Gondolatok az iskolai bántalmazásról

Mit jelent az iskolai bántalmazás? Milyen jelei vannak a bántalmazásnak? Olvasd el cikkünket és tudj meg többet a témáról!

Hintalovon

2024.08.21.

Merj kérdezni!

A gyerekek és a felnőttek életében is vannak olyan témák, amiről nem akarnak, nem tudnak, vagy nem szeretnének beszélni. Ilyen lehet az iskolai bántalmazás is.
Ekkor szinte majdnem mindegy, hogy az ember milyen temperamentummal született; a csendet választja. Ez a csend azonban csak a fülünkkel hallható, belül óriási zaj van. A kettő között pedig szorongás, feszültség. Pedig bizony van más választás. Van a kaotikus zaj és a mélységes fojtó csend között még valami. A kérdés. Ha ezek a témák némaságra késztetik az embert, akkor meg kell tanulni kérdezni. A kérdés ugyanis felszabadít, a zajt lecsendesíti és a csendet megtöri.

Hogy segítsük ebben, összeírtunk 8 kérdést a kortárs iskolai bántalmazással kapcsolatban, amiket szinte biztosan mindenki megfogalmazott már, amikor úgy érezte, hogy egy olyan helyzetbe került, egy olyan mondatot hallott, egy olyan szituációt látott, amiben őt vagy mást bántás érte. A kérdések és válaszok letölthetőek ide kattintva.

Egyáltalán mi is az az iskolai bántalmazás (bullying)?

Szakmai anyagunk nem csupán a kérdésfeltevéseben segít, hanem természetesen válaszokkal is szolgál. Megtudhatod, hogy mit is takar ez az egyre jobban a köztudatban megjelenő fogalom, milyen formái vannak, honnan ismered fel, hogy mit tehetsz, ha találkozol vele, s hova fordulhatsz segítségért.

S bízzunk abban, hogy amilyen gyorsasággal terjed az iskolai bántalmazás valódi fogalma, ugyanilyen gyorsan és szabadon fogalmazódik meg a témával kapcsolatban még 8, még 8 és még 8 kérdés. Miért? Mert a kérdés felszabadít.

Hogy vagy?

Hogy vagy? – kérdezi az angol, az olasz, az amerikai, de pontosan tudjuk, mert megtanultuk és tapasztaltuk, hogy igazából választ nem vár. Vagy csak annyit: Minden rendben.

Nem kell sokat töprengünk rajta, hogy rájöjjünk ez a kérdés-felelet a párbeszéd fogalmától igencsak messze áll.  Pedig nincs biztosabb módja az ismeretek és a tudás megszerzésének, mint a valódi kérdésfeltevés. Nem beszélve arról, hogy mennyi mindent is adhat valakinek már csak az, hogy valaki valóban megkérdi tőle: Hogy vagy?

Aki emellett elfogadja, hogy nem létezik rossz kérdés és meg tudja fogalmazni a gondolatait kérdés formájában, az teljesen biztos lehet benne hogy, amit válaszként megkap, az már a sajátja lesz. Miért? Mert a saját kérdésére, saját választ kap.

S hogy miért is jó, ha egy fogalomról saját tudásunk lesz? Mert biztonságban leszünk, mert felismerhetjük a jelenséget, mert tudjuk, hogy hova fordulhatunk segítségért és tudunk róla beszélni.

Szakmai anyagunkban feltettünk 8 valódi kérdést az iskolai bántalmazással kapcsolatban. Olyan kérdéseket, amiket bárki megfogalmazhat magában. Szeretnénk egy olyan szakmai összefoglalóval segíteni, ami szemben a Hogy vagy? párbeszéddel, valódi kérdés-felelettel szolgál. Hogy a bennetek megfogalmazandó kérdések is válaszra találjanak, s hogy valódi tudás alakulhasson ki erről a nagyon régóta jelen lévő fogalomról.

Letölthető anyagunk a Head & Shoulders kampánya során összegyűlt adománynak köszönhetően valósult meg.

Nézd meg a többi letölthető anyagunkat, plakátunkat is a NEMECSEK Program adományboltjában vagy a Tudástárban!

Az iskola nem csak egy épület, hanem egy közösség, amelyet gyerekek és felnőttek együtt alkotnak. Ha egy iskolában bántalmazás történik, mindenkinek tudnia kell, kihez fordulhat segítségért. Tegyünk együtt a gyerekek biztonságáért! Ebben segít a NEMECSEK Program.

További tartalmak a témában

Milyen szerepe van a közösségeknek a gyerekek védelmében? Hogyan lehet a közösségeket megerősíteni, ezáltal a gyerekek életét biztonságosabbá tenni? A Hintalovon Alapítvány két éve tartó projektjében többek közt ezekre a kérdésekre kereste a választ.
A Pendula Óvoda is csatlakozott a NEMECSEK Programhoz és a Hintalovon Alapítvánnyal szorosan együttműködve készíti el saját gyermekvédelmi irányelvét.
A Hintalovon Alapítvány – a NEMECSEK Sport Programja “Gyerekek biztonsága a sportban” címmel online kutatást indít, hogy feltérképezze a gyermekkori sporthoz kapcsolódó élményeket, tapasztalatokat Magyarországon.
A Budapest Bábszínház a színházak között elsőként csatlakozott a Hintalovon Alapítvány által életre hívott NEMECSEK Programhoz. Ennek köszönhetően a tavalyi évben megszületett a gyermekvédelmi irányelvük. 

Szeretnél az elsők között értesülni az újdonságokról?

Legyél Te is rendszeres adományozónk!

Már egyszeri támogatással is nagyon sokat segíthetsz, a havi 5000 forint rendszeres támogatás pedig nagyságrendileg teszi jobbá, kiszámíthatóbbá az Alapítvány mindennapi életét!
Havi
Clear

Legfrissebb híreink

Letölthető anyagaink

Rendezvényt szervezel gyerekekkel?

Ha gyerekek is lesznek az eseményen, amit szervezel, akkor ez az anyag neked szól. Mutasd meg, hogy ez egy olyan rendezvény, ahol egy gyerek nem eszköz és nem díszlet!

Nyári munka 1×1

Mire figyelj szülőként, ha nyáron dolgozna a gyereked? Minden, amit a gyerekek nyári munkavállalásával tudnod érdemes. Ha kiváncsi vagy összefoglalónkra, válassz az alábbi adományösszegek közül és töltsd le még ma kiadványunk!

A verés tilos

Miért tilos a verés? – Beszéljünk a fenyítés káros hatásairól

Miért ártalmas a pofon, a fenékre csapás vagy a tasli ? Milyen más nevelési technikákat tudunk alkalmazni helyette? Segítünk!

Cikkajánló

×
×

Cart