Közösségi gyerekvédelem – NEMECSEK Program
Az iskola nem csak egy épület. A város nem csak egy hely. Ezek közösségek, amelyeket gyerekek és a felnőttek együtt alkotnak. Mi mindannyian sokat tehetünk azért, hogy a körülöttünk lévő gyerekek jól és biztonságban legyenek. A NEMECSEK Program azért jött létre, hogy mindenki tudja, hogyan lehet megelőzni a bántalmazást és mit kell tenni akkor, ha egy gyereket bántanak. Legyen szó óvodáról, iskoláról, sportegyesületről vagy akár egy önkormányzatról, szakmai anyagaink, képzéseink és a gyerekvédelmi útmutató kidolgozása segít biztonságos közösséget teremteni.
Hol húzódik a határ?
Mit tegyek, ha engem bántanak? Mit tehetek, ha mást bántanak? Mikor, és kitől tudok segítséget kérni? Hogyan tudom megelőzni a bántalmazást? Gyerekként és gyerekekkel foglalkozó szakemberként rengeteg kérdés és dilemma merül fel a közösségekben. A kialakult konfliktusok sokfélék, megoldásuk nem mindig könnyű, de egy közös bennük: minden esetben lehetőséget kínálnak arra, hogy valamit legközelebb jobban csináljunk.
Eredmények
A NEMECSEK Programot sok számmal lehetne jellemezni, a sikerét legszívesebben mégsem ebben mérjük. Az a célunk, hogy többet egyetlen gyereknek se írják kisbetűvel a nevét, mint Nemecsek Ernőnek. A felnőttek pedig idejében észrevegyék, ha egy gyerek bajban van.
Munkatársaink
Stáhly Kata
NEMECSEK Program - szakmai vezető
Vásárhelyi-Kiss Barbara
Kommunikációs- és projektvezető
Vaskuti Gergely
NEMECSEK Program - szakmai vezető
Végerbauer-Rosta Ágnes
NEMECSEK Program - szakmai munkatárs
Partnereink
Rólunk mondták
“Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat hosszú távra köteleződött el a gyermekvédelem fontossága mellett. Az Önkormányzat hisz benne, hogy ki kell állni a gyermekek biztonsága mellett és szembe kell nézni a gyermekbántalmazással. Csak így lehet biztonságosabbá és átláthatóbbá tenni az intézmények működését. A szülőket és gondviselőket pedig támogatni kell a megelőzésben, a felismerésben és a kezelésben, ezt a munkát támogatja szakmai partnerségével az Alapítvány.”
“A Hintalovon Alapítványt azért kértük fel együttműködésre, mert a számunkra nagyon fontos gyermekvédelmi helyzetekben hatalmas szakmai tudást és tapasztalatot szereztek. Az Alapítvány munkatársai számára nem kérdés, hogy minden egyes iskolának saját magának kell megtalálnia azt a rendszert, melyet legjobban tud működtetni. Támogatásukkal el tudtuk készíteni gyermekvédelmi útmutatónkat, amely segít felismerni, megérteni és hatékonyan cselekedni. Miközben rengeteget tanultunk tőlük, azt is láttuk, hogy ők is folyamatosan tanulnak a velünk zajló együttműködésből. Ez a kölcsönös tanulás az, ami bizalmat épít, ami erőt ad a másiknak. Egyenrangú felekként egymást fejleszteni: ez minden iskola álma.”
“Hisszük, hogy az óvoda, amely elköteleződik a befogadó, elfogadó szemlélet mellett, olyan alap értékekből indul ki, amely szem előtt tartja, hogy minden gyerek, gyerekeket körülvevő felnőtt, egyedi és különleges. A sokszínűséget értéknek tekintjük. Tudjuk, hogy az inklúzió egy folyamat, ami nem ér véget egy bizonyos ponton. A Hintalovon Alapítvánnyal együttműködve – a gyermekvédelmi irányelv kialakításával – egy olyan élő dokumentumot szeretnénk létrehozni, ami képviseli és védelmezi a gyerekek sokszínűségét.”
“A terápiás munkában már kezdetektől szigorú etikai és szakmai szabályrendszert alkalmazunk, hiszen ebben a munkában alapvető követelmény a kliensek méltóságának tisztelete, az ártalmak elkerülése, a szakszerűség, a felelősségvállalás, a titoktartás, a feddhetetlenség, az elkötelezettség. A Hintalovon Alapítvány szakértői segítségével új szempontok alapján tudtuk kritikus szemmel átvilágítani a rendszert, amiben dolgozunk, csapatként megfogalmazni, hogyan gondolkodunk a gyermekek biztonságáról és mit tudunk tenni a már meglévő garanciákon túl.”