak egyaránt jól mesélhető történet. Segítség lehet abban, hogy enyhítsük a közösségváltásokkal és a megérkezéssel járó szorongást, de a bullying megelőzésében, és a befogadó magatartásban is erős alapokat adhat. És nem utolsósorban jó olvasni csak úgy, önmagáért is. 

Podcastsorozatunkban a Bookline által ajánlott gyerekkönyvekből válogatva igyekszünk alaposabban is körbejárni egy-egy témát és nemcsak megérteni a gyerekeket érő kihívásokat, hanem beszélni arról is, hogy felnőttként milyen lehetőségeink vannak segíteni nekik ezeknek a helyzeteknek a kezelésében. Kiss Judit Ágnes könyvéről Stáhly Kata, a Hintalovon pszichológusa, és Szeder Kata, az Alapítvány kommunikációs munkatársa beszélgetett. 

A cikket a Bookline támogatta, köszönjük nekik!

További tartalmak a témában

Az ECPAT és a Hintalovon közös országjelentése a gyerekek szexuális kizsákmányolásáról: tények, adatok, társadalmi összefüggések
A magazin “Az év hősnője” elismeréssel 2011. óta díjaz olyan nőket, szervezeteket, akik kiemelkedően sokat tesznek másokért, ezáltal pedig példaként szolgálhatnak mindannyiunk számára.
Milyen területekre lenne fontos kiterjeszteni a gyerekbántalmazás megelőzését szolgáló összefogást?

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

Gyerekek a bontóperkben

Gyerekek a bontóperekben: – Segédanyag a gyerekek tájékoztatásához, felkészítéséhez

Ha kíváncsi vagy, hogy mire érdemes szakemberként figyelned egy válás kapcsán, akkor válassz az alábbi  adományösszegek közül és töltsd le erről szóló kiadványunkat!

Kapcsolattartás különválás után

Kapcsolattartás különválás után – Ajánlások a gyerek korához, egyedi szükségleteihez

Hogyan szervezzük a kapcsolattartást a válás, különválás után? Gyermekközpontú ajánlás és szempontrendszer a különváláshoz.

Családi Szerződés

Bejön kopogás nélkül a szobádba? Türelmetlenek vagytok egymással? Zavarjátok egymást tanulás, munka közben? Itt egy kis segítség a békés családi élethez!

Cikkajánló

×
×

Cart